Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Torunlar GYO

Bakkallıktan, Türkiye’nin en pahalı arazisini almaya uzanan yaşam öyküsüne sahip Aziz Torun’un şirketidir. Mall Of İstanbul, Netsel Marina, Nish İstanbul, Ali Sami Yen Arsası’nda imzaları vardır.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!


Torunlar GYO nasıl kuruldu?


Torunlar; 1977 yılında kuruldu. 1996 yılında ise perakende, konut, ofis ve otel geliştirme projeleriyle genişletmek üzere Toray İnşaat’ı hayata geçirdi fakat 2008 yılında firma unvanı Torunlar GYO olarak değiştirildi. 


Torunlar GYO, Bursa’nın ilk alışveriş merkezi olan Zafer Plaza’nın çalışmalarına 1996 yılında başlamış olup, 1999 yılında hizmete açtı. 1999 yılında  Yeni Gimat İşyerleri İşletmesi A.Ş.’nin hissedarı oldu. Nish İstanbul projesini ise 2008 yılında satışa çıkardı. Torunlar GYO tarafından Esenyurt’ta hayata geçirilen Torium İstanbul projesini 2010 yılında hizmete açtı. Firma, Bşakşehir’de 2011 yılında başladığı Mall Of İstanbul projesini ise 2013 yılında tamamlamayı planlıyor.


Torunlar GYO geçtiğimiz yıl ihalesi yapılan Paşabahçe Tekel Fabrikası arazisini 355 milyon TL ile bünyesine katmıştı. Gruba bağlı halka açık Torunlar GYO'nun piyasa değeri ise 900 milyon doları geçiyor.

Torunlar GYO

Aziz Torun


Aziz Torun, bakkallıktan GYO patronluğuna uzanan hikayesinde neler yaşadı?Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 1950 yılında Erzincan Kemah’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden 1975 yılında mezun oldu.  


1976-1982 yıllarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda İş Müfettişliği yaptı.  


1982 yılında İş Müfettişliği görevinden ayrılarak özel sektörde iş hayatına devam kararı aldı. Bir süre sonra Torunlar Şirketler Topluluğu kuruldu. Aynı zamanda Torunlar Şirketler Topluluğunu oluşturan şirketlerin bir bölümünün Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapmaktadır. Evli, 2 çocuk babasıdır.


Aziz Torun, 14 Nisan 2012 tarihli Bugün Gazetesi’nde Perihan Çakıroğlu imzalı röportajla iş hayatındaki dönemeçleri anlattı. İşte Torun’un anlatımıyla o kesitler: 


“Aslen Erzincanlıyım ama 8 yaşından beri buradayım. İstanbul'un en merkezi yerinde Kuledibi'ndeki Okçu Musa İlkokulu'ndan mezunum. Dolayısıyla İstanbul'un merkezinde yaşadık. Evimiz diye bir şey yoktu. Karaköy'deki Fermeneciler'de Atıl Han'ın çatı arasında yaşıyorduk. Burası çatı katı bile değildi. Babam Osman Torun'un orada çay ocağı vardı. O hanın kapısı bile yoktu. 5 - 6 işyeri vardı. Biz de o hanın çatı arasında kalıyorduk. Annem köydeydi. Ben babamın yanına tek başıma hem okumaya hem de çalışmaya geldim. Kardeşlerim ise sonra geldi. İlkokula Oksu Musa'da başladım.


 Doğu'da ücra bir köyden gelip de trenden Haydarpaşa'da inince ilk arabayı da tabii ki denizi de ilk kez burada gördüm. Hani klasiktir, ellerinde tahta bavullarıyla Anadolu'dan ilk kez gelenler vardır ya, ben de öyle geldim işte. Çocuklukla birlikte, İstanbul'u bilmemenin acemilikleri vardı üzerimizde.

 

Okula başlama, o çevreye alışma, Musevi, Rum ve Ermeni arkadaşlar vardı. Aynı sırada yanımda bir çocuk otururdu. Adı İzak'tı. Silgilerimiz standarttı, birbirine benzerdi. Benim silgi sürekli kaybolurdu, sonradan anladım ki o arkadaş benim silgiyi alıp yine bana satıyormuş. Silgim kaybolunca, "Benim iki silgim var, istersen tekini sana satayım" diyor ben de para verip alıyorum.


Kuledibi çok kozmopolit ve çok kültürlü bir yerdi. 1958'den 1962'ye kadar orada kaldık. Ondan sonra annem, kardeşlerim gelince Mercan ve Tahtakale'ye geçtik. Babam da kahvecilikten bakkal dükkanına terfi etmiş oldu. Asıl hayatın olduğu, çok canlı bir yerdi Mercan. Babamın bir ortağı vardı. İki yıl babam çalışıyor, para kazanıyor sonra Erzincan'a köyüne gidiyordu. O gelince bu kez ortağı aynı şeyi yapıyordu. Buna gurbetçilik deniliyordu. Böyle akıllı bir düzen kurmuşlardı. Ben de her sabah dükkana gidiyordum. Saat sabah 9'a kadar çayları dağıtıyordum, sonra da koştura koştura okula gidiyordum.  


Liseyi Çarşamba'daki İmam Hatip'te okudum. Daha sonra da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldum. Mercan'daki bakkal dükkanının hemen yakınındaydı. Öğlen dersten çıkıp koşa koşa servise yetişiyordum.  

İlk ithal pirinci biz getirdik.  Birçok firmaya distribütörlük yapıyorduk. Mesela Alo deterjan firması bizi Uzakdoğu'ya gönderdi. Oranın en önemli ürünü pirinçti. 'Acaba Türkiye'ye getirebilir miyiz' dedik, finans kurumlarına gidip işin o tarafını çözdük. Gittik Tayland'da bir ay kaldık. Sonunda da gemilerle getirdik. Yıl 1989'du. Ne yazık ki, Türk halkı o pirinci, 'kıl pirinç' diye satın almadı. Onun için tecrübe çok önemli.


O pirinçleri sonra promosyonla sattık. Biz Unilever'in distribütörüydük. Sana Yağı ile promosyon yaptık. "5 paket yağ alana yarım kilo pirinç bedava" kampanyası yaptık, çok sattı. 1500 tondu, bir ton daha aldılar. Stoklar eridi. Bir kısmını da Irak'a ihraç ettik. Pirinç orada çok tutuldu. Sonra gittik, önce ithalat yapıp transit ihracat yaparak zararla başladığımız işi kara çevirdik. Bu da bize transit ticareti öğretmiş oldu. O tecrübe ile şirketleştik.


(…) Ben hiç o (zenginlik) sıralamalara bakmıyorum. Birileri bizi koyuyor sıralara. Aşağılara indiriyorlar, yukarılara çıkarıyorlar. Bu sıralamaya girmenin bana şöyle bir zararı oluyor; Bizim çocuklar o sıralamayı görünce 'Bak ne kadar zenginmişsin onu da alalım, bunu da yapalım' diyorlar.


Birincisi o (zenginlik) sıralamaya girmek benim için hedef değil. Bana kazandırdığı bir statü değil. Ben standart bir insanım, hayatımı da öyle devam ettirtiyorum. Bu standardımı da değiştireyim, bu kadar param varmış, yurt dışında bir şey alayım gibi beklentileri olan bir insan değilim. Hayatım her zaman aynen devam ediyor.”


Torunlar GYO

Torium AVM


Torunlar GYO’nun tamamladığı projeler hangileri?


1. Zafer Plaza

2. Korupark AVM

3. Deepo Outlet

4. Torium AVM

5. Bulvar Samsun AVM

6. Ankamall AVM & Crowne Plaza

7. Korupark

8. Nish İstanbul

9. Netsel Marina


Torunlar GYO

Mall Of İstanbulTorunlar GYO’nun devam eden projeleri hangileri?


1. Mall Of İstanbul

2. Torun Tower

3. Ali Sami Yen Arsası

4. Korupark Terrace


Torunlar GYO’nun planladığı projeler neler?


1. Maltepe Arsası

2. Paşabahçe Arsası

3. Deepo Outlet Genişletme Projesi

4. Kemankeş BinasıTorunlar GYO


Torunlar GYO Zafer Plaza’nın özellikleri nedir?


1999 yılında Bursa’da konumlandırılan Zafer Plaza, 57.112 metrekarelik inşaat alanına sahip. 23.482 metrekare kiralanabilir alana sahip olan projede 123 mağaza mevcut. Zafer Plaza’ya yıllık ziyaret eden kişi sayısı ortalama 12 milyon. 650 araçlık otopark kapasitesine sahip olan projede Torunlar GYO’nun payı ise yüzde 72,26. Bunların dışında Zafer Plaza 2010 yılında, AMPD tarafından verilen En İyi Alışveriş Merkezi Ödülü'nü ve 2004 yılında Birleşmiş Markalar Derneği'nin Yılbaşı Tasarım Yarışması’nda İkincilik Ödülü'nü kazandı.


Korupark projesinin detayları nedir?


Bursa’da 2007 yılında yapımına başlanan projenin toplam inşaat alanı 165.286 metrekare, kiralanabilir alanı ise 71.267 metrekare. Korupark projesinde mağaza sayısı 196’yken AMPD 2011–2012 Ödülleri’nde jüri özel ödülünü kazandı. 2 bin 500 araç kapasitesi olan otoparkı ile yıllık ziyaretçi sayısı ise 10 milyon olarak belirlendi.


Deepo Outlet nerede yer alıyor?


Antalya’da 38.745 metrekare inşaat alanına 2007 yılında inşa edildi. 18.069 metrekare kiralanabilir alana sahip olan Deepo Outlet’e yıllık ziyaret eden kişi sayısı 5 milyon. Akdeniz bölgesinde yer alan en büyük alışveriş merkezi olan Deepo Outlet, havalimanının karşında bulunuyor.


Torium AVM nerede?


2010 yılında Torunlar GYO tarafından yapımına başlanan Torium AVM’de 180 mağaza mevcut. 256.900 metrekare toplam inşaat alanına sahipken bunun 95.280 metrekaresi kiralanabilir alanı oluşturuyor. 2 bin 700 kapasiteli otoparka sahip AVM, Beylikdüzü ve Avcılar arasında D-100 Karayolu üzerinde yer alıyor.


Torunlar GYO


Bulvar Samsun nasıl bir AVM?


Torunlar GYO tarafından 2010 yılında kentsel dönüşüm projesi kapsamında Samsun Tütün Fabrikası’nın restore edilmesi ile hayata geçirildi. Mecidiye ve gazi Caddeleri’nin tam ortasında yer alan proje, 1887 yılında tütün fabrikası olarak açılmıştı. 24 Temmuz 2012 yılında açılan Bulvar Samsun AVM, 17.400 metrekarelik toplam inşaat alanına sahipken, bunun 15 bin metrekaresi kiralanabilir alan olarak ayrıldı. Torunlar GYO, bu projede yüzde 40’lık bir hisseye sahip.


Ankamall AVM ve Crowne Plaza Hotel’in özellikleri nedir?


Ankamall AVM, Türkiye’nin en büyük ikinci alışveriş merkezi olarak kayıtlara geçti. 2006 yılında 296,116 metrekarelik alana inşa edildi. 88.421 metrekare kiralanabilir alana sahip olan Ankamall AVM metro istasyonunun hemen yanına kuruldu. Crowne Plaza Hotel ise 19.605 metrekarelik alanı kaplıyor ayrıca oda sayısı da 318. Toplam otoparktaki araç kapasitesi 4 bin olan projelerin yıllık ziyaretçi sayısı ise 21 milyon olarak bildirildi.


Torunlar GYO


Nish İstanbul nerede yer alıyor?


İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan Nish İstanbul projesi 135.218 metrekare alan üzerine 2008 yılında inşa edildi. 17 katlı 4 bloktan meydana gelen Nish İstanbul projesi rezidans, ofis ve konut konseptiyle oluşturuldu. Yenibosna’da yer alan projede 585 konut, 67 ile 186 metrekare arasında büyüklüklere sahip.


Netsel Marina'nın özellikleri nedir?


Marmaris’te yer alan Netsel Marina, 1989 yılında kuruldu. 2005 yılından itibaren ise Torunlar GYO yüzde 44,6’lık bir pay aldı. 805 yat kapasitesi bulunan marinada ayrıca tiyatro, çamaşırhane, restoranlar ve süpermarket mevcut.


Mall Of İstanbul projesinin fiyatları nedir?


2011 yılında hayata geçirilen Mall Of İstanbul projesi Başakşehir’de konumlandırıldı. Rezidans, otel, ofis ve alışveriş merkezinin yer aldığı proje 123 bin metrekare alan üzerine inşa edildi. Mall Of İstanbul’da bin 114 daire mevcut. Bu daireler arasında stüdyo, 1+1, 1,5+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daireler yer alıyor. 2013 yılının Kasım ayında teslimlerin başlayacağı projede daire fiyatları 2013 yılı Şubat ayı itibariyle 1+0’lar 270 bin TL - 291 bin TL, 1+1’ler 388 bin TL-524 bin TL, 1,5+1’ler 398 bin TL-514 bin TL, 2+1’ler 501 bin TL - 684 bin TL, 3+1’ler 811 bin TL - 1 milyon 106 bin TL, 4+1’ler 836 bin TL-1 milyon 246 bin TL arasında değişiyor.


Mall Of İstanbul projesinin yüzde 52’lik kısmını alışveriş merkezi, yüzde 31’lik kısmını konut, yüzde 9’luk kısmını ofis ve yüzde 8’lik kısmını da otel oluşturuyor. EUROPEAN PROPORTY AWARDS 2011 En İyi Karma Kullanım Projesi ve En İyi Alışveriş Merkezi Geliştirme projesi ödüllerini kazandı. Ayrıca THE GLOBAL RLI tarafından verilen Mimari Mükemmellik Ödülü’nün sahibi oldu.


Torun Tower ne zaman satışa çıktı?


2011 yılında Esentepe’de yükselen Torun Tower, 92 bin 899 metrekare inşaat alanına sahip. 40 katlı kuleden oluşan projenin toplam inşaat alanı ise 92.899 metrekare. Kiralanacak ofis alanı olarak hizmet vermesi planlanan projenin satışları 2012 Aralık ayında gerçekleşti. Projede yer alan ofislerin teslimleri ise 2013 yılı içinde yapılacak.


Ali Sami Yen arsasında neler oluyor?


2012 yılında eski Ali Sami Yen Stadının yer aldığı arsada yüzde 65’lik bir pay ile proje geliştirmeye başlayan Torunlar GYO bu proje için 1 Milyar yatırım yaptı. Aga Khan Ödüllü Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan projede yeşil alan yoğunlukla kullanılacak. Proje, üç otopark katı ile 3 bloktan oluşacak. Bu blokların 2’si 42 katlı rezidans, 1’i ise 37 katlı A sınıfı ofis olarak tasarlanacak. 200 bin metrekare üzeri inşaat alanına sahip projenin 2014 yılında tamamlanması planlanıyor.


Korupark Terrace projesinin özellikleri nedir?


Bursa’da 2008 yılında inşa edilen Korupark Terrace projesi 2 Fazdan oluşuyor. 1.Fazda blok ve 343 daire yer alırken, 2.Fazda 7 blok ve 403 daire bulunuyor. 221.979 metrekarelik alan üzerine inşa edilen Korupark Terrace projesinde yer alan tüm dairelerin cepheleri iç bahçeyi görüyor.


İki farklı konseptin yer aldığı projede Gökteras daireler üst katlarda bulunurken, Bahçeteras daireler ise bahçe katı olarak tasarlandı. 2+1’den 4+1’e kadar daire seçenekleri sunulan proje 133 metrekare ile 206 metrekare arasında değişen büyüklüklere sahip.


Torunlar GYO, 2012’de kârını ne kadar arttırdı? Kaç milyon TL kazandı?


Torunlar GYO, SPK standartlarına uygun olarak hazırlanan konsolide mali tablolara göre 2012 yılında net kârını yüzde 90 oranında artırarak 337 milyon TL net kâr açıkladı. Portföy değerini 4 milyar 577 milyon TL’ye ve piyasa değerini ise 1 milyar 610 milyon TL’ye yükselten Torunlar GYO hissesinde yabancı yatırımcının payı da yükseldi. Torunlar GYO’nun 2011 yılında yüzde 23,7 olan yabancı yatırımcı payı 2012 yılı sonunda yüzde 40,9’a yükseldi.


Torunlar GYO
Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazan ve Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun


AVM ve gayrimenkul yatırımları ile Türkiye’nin en geniş portföylerinden birine sahip olan Torunlar GYO, 2012 yılına ilişkin finansal sonuçlarını ve gelecek dönem beklentilerini 28 Mart 2013 günü düzenlenen basın toplantısı ile açıkladı. Torunlar GYO’nun yıllık değerlendirme toplantısına Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun ve Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazanç katıldı. 

SPK standartlarına uygun olarak hazırlanan konsolide finansal tablolara göre; Torunlar GYO 2012 yılını 2 milyar 847 milyon TL net aktif değer ve 4 milyar 577 milyon TL portföy değeri ile kapattı. 2012 yılında kârını yüzde 90 oranında artırarak 337 milyon TL kâr elde eden Torunlar GYO, vergi, amortisman ve faiz öncesi kârını da (VAFÖK/EBITDA) bir önceki yıla göre yüzde 64,5 artırdı.


Torunlar GYO, 2012 yılında bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 39,2 artırarak 227 milyon TL satış geliri elde etti. Satış gelirlerinin yüzde 37,3’ü konut, kalanı ise AVM gelirlerinden elde edildi. AVM kira gelirlerinde ise yüzde 10 artış hedeflenirken geçen yıla göre yüzde 15’in üzerinde artış gerçekleşti. Torunlar GYO AVM’lerinin ziyaretçi sayısı 2012 yılında yüzde 2,6 cirosu ise yüzde 13 oranında arttı.


Şirketin 2012 yılı değerlendirmesi ve projeleri ile ilgili bilgi veren Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun; “2012 yılı ile birlikte halka arz sırasında hissedarlarımıza vaadimizi, Korupark Teras Evleri’nden 311 konutu 2012 yılında sahiplerine teslim ederek yerine getirmeye başladık. Böylece Torunlar GYO için hasat mevsimi başlamış oldu. 2013 yılında da Türkiye’nin en büyük karma projesi Mall of İstanbul’un konut ve ofislerinin teslimini gerçekleştireceