Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Topkapı Mahallesi – Fatih – İstanbul

Otogarı ve Roman mahalleleri mazide kalan mahalle. Topkapı, Fatih İlçesi’nin 57 mahallesinden biridir. Vatan Caddesi ile Turgut Özal Caddesi (Millet Caddesi) arasında yeralır. Artaş İnşaat’ın Avrupa Konutları markasıyla girdiği mahallede Beyaz İnşaat, Beyaz Residence projesini hayata geçirmiştir.Topkapı Mahallesi – Fatih – İstanbul

Topkapı Mahallesi, Fatih, İstanbulTopkapı Mahallesi nerededir?


Kuzeyinde Vatan Caddesi Kavşağı ile İstanbul Çevre Yolu, Topçular Mahallesi, Karagümrük Mahallesi, doğusunda Vatan Caddesi ve Hırkai Şerif Mahallesi, güneyinde Turgut Özal Caddesi (Millet Caddesi) ve Mevlanakapı Mahallesi, batısında Topkapı Kavşağı ve Maltepe Mahallesi bulunmaktadır.


Topkapı, İstanbul'un en tanınan semtlerinden biri. Fatih İlçesi sınırları içerisindedir. İstanbul Otobüs Terminali 1994 yılında Bayrampaşa'ya taşınmadan önce bu semtteydi. Terminal'in taşınması ile birlikte eski kalabalık günlerini kaybetmiştir. Otogarın etkisinin tamamen kalkması ile yeniden düzenlemeler sürmekte ve surun dışı tamamen park haline getirilmiştir.Topkapı adı nereden gelir?


İstanbul surları semti çevreler ve semtin bir bölümü suriçi diye tabir edilir. Semt ismini, surların Mevlevihane Kapı ile Edirnekapı arasında bulunan ve Bizans döneminde Ayios Romanos; fetihten sonra da Topkapı olarak isimlendirilen kapıdan almıştır. Fatih Sultan Mehmet'in şehre ilk girdiği kapının buradaki sur kapısı olduğu bilinmektedir. Semtin merkezi yeri, Kara Ahmed Paşa Camii ve külliyesidir.Topkapı’nın ulaşım özellikleri nelerdir?


İstanbul’un ulaşımını sağlayan 3 ana cadde Fatih ilçesinden geçer. Bunlar; Saraçhane başından Edirnekapı’ya uzanan Macar Kardeşler ve Fevzi Paşa Caddeleri, Aksaray’ı Topkapı’ya baglayan Vatan Caddesi ve Aksaray’ı yine Topkapı’ya bağlayan Millet Caddesi’dir. Millet Caddesi, Ordu Caddesi ile birleşerek, Eminönü semtine ulaşır. İlçenin Marmara kıyısından Sirkeci’yi Bakırköy’e bağlayan sahil yolu geçer (Kennedy Caddesi). İstanbul’u Avrupa’ya bağlayan ve şehrin batı yakasındaki banliyö ulaşımını sağlayan demiryolu da bu caddeye paralel devam eder. Ayrıca, tramvay hattı ile Karaköy’e, Atatürk Hava Limanı’na, Yenibosna ve Esenler Otogarı’na ulaşım imkânı vardır.Topkapı’daki tarihi eserler hangileridir? 


İstanbul Surları: İstanbul'un çevresinde bulunan, Bizans zamanında yapılmış şehir duvarlarıdır. İstanbul'un etrafını çeviren surlar tarihte 5. yy.dan başlayarak inşa edilmiş, yıkılmalar ve yeniden yapmalarla dört defa elden geçmiştir. Son yapımı MS 408'den sonradır. II. Theodosius (408-450) zamanında İstanbul surları Sarayburnu'ndan Haliç kıyısı boyunca Ayvansaray'a bu taraftan, ve Marmara kıyısı boyunca Yedikule'ye, Yedikule'den Topkapı'ya, Topkapı'dan Ayvansaray'a uzanıyordu.


