Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ ucuz konut başvuru şartları neler?

TOKİ'nin ucuz konutları en çok araştırılan konulardan biri. Konut sahibi olmayı düşleyen birçok vatandaş, konuyu merak ediyor. Peki TOKİ ucuz konut başvurusu nasıl yapılır ve şartları neler? İşte detaylar...


TOKİ ucuz konut projelerinin duyurulmasından sonra konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar TOKİ ev fiyatlarını araştırmaya başladı. Habertürk'te yer alan habere göre, konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar TOKİ'nin avantajlarını merak ediyor. Peki, TOKİ ucuz konut başvurusu nasıl yapılır, fiyatlar ne kadar? İşte ayrıntılar...

HANGİ İLLERDE TOKİ UCUZ KONUT SATIŞI VAR?

Toplu Konut İdaresi'nin yaptığı açıklamaya göre; Çorum, Denizli, Karabük, Niğde, Rize, Van ve Zonguldak'ta konut satılacak. En az peşinat tutarının 14 bin TL olarak belirlendiği TOKİ konutlarında en düşük taksit oranı ise 389 TL oldu. 

TOKİ UCUZ KONUT PROJELERİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Türk vatandaşı olmak,

Başvuru yapılacak olan konut projesinin yer aldığı il ve ilçe sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet etmek ve bu il nüfusuna kayıtlı olmak,

Daha önce TOKİ'den ev almamak ya da TOKİ kredisi kullanmamış olmak,

Ev başvurusu yapacak olan kişinin kendisine, eşine ya da bakmakla yükümlü olduğu velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir taşınmaz kaydı olmaması,

Başvuru yapacak olan kişinin en az 25 yaşında olması,

Aylık toplam hane halkı geliri sınırının 2 bin 600 TL'yi geçmemesi (yani aynı ev içerisinde yaşayan kişilerin toplam gelirlerinin en fazla 2 bin 600 lira olması, İstanbul için bu sınır 3 bin 100 lira olarak uygulanmaktadır).

TOKİ'DEN NASIL EV SAHİBİ OLUNUR, BAŞVURU NASIL YAPILIR?

TOKİ'den ev sahibi olmak ve konut satın almak isteyen vatandaşların TOKİ'nin internet sitesi üzerinden yayımlanan ilanlara ulaşarak, ilanın başvuru koşullarını inceledikten sonra belirlenen Halk Bank ya da Ziraat Bankası'na peşinatı yatırması gerekli. TOKİ'nin belirlediği tarihlerde form ve peşinat olarak yatırılan tutarın dekontu ile başvuru yapılması yeterli. 

TOKİ BAŞVURU SIRASINDA NELER GEREKECEK?

TOKİ'den konut ve iş yeri almak isteyen kişilerin T.C. vatandaşı ve 18 yaşını doldurması yeterli olacak. Kurasız ev çekilişine Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulmuş tüzel kişilikler başvuruda bulunabilecek.

TOKİ'den kurasız ev çekilişi için; vergi sicil numarası, T.C. kimlik numarası ve fotoğraflı nüfus kayıt örneği ile başvuru yapılması gerekli. 

TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde yapılıyor.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) "En Az %40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının %5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır.

Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 (iki) iş günü sonrasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yetkili Şube'lerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare'ce belirlenecek tarihte "Konut Belirleme Kurası" çekilecektir.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

TOKİ SÖZLEŞME İMZALANMASI

Ev belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdare tarafından belirlenecek ve ilan edilecek tarihlerde T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Temerküz Şubesinde (Daha sonra ilan edilecektir.) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalarını ve kredi kullanım işlemlerini yapacaklar. 

Sözleşme imzalama aşamasında;

Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan Proje bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak şartı ile ikamet ettiğini gösteren belge,

Hane halkı gelirinin en fazla net 5.500 TL (İstanbul için 6.000 TL) olduğunu belirten gelir belgeleri,

Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını belirteceklerdir. 

TOKİ AÇIK SATIŞ DUYURULARI

TOKİ açık satışları, TOKİ'nin web sitesinde bulunan çekiliş yapılmadan ve kura olmadan satışa sunulan ev ilanlarını kapsıyor. Açık satış duyuruları, TOKİ tarafından 6 ayda bir duyurulsa da bu durum talebe göre de değişebiliyor. Eğer talep çok olursa açık satış duyurularının süresi azalabiliyor. 

TOKİ AÇIK SATIŞLARI NASIL YAPILIR?

TOKİ'nin yaptığı açık satış duyurularına başvuranlar başvuru sırasına göre, eğer başvuru koşullarını sağladığı durumda konut sahibi olabiliyor. İlk başvuru yapan ve şartları sağlayan vatandaşın ev sahibi olduğu TOKİ açık satış için başvurular, Halkbank ve Ziraat Bankası'ndan gerçekleştiriliyor. TOKİ açık satış başvurularında peşinat ne kadar araştıranlar için, peşinat durumu net olmadığını ve projenin durumuna göre yüzde 10 ile yüzde 25 arasında değiştiği göz önüne alınmalı. Açık satışlarda geriye kalan tutar ev ve iş yerine göre vade sayısında değişerek ödeme yapılıyor. TOKİ'den açık satışla ev alan vatandaşa 240 ay vade ile ödeme imkanı sunulurken, iş yeri alan bir kişiye 60 aya kadar vadeli ödeme imkanı sunulabiliyor. 

TOKİ'DEN İHALE YÖNTEMİ İLE EV SAHİBİ OLMA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) birçok vatandaşımızı çekilişsiz konut sahibi yapacak. TOKİ'den çekilişsiz ev sahibi nasıl olunur sorusunun cevabını merak eden vatandaşlar için TOKİ'den açıklama yapıldı. TOKİ kurasız ev alma imkanı için "Açık Artırma Yöntemi" uygulanacağını açıkladı. 

TOKİ Başkanlığı'nın ihale ile satışa çıkardığı dairelere ise vatandaşlar ihalenin düzenlenmeden önce başvuru yaparak ihaleye katılırlar. İhalede satılan evlere en yüksek teklifi veren vatandaşlar evleri almaya hak kazanırlar.

TOKİ'den ayda 389 TL taksitle ev sahibi olma  fırsatı!

TOKİ'den ayda 750 TL taksitle ucuz konut müjdesi!


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016