Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ turizm emekçilerine konut yapacak!

Büyükşehir Belediyesi şubat ayı olağan meclisi Menderes Türel Başkanlığı'nda gerçekleşti. Önergelerle birlikte 153 maddeye çıkan meclis toplantısında Başkan Türel, turizm emekçilerine müjde verdi.


Büyükşehir Belediyesi şubat ayı olağan meclisi Menderes Türel Başkanlığı'nda gerçekleşti. Önergelerle birlikte 153 maddeye çıkan meclis toplantısında Başkan Türel, turizm emekçilerine müjde verdi.  TOKİ  ile Büyükşehir arasında Serik İlçesi Yukarıkocayatak Mahallesi'nde 217 bin metrekarelik alanın mera vasfından çıkartılarak sosyal konut yapılmasını öngören bir protokol imzaladıklarını belirten Türel, bu sürecin uzun süreden beri gündemlerinde olduğunu söyledi. Bu alanda iki proje yapılacağını dile getiren Türel, “Alanda toptancı hal yapılacak. Üç ilçemizin hali burada toplanacak. Kent merkezinde yer alan haldeki esnafımız da isterse buraya taşınacak. Onlarla oturup konuşacağız" dedi. 


Söz konusu alanda turizm emekçilerine ikinci konut projesi yapılacağını dile getiren Menderes Türel, bölgedeki imar çalışmasının sonlanmak üzere olduğunu aktardı. Türel, “TOKİ vasıtasıyla turizm emekçisine işbirliğiyle konut imkanı söz konusu olacak. Taksitlerin bir aylık sigara parasını geçmemesi için görüşmeler sürüyor. Doğu çevre yolu için kamulaştırma yapmayı planlıyoruz. Kamulaştırma kolaylığı sağlamak için vatandaşlara burada yapılacak evlerle takas imkanı sunacağız" diye konuştu.


50 SENELİK PROJE TAMAMLANDI

Tünektepe'deki teleferik projesinin 50 senelik hikayesi olduğunu anlatan Menderes Türel, 8 yaşında iken buradaki projenin başladığını söyledi. Dönemin valisi Hüseyin Öğütçen'in projenin fikir babası olduğunu dile getiren Türel, “Bu projeyi tamamlamak benim için gurur vesilesi oldu. Bu hizmetleri kimin yaptığı tartışmalarına hiç gerek yok. Önemli olan Antalya'nın kazanması. Neden geçmişte yapılmadığı tartışılmalıdır. Bunlar  Ankara  ile ahenkli çalışmayla yapıldı. Hizmeti kim yaparsa yapsın sırtımızda taşımalıyız. Bunu ben hep yaptım" dedi.


ULAŞIM MASTER PLANI BAKANLIKTA

CHP meclis üyesi Recep Tokgöz'ün ulaşım master planının ne durumda olduğunu sorması üzerine ise Menderes Türel, planın bittiğini ve bakanlığın ön iznine gönderildiğini söyledi. Ön iznin kabul edilmesi durumunda planın tartışmaya açılacağını belirten Türel, planın iki aydır bakanlıkta olduğunu vurguladı. Başkan Menderes Türel, inceleme süresinin kısa sürede tamamlanmadığını aktardı. 


TOPLU ULAŞIMI KULLANAN SAYISI ARTTI

Recep Tokgöz'ün sorularını yanıtlayan Menderes Türel, değişen bir sistemle birlikte toplu ulaşımda araç sayısının 380'e ulaştığını kaydetti. 400 otobüsün Antalya'da yeterli olacağına dikkati çeken Türel, “Sistem sorunsuz şekilde devam ediyor. Bu halkın ve esnafın bize güvendiğinin göstergesidir. Esnaf daha fazla kazanacak. Sistemden sonraki yolcu sayısı 20 bin artmış. Bu artış devam edecek. Plaka borsasında da çok ciddi artış var" dedi. 


Türel, inşaat çalışmaları devam eden Şarampol Caddesi projesinin de 2017 yılının ağustos ayında biteceğini söyledi. 


'ÇALLI KAVŞAĞI YANLIŞ OLDU'

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da yararlı her konuda Başkan Türel'e teşekkür ettiklerini dile getirirken, Çallı Kavşağı'ndaki proje ile Aspendos Bulvarı'ndaki katlı kavşağın yanlış olduğunu kaydetti. Çallı'nın 5 merkez ilçeyi birleştiren bir bölgede yer aldığını belirten Uysal, Çallı'nın kentin ortasında yer alan bir meydan olduğunu aktardı. Uysal, “Çallı büyük fırsattı ama şimdi ortasında kocaman bir duvar var. Meydan olarak kazanılması gerekirdi. Aspendos Bulvarı'ndaki çalışmaları da doğru bulmadık. Önemli bir ticari arteri gerilettik" diye konuştu.


Ümit Uysal'ın eleştirilerine Menderes Türel, her iki projenin Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün görüşleri doğrultusunda yapıldığını söyledi.


Hürriyet

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016