Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ restorasyon kredisi için başvurular 2 Nisan'da başlıyor!

TOKİ restorasyon kredisi için başvurular 2 Nisan'da başlıyor. Başvurular 30 Nisan'a kadar alınacak..


TOKİ restorasyon kredisi için başvurular 2 Nisan'da başlıyor. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi  (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yaptığı yazılı açıklamada, tescilli taşınmaz kültür varlıklarının restorasyonuna katkı sağlamak amacıyla 2005 yılında "restorasyon kredisi" uygulamasına başladıklarını, bu tarihten itibaren toplam 758 proje için kredi açtıklarını aktardı. 


Bunların içerisinden 574 restorasyon projesi için 78 milyonluk kredi desteği sağladıklarını da ifade eden TOKİ  Başkanı Turan, tarihi ve kültürel mirasın korunması amacıyla restorasyon projelerine kredi desteği sağladıklarını bildirdi.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Turan, şunları kaydetti:

"Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Anadolu toprakları onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yaptı. Zaman içerisinde bu topraklarda yaşayanlar değişse dahi her biri derin kökler bıraktı. Bunlardan bazıları günümüze kadar ulaşmayı başardı. Ancak değişimin yol açtığı yıpranma, doğanın etkileri ve insan eliyle yaratılan tehlikeler, kültür varlıklarını yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Coğrafyamızın bize sunduğu bu mimari zenginliğimizi yaşatmalıyız. İdare olarak kültürel değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılması için kredi desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz."


"Kredi üst limiti 170 bin liraya çıktı" 


Kredi üst limitini her yıl artırdıklarını ifade eden Turan, "2005 ve 2006 yıllarında sağladığımız 75 bin lira kredi üst limitini, yıllar içerisinde aşamalı olarak yükselterek 2018 yılı için 170 bin liraya çıkardık. Her bir proje için, keşif özetinin yüzde 70'ine kadar ve en fazla 170 bin lira olmak üzere kredi kullandıracağız. Restorasyon kredisi için yapılacak müracaatlarda, özel mülkiyetteki yapıların Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulları tarafından alınmış tescil kararının ve onaylı rölöve ve restorasyon projelerinin bulunması gerekiyor." şeklinde açıklama yaptı.


Başvurular 2-30 Nisan'da yapılabilecek

Turan, restorasyon kredisi için başvuruların 2 Nisan'da alınmaya başlanacağını, 30 Nisan'da sona ereceğini, başvuru yapacak kişilerin belgelerini TOKİ'nin internet sitesinden temin edebileceğini söyledi. 


Restorasyon kredisi başvuruları, TOKİ'ye bizzat ya da TOKİ'nin İstanbul hizmet binası adresine kargo ve diğer posta araçlarıyla yapılabiliyor. Başvuru şartları ise "www.toki.gov.tr/restorasyon-kredileri" internet adresinde yer alıyor.Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016