Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ yedek ne demek?

TOKİ kura çekilişinde asil isimlerle birlikte yedek isimler de çekiliyor. Peki, ismi yedek listesinde yer alanlar ne yapacak? TOKİ yedek ne demek?


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından üretilen konutlar, kuralı veya başvuru sırasına göre satışa sunuluyor.


Konut projeleri, konutların başvuru şekil ve şartları, satış yöntemi gibi bilgiler projelerin satış duyurularında yer alıyor. 


Genelde kuralı olarak satışa sunulan projelerde talebin konut sayısından az olması halinde başvuru sırasına göre hak sahibi olunabiliyor.


Talebin konut sayısından fazla olması halinde ise belirlenen gün ve saatte kura çekimi gerçekleşiyor. Kurada asil isimlerle birlikte yedek isimler de çekiliyor. Peki, ismi yedek listesinde yer alanlar ne yapacak? TOKİ yedek ne demek?


TOKİ yedek ne demek?

İsmi yedek listesinde yer alan kimselerin asil alıcıların sözleşme işlemlerinin bitmesi ve kalan konut sayısının belirlenmesi beklemeleri gerekiyor.


Asil alıcılar sözleşme imzalama işlemlerini tamamladıktan sonra, kalan konutlar için yedek alıcılar kura sıralamasına göre işlemlerini yapıyor. 


Kalan konut sayısı kadar yedek alıcı çağrılmakta olup yedek alıcıların listesi ve işlem tarihleri ilgili merci tarafından ilan edilmekte ve İdarenin internet sitesinde duyuruluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016