Topkapı Sarayı: Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478’de yaptırılmış,Abdülmecit’in Dolmabahçe Sarayı’nı 

yaptırmasına kadar yaklaşık 380 sene boyunca devletin idare merkezi ve Osmanlı padişahlarının resmi ikametgahı olmuştur. Kuruluş yıllarında yaklaşık 700.000 m.² lik bir alanda yer alan sarayın bugünkü alanı 80.000 m.² dir.Topkapı’daki diğer tarihi yapılar neler?


Aspar Su Haznesi (M.S. 456), Cebeci Camii ve Haziresi, Gazi Ahmet Paşa Camii – Şadırvanı – Medresesi – Sıbyan Mektebi – Türbesi (16. yy), İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Çapa Tıp Fakültesi Dermatoloji ABD Binası, Katip Muslihiddin Mescidi, Kürkçübaşı Camii, Lokmacı Dede Tekkesi, Mısmarcı Camii ve Uzun Köprülü Ali Efendi Çeşmesi, Mustafa İsmet Efendi Camii ve Haziresi (H. 1270 / M 1853-54) – Meşrutası (19. Yy sonu – 20. Yy başı), Sultan Selim Camii (H. 926 – 929 / M. 1519 – 1522)Eski Topkapı Otogarı'nda şimdi neler var?


Topkapı Mahallesi – Fatih – İstanbulAktüel Dergisi’nin 08 Temmuz 2012 tarihli haberi şöyle; 1970'li yıllardan 1990'lı yılların başına kadar şehirler arası otobüslerin hareket ettiği eski Anadolu ve Trakya garajlarıyla tam bir çevre, görüntü ve gürültü kirliliği içinde kalan 350 dönümlük tarihî alan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihî geçmişine yaraşır hâle dönüştürülerek bugünkü muhteşem görüntüsüne kavuşturuldu.


Kültür AŞ'nin internet sitesindeki habere göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Belediye Başkanlığı döneminde 1994 yılı Mayıs ayında Esenler Büyük İstanbul Otogarı'nın hizmete açılmasıyla garaj keşmekeşinden kurtulan alan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından İstanbul halkına nefes aldıran büyük bir kültür ve mesire alanı hâline getirildi.


TOPKAPI KÜLTÜR PARKI'NDA NELER VAR?


'Topkapı Kültür Parkı' adı verilen ve fetihten önce Fatih Sultan Mehmed'in otağını kurduğu bu tarihî alanda bugün;


- Dünyanın 'tam panoramik' özelliği taşıyan ilk ve tek panoramik müzesi olan 'Panorama 1453 Tarih Müzesi';


- Türk Cumhuriyetlerini temsil eden Kültür Evlerinin yer aldığı, halkın ücretsiz ziyaretine açık 'Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi';


- Türk Cumhuriyetlerinin kendilerine özgü mutfağından lezzetler sunan Zinnet Restoran;


- 8-14 yaş grubu öğrencilere trafik eğitimi verilen Trafik Eğitim Parkı;


- Her sezonda 2 binden fazla kültürel etkinliğin organizasyonunu gerçekleştiren, çok sayıda yazılı ve görsel yayınıyla kültür dünyamıza ciddi katkılarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.'nin Genel Müdürlük kampüsü;


- Açık hava gösterilerinin düzenlendiği Amfitiyatro;


- 16. Yüzyıldan bu yana çevre halkına hizmet veren ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen; ahşap kubbesi, çinileri ve kalemkâri tezyinatıyla ünlü tarihî Takyeci İbrahim Ağa Camisi ile


- Kısa süre önce restore edilen İlyaszade Camisi yer alıyor.Topkapı Habibler metrosunun özellikleri nelerdir?


Topkapı Habibler metrosu 2007 yılında hizmete girmiş ve 2009 yılında da Edirnekapı-Topkapı etabı tamamlanmıştır. T4 hattı da denilen Topkapı Habibler tramvayında 7'si yer altı olmak üzere toplam 22 istasyon bulunuyor...

