Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ taksitleri - 2014 zamları

TOKİ konutları için yapılan aylık taksit ödemelerine yapılacak olan zamdır. 2014 yılında TOKİ taksitlerine yüzde 8,1 oranında zam yapılacağı öngörülüyor. TOKİ, 2 Ocak 2014’te Maliye Bakanlığı ve TÜİK’e 2013 yılının 1 Temmuz 2013 ile 31 Aralık 2014 dönemine ait memur maaşı artışı ile enflasyon artışını soracak. Gelen cevaba göre zam oranını belirleyecek. TOKİ taksitlerine 2013’ün ikinci yarısında yüzde 3,14 oranında zam yapılmıştı. İşte TOKİ taksitlerine 2009 – 2013 yılları arasında gelen zamların oranları…TOKİ taksitleri - 2014 zamlarıTOKİ taksitlerine yapılacak zam oranı nasıl hesaplanır?


Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olana göre artırılmaktadır. İlk dönemsel artış, konut teslim tarihine göre TOKİ tarafından belirlenir.


Satış sözleşmelerine göre konut alıcısı ile iki tip sözleşme yapılır; birincisinde konut taksitleri sadece memur maaş artışına göre artar. İkinci tipte ise alt gelir yoksul grupları, kentsel yenileme hak sahipleri belirli gelir düzeyi altınakiler için de memur maaş artıyı, TÜFE, ÜFE hangisi en düşük çıkarsa o oran uygulanır. 2014 yılının ilk altı aylık döneminde geçerli olacak zam oranı nasıl belirlenecek?


TOKİ, 2 Ocak 2014’te Maliye ve TÜİK'e 1 Temmuz 2013 ile 31 Aralık 2013 aralığındaki artış oranını soracak. Maliye bu dönemdeki memur maaş artışını, Türkiye İstatistik Kurumu da (TÜİK) enflasyon artışını bildirecek. TOKİ de artış oranını 1 Ocak 2014 itibariyle uygulayacak. TOKİ taksitleri 2014’te yüzde kaç zamlanacak?


Sayıları milyonlara ulaşan yoksul, bakıma muhtaç yaşlı ve engellilerden asker harçlıklarına kadar milyonlarca vatandaş 2014 yılında yüzde 8,1 ila yüzde 51,6 oranında zam alacak. TOKİ taksitleri de yüzde 8,1 zamlanacak.

Bugün Gazetesi’nin 12 Aralık 2013 tarihli haberine göre; maaş, ödenek ve harçlıkları her yıl memur maaş katsayısına paralel olarak artırılan yaşlı, yoksul, engelli, öğrenci, asker ve korucu gibi vatandaşların 2014 zamları 2014 yılı Bütçe Yasa Tasarısı'yla netleşti.


Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek tasarıya göre milyonlarca vatandaşa uygulanacak yeni yıl zammı yüzde 8,1 ila yüzde 51,6 oranında değişecek. TOKİ'den banka kredisiyle konut satın alan vatandaşların aylık taksitleri de yeni yıldan itibaren yüzde 8,1 oranında yükselecek. Bugün Gazetesi’nin haberine göre; toplu sözleşme görüşmelerinden memura katsayı zammı yerine brüt 175 liralık zam kararı çıkması geniş bir kitlenin 2014 zammını belirsizliğe sokmuştu.TOKİ taksitleri 2013’te ne kadar zamlandı? 


TOKİ’nin internet sitesinde yer alan açıklama şöyle; 


2013 yılı ikinci altı aylık dönemde, geri ödemelere aşağıda belirtilen endeksler  uygulanacaktır.


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan açılan konut kredilerinin kullanım ve geri ödemelerine uygulanacak artış oranı % 3,14 dür. (Kooperatifler, Kooperatif Birlikleri, Sosyal Yardımlaşma Kurumları, Belediyeler ve Yapımcılar)

İdare’ce inşaa ettirilen ve bir önceki altı aylık memur maaş artış oranına bağlı olarak satışa sunulan yeni projelerin, geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedelleri, bir önceki altı aylık dönemdeki (1 Ocak - 30 Haziran 2013 dönemi) memur maaş artış oranı ile güncellenecektir. Bu oran % 3,14 dür.


