Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ kimlere faizsiz konut kredisi veriyor?,

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) her yıl şartları taşıyan vatandaşlar için belli bir miktar para, faizsiz konut kredisi veriyor. Peki kimler faizsiz konut kredisi alabilir, başvurular nasıl yapılır? İşte merak edilen her şey...


Vatandaşlar, TOKİ tarafından sunulan faizsiz konut kredisi ile ilgili detayları merak ediyor. Peki kimler faizsiz konut kredisi alabilir, faizsiz konut kredisi için başvurular nereye, ne şekilde yapılır? İşte tüm cevaplar...


FAİZSİZ KONUT KREDİSİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

TOKİ faizsiz konut kredisi harp veya vazife malulü olmaları sebebiyle kendilerine aylık bağlananlara (5434, 5510, 2330 sayılı Kanun ilgili maddeleri), ilgili kanunlar kapsamına giren sebeplerle hayatını kaybedenlerin dul ve yetimlerine, harp veya vazife malullüğü aylığı almaktayken faizsiz kredi hakkından yararlanmaksızın hayatını kaybedenlerin dul kalan eşine, eşi hayatta değilse veya evlenmiş ise en az aylıkta biri olmak koşuluyla müşterek tüm çocuklarına, çocukları da yok ise öncelikle anaya olmak üzere anne ve babasına bir konut ile sınırlı olmak şartıyla verilebiliyor.


FAİZSİZ KREDİYE NASIL BAŞVURULUR?

Faizsiz konut kredisinden yararlanmak için T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınan hak sahibi belgesi ile Ziraat Bankası'na başvuru yapılması gerekiyor. 


KREDİ GERİ ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Kredinin geri ödemesi, hak sahibinin her türlü tazminat dahil almakta olduğu maaşının 4'te 1'i tutarındaki miktarın T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu'nca kesilmesiyle yapılıyor. Krediye faiz uygulanmaz. Ancak, kredinin açılışında bir defaya mahsus olmak üzere hak sahibinden kredinin yüzde 1’i oranında masraf alınıyor.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, Anneler günü konut kampanyaları