2007 yılında hizmete giren ve Şehitlik-Mescid-i Selam arasında hizmet veren Topkapı Habibler metrosu 18 Mart 2009 tarihinde Edirnekapı-Topkapı etabının da hizmete alınmasıyla birlikte 15,3 kilometrelik hat boyunca hizmet vermeye başlamıştır. T4 hattı da denilen Topkapı Habibler tramvayında 7'si yer altı olmak üzere toplam 22 istasyon bulunuyor.


Topkapı Habibler metrosu Şehitlik istasyonunda Avcılar Söğütlüçeşme Metrobüs hattıyla, Vatan istasyonunda M1 Aksaray Havalimanı Metro hattıyla, Topkapı istasyonunda ise T1 Zeyinburnu Kabataş Tramvay hattıyla birleşiyor.


Topkapı Habibler metrosu istasyonları; (Mescid-i Selam, Cebeci, Sultançifliği, Yeni Mahalle, Hacı Şükrü, 50.Yıl/Baştabya, Cumhuriyet Mah, Metris, Karadeniz, Taşköprü, Ali Fuat Başgil, Bosna/Çukurçeşme, Sağmalcılar, Uluyol/Bereç, Rami, Topçular, Demirkapı, Şehitlik, Edirnekapı, Vatan, Fetihkapı, Topkapı) olarak hizmet veriyor.

     

Topkapı Habibler Tramvay Hattı'nda toplam seferler 42 dakika sürüyor. Günde 95 bin civarında yolcu taşıyan Topkapı Habibler metrosunda tramvay 5 dakikada bir geliyor.


Topkapı Habibler metrosunda yer alan istasyonlarda özürlü ve yaşlı yolcuların erişimi için rampalar ile yer altı istasyonlarında asansör ve yürüyen merpenler bulunuyor.Kabataş -Bağcılar tramvay hattı Topkapı istasyonu ne zaman hizmete açıldı?


Kabataş Bağcılar arası tramvay duraklarından Kabataş, Fındıklı, Tophane, Karaköy, Eminönü, Sirkeci, Gülhane, Sultanahmet, Çemberlitaş, Beyazıt, Laleli, Aksaray, Yusufpaşa, Haseki, Fındıkzade, Çapa-Şehremini, Pazartekke, Topkapı sadece yarısı...


Kabataş Bağcılar arası tramvay hattının ilk bölümü 1992 yılında açıldı. Hat önce Topkapı ve Zeytinburnu'na daha sonra da Eminönü'ne son olarakta 2006 yılında Kabataş'a bağlandı. Kabataş bağlantısı ile Taksim-Kabataş Fünikülerine ve dolayısıyla da Taksim-4.Levent metrosuna bağlanan hat  4.Levent'ten Havalimanı'na kesintisiz raylı ulaşımı sağlıyor.


T1 Hattı 2006 yılında hizmete alınan T2 Zeytinburnu Bağcılar hattı ile 3 Şubat 2011'de birleşerek Kabataş'tan Bağcılara kesintisiz ulaşım sağlanmış oldu.


Kabataş, Fındıklı, Tophane, Karaköy, Eminönü, Sirkeci, Gülhane, Sultanahmet, Çemberlitaş, Beyazıt, Laleli, Aksaray, Yusufpaşa, Haseki, Fındıkzade, Çapa-Şehremini, Pazartekke, Topkapı, Cevizlibağ-A.Ö.Y, Merkez Efendi, Akşemsettin, Mithatpaşa, Zeytinburnu, Mehmet Akif, Merter Tekstil Sitesi, Güngören, Akıncılar, Soğanlı, Yavuz Selim, Güneştepe, Bağcılar olarak hizmet veriyor.


Kabataş Bağcılar arası tramvay durakları arasında yer alan Aksaray Beyazıt durağı 13 Haziran 1992'de, Sirkeci Beyazıt 10 Temmuz 1992'de, Aksaray Topkapı 29 Ekim 1992'de Topkapı Zeytinburnu 10 Mart 1994'te, Eminönü Sirkeci 20 Nisan 1996'da, Eminönü Fındıklı 1 Ocak 2005'te, Fındıklı Kabataş 1 Haziran 2006'da ve son olarakta Zeytinburnu Bağcılar 15 Eylül 2006'da hizmete giriyor.


Kabataş Bağcılar arası tramvay hattının uzunluğu 18,5 kilometre ve içerisinde 31 adet istasyon bulunuyor. Sefer süresinin 65 dakika olduğu Kabataş Bağcılar Tramvay Hattı'nda günlük 320 bin yolcu taşınıyor.Topkapı’da hayata geçirilen markalı konutlar hangileridir?


Avrupa Konutları Topkapı projesi: Artaş İnşaat'ın Topkapı'da Kale Kilit arazisi üzerinde inşa edeceği Avrupa Konutları Topkapı projesine ait görselleri ilk önce 26 Ağustos 2013’te emlakkulisi.com tarafından yayınlandı. Avrupa Konutları Kale Topkapı projesi 2014'ün ikinci çeyreğinde satışa çıkacak...Topkapı Mahallesi – Fatih – İstanbulYaklaşık 700 konutun yer alacağı Avrupa Konutları Topkapı projesinin inşaat alanı 100 bin metrekare olarak belirlendi. 40 bin metrekare arsa alanına sahip olan Avrupa Konutları Topkapı projesinde residence, otel ve mağaza alanları yer alıyor.


Metro, otobüs ve metrobüs ulaşımına çok yakın bir noktada yer alan Avrupa Konutları Topkapı projesinde metrekare birim fiyatı 5 bin liradan başlayarak yükseliyor.


60 bin metrekare otopark alanının olacağı Avrupa Konutları Topkapı projesinde ofis ve ticari alanlar da bulunuyor. Avrupa Konutları Topkapı satışları 2014 yılının ikinci çeyreğinde başlıyor.


Telefon: 0212 285 44 54

Web Adresi: www.avrupakonutlari.com


Beyaz Rezidans 2: Beyaz İnşaat'ın girişimiyle Topkapı'da konumlandırılan Beyaz Residence 2 projesinin daireleri Mayıs 2013 itibariyle 501 bin liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. Projede yer alan daireler için 14 aya kadar vade yapılabiliyor.


Beyaz Rezidans projesinin 2. etabında satış süreci devam ediyor. Beyaz İnşaat'ın imzasını taşıyan Beyaz Rezidans 2'de 32 daire ve 31 dükkan bulunuyor. Daire tiplerinin 2+1, 3+1 ve 4+1 olarak tasarlandığı  Beyaz Residence 2 Evleri konum olarak Topkapı'da yer alıyor. 


Arsa alanının 9 bin 254 metrekare olarak belirlendiği Beyaz Rezidans 2'de 2 oda 1 salon daireler 501 bin liradan, 3 oda 1 salon daireler 572 bin liradan, 4 da 1 salon daireler ise 774 bin liradan başlangıç gösteriyor.


Firma bünyesinde sunulan ödeme alternatifi ile daire sahibi olunabilen Beyaz Rezidans 2 Evleri 'nde daire için ödenen yüzde 30'luk peşinat ödemesinden sonra kalan miktar 14 aya kadar vadelendiriliyor. Aynı zamanda banka kredisinin de kullanılabildiği projede bunun için de dairenin yüzde 30'unu peşin ödemek gerekiyor. 


Teslimatların 2014 yılının Ağustos ayında yapılacağı Beyaz Residence 2 Topkapı 'nı içerisinde fitness center, soyunma odaları, çocuk oyun alanları, kamelya, sauna, tenis kortu, basketbol sahası ve yüzme havuzu gibi imkanlar sunuluyor. 


Telefon: 0212 482 00 62 

Web Adresi: www.beyazrezidans2.comTopkapı Mahallesi posta kodu kaçtır?


Topkapı Mahallesi posta kodu şöyledir; 34093 Topkapı Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir? 


Adres: Topkapı Mah. Undeğirmeni Sok. No:1 FATİH, Fatih, İstanbul, Türkiye

Tel: (0212) 621 4167


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı, TOKİ Aksaray kura