İdare’ce inşa ettirilen ve satışa sunulan eski projeler ile 03/04/2001 tarih ve 24362 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2001/2202 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereği, T. Emlak Bankası A.Ş.’den İdaremize intikal eden projelerin, geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedelleri, bir önceki altı aylık dönemdeki (1 Ocak - 30 Haziran 2013 dönemi) Memur maaş artış oranı, TÜFE ve ÜFE Oranları  arasından en düşük olanı alınarak güncellenecektir. Bu oran % 2,46 dır.

 

İdare’ce satılan arsaların geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedelleri,bir önceki altı aylık dönemdeki (1 Ocak - 30 Haziran 2013 dönemi) ÜFE oranı ile güncellenecektir. Bu oran % 2,46 dır.TOKİ'nin taksit artış formülüne Meclis neden el koydu?


TOKİ'nin uyguladığı taksit sistemi ev alanları zor durumda bırakıyor. Şikâyetler üzerine harekete geçen TBMM Dilekçe Komisyonu, İdare'nin taksit sistemini değiştirmesi yönünde görüş bildirdi. Komisyon özellikle dar gelirlilerin ödeme kabiliyeti gözetilerek yeni bir formül belirlemesini istiyor. TOKİ, enflasyon ve memur zammı artışını baz alarak en düşük olan formülü üzerinde duruyor.


Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) vatandaşın sıkça şikayet ettiği taksit artırma formülü Meclis'i harekete geçirdi. TBMM Dilekçe Komisyonu, memur maaşına endeksli yapılan zammın anaparaya yansıtılmasını yanlış buldu. Komisyonun tavsiye niteliğindeki kararında, "Uygulanmakta olan bakiye artış ve taksitlendirme sisteminin gözden geçirilerek dar gelirli konut alıcılarına ödeme kolaylığı sağlayacak şekilde yeniden değerlendirilmeli." ifadelerine yer verildi.


TOKİ'nin uyguladığı taksit sistemi İdare'den ev alanları zorluyor. Her altı ayda bir taksitleri artıran Toplu Konut İdaresi, zammı anaparaya yansıttığı için toplam borç cüzi miktarda azalıyor. Örneğin Mart 2010'da 80 bin lira borcu olan bir kişi 10 taksit ödemesine rağmen borcu yerinde sayıyor. On aylık dönemde yaklaşık 8 bin liralık ödeme yapılmış olmasına rağmen 2011'in başında yapılan zamla anapara borcu 78 milyon 700 bin liraya ancak geriliyor. TOKİ'nin anaparayı artıran formülü sebebiyle kalan borcunu kapatıp tapusunu erken almak isteyenler için başlatılan geçen yılki sonbahar kampanyasına 7 bin başvuru beklenirken faydalanan müşteri sayısı 13 bin olmuştu.


Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya'nın başkanlığını yaptığı TOKİ'ye yönelik şikayetleri araştırma ve incelemelere ilişkin oluşturulan alt komisyonun çalışmasının ardından alınan kararların pozitif etkileri görüldü. Edinilen bilgilere göre TOKİ, yüksek memur maaş artışları sebebiyle vatandaşın mağdur olmaması için enflasyonla değişmeli zam artışı formülü üzerinde duruyor. Meclis Dilekçe Komisyonu'na gelen şikayetlerden biri olan vade uzatımı da masada. Buna göre taksit artışları sebebiyle aylık ödemesini yapmakta zorlananların vadelerinin uzatılması düşünülüyor. Yeni komisyonun aldığı karar sonrasında İdare'nin yeni yapılacak projelerin yanı sıra mevcut projelerdeki sosyal tesislerin artırılması planlanıyor. Bu kapsamda toplu konutlarda oturan gençler için sosyal aktivite alanları oluşturulacak.


Çok sayıda vatandaşın çağrısına kulak veren Meclis Dilekçe Komisyonu'nun yaptığı tespitlere göre konut alıcılarının geç teslimden kaynaklanan mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyor. Müşavir firmalara denetim personellerinin yürürlükteki yapı denetim mevzuatında öngörülen asgari koşulları sağlaması ve mevcut teknik personel kapasiteleriyle fiilen üstlenemeyecekleri hacimde iş verilmemesi dile getirilen alt komisyon raporunda, müşavir firmalara yönelik denetimlerin sıklıkla ve etkin bir şekilde yapılması gerektiği vurgulanıyor.


Vatandaşın TOKİ'nin taksit artış formülüne yönelik eleştirisine Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da katıldı. Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü'nden bir uzman, konuya ilişkin raporunda sistemin işleyişinin faiz olduğu yönünde görüş bildirdi. 27 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilen TOKİ'ye yönelik şikayetlerin incelendiği alt komisyon toplantısında Sanayi Bakanlığı uzmanı, TOKİ'nin uyguladığı yöntemin mortgage sisteminden çok farklı olmadığını dile getirdi. Konuya ilişkin olarak TOKİ yetkilileri ise sistemin faiz olmadığını, memur maaş artışı endeksine göre altı aylık güncellemeler yapıldığını söyledi.


İşte o formül


Zaman Gazetesi’nde 12 Nisan 2011 tarihli ve Ercan Baysal imzalı habere göre; Ev sahiplerinin taksitlerini her altı ayda bir artıran Toplu Konut İdaresi, zammı anaparaya yansıttığı için toplam borç cüzi miktarda azalıyor. Örneğin Kasım 2009'da TOKİ'ye yaklaşık 80 bin lira borcu olan bir kişi Mart 2011'e kadar 17 taksit ödemesine rağmen borcu sınırlı azalıyor. Toplamda on yedi ay boyunca yaklaşık 14 bin lira ödeyen aynı kişinin borcu bugün itibarıyla 74 bin 500 liraya gerilemiş durumda. Dokuz bin lira civarında bir rakam altı ay boyunca anaparaya gelen zam sebebiyle erimiş oldu. Nisan-mayıs ve haziran aylarında üç taksit daha ödeyecek olan vatandaşın borcu yaklaşık 72 bin liraya gerileyecek. Ancak Temmuz 2011'de yüzde 5 zam gelmesi durumunda anapara borcu 75 bin 600 liraya çıkacak.
TOKİ taksitlerine zam oranı nasıl hesaplanıyor ?


Toplu Konut İdaresi (TOKİ), sattığı konutlardaki taksitleri, Ocak 2010’da 2010 yılının ilk yarısı için, memur maaşlarına endeksli projelerde yüzde 4,5, enflasyona endeksli projelerde ise yüzde 2,58 artırdı.


TOKİ'den alınan bilgilere göre, eskalasyon dönemlerindeki bakiye borç ve taksit tutarlarına memur maaş artış oranı, TÜFE ve ÜFE oranlarını içeren endeksler arasından en düşük olanının uygulanması kararı doğrultusunda taksit ve borç bakiyesi yüzde 2,58 olarak artırılacak. İdare tarafından kullandırılan konut kredilerinin kullanım ve geri ödemelerine uygulanacak faiz ve taksit artış oranı da 2009 yılının ikinci yarısında memur maaşlarına yapılan artışa paralel olarak yüzde 4,50 olarak belirlendi. Aynı şekilde, 10 Mart 2006 tarihinden sonra ilk defa satışa sunulan ve satışı memur maaş artışına bağlı olarak TOKİ tarafından gerçekleştirilen projelerin geri ödemelerinde taksit ve borç bakiyesine de yüzde 4,50 artış uygulanacak. Bu uygulama 1 Ocak-30 Haziran 2010 tarihleri arasındaki ödemeleri kapsayacak. Yeni oran bildirilinceye kadar, son bildirilen oran ve 6 aylık dönem uygulamasına devam edilecek.TOKİ taksitleri, yıllara göre ne kadar zamlandı?


2013- Temmuz’da memur maaş artışı yüzde 3,4 ve en düşük endeks 2,46'ydı. Ocak ayında memur maaş artışı yüzde 4, en düşük endeks 2,7 olarak uygulandı.


2012 -Temmuz ve Ocak memur maaş artışı yüzde 4'tü, en düşük endeks olarak Temmuz’da artış uygulanmadı. Ocak ayında en düşük endeks yüzde 4 olarak uygulandı. 


2011 – Temmuz’da memur maaş artışı yüzde 4,22, en düşük endeks yüzde 3,43; Ocak ayında memur maaş artışı yüzde 3,59 ve en düşük endeks yüzde 2,72 olarak uygulandı.


2010 - Temmuz ayında memur maaş artışı yüzde 2,62 ve en düşük endeks yüzde 2,62; Ocak’ta memur maaş artışı yüzde 4,5 ve en düşük yüzde 2,58 olarak uygulandı.


2009- Temmuz’da memur maaş artışı yüzde 4, en düşük endeks yüzde 1,83 oranında; Ocak’ta memur maaş artışı 3,96 olurken, en düşük endekste artış uygulanmadı.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, TOKİ Kayseri kura