Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ'den 20 yıl geri ödemeli konut kredisi müjdesi!

TOKİ tarafından şehit aileleri, gazi ve vazife malulleri için faizsiz konut kredisi verilecek. 20 yıl geri ödemeli 260 milyon TL kredi fırsatı sunuyor.


Devlet tarafından 100 günlük eylem planı kapsamında açıklanan şehit aileleri, harp ve vazife malullerine faizsiz konut kredisi müjdesinin detayları açıklandı. 


Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesine bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Şehit Aileleri ile Gazi ve Vazife malulleri için faizsiz ve 20 yıl geri ödemeli konut kredisi verilecek.


2019 yılı içerisinde 260 milyon liralık faizsiz konut kredisi kullandırılması planlanıyor. TOKİ, 2018 yılında 1.758 aileye 194 milyon TL'lik faizsiz kredi verip toplamda 23 bin 151 aileye 1 milyar 30 milyon TL faizsiz konut kredisi veriyor.


Yüzde 1 masraf alıyor

Kredi miktarı her yıl yıllık fiyat artış oranı kadar artıyor. Kredinin miktarı 2018 yılı için 194 milyon lira olarak biliniyordu. 2019 için kredi sınırı 260 milyon lira olacak. Kredinin geri ödemesi, hak sahibinin her türlü tazminat dahil almakta olduğu maaşının dörtte biri tutarındaki miktarın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kesilmesiyle yapılıyor. Krediye faiz uygulasa da kredinin açılışında bir kere olmak şartıyla hak sahibinden kredinin yüzde 1'i oranında masraf alınıyor.


Nasıl yararlanılır?

TOKİ tarafından şehit ailelerine, harp ve vazife malüllerine, dul ve de yetimlerine faizsiz kredi veriliyor. Krediden yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü biriminden hak sahibi olduğuna dair belge alınması ve bu hak sahipliği belgesi ile Ziraat Bankası'na başvuru yapılması şartı aranıyor. Şehit ailelerine verilen krediden yararlanılarak edinilecek konutlar için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Tapunun en fazla bir yıl önce alınması yeterli oluyor.


Hangi belgeler gerekiyor?

1-) Kredi istek dilekçesi

2-) Kredinin müştereken kullanılması halinde diğer hak sahiplerinin kredi kullanmaktan vazgeçtiklerini belirten noter onaylı feragatname

3-) SGK hak sahipliği belgesi

4-) Nüfus Cüzdanı fotokopisi

5-) Konuta ilişkin tapu senedi ve örneği ve yönetmelikte belirtilen diğer belgelerle kredi açılıyor.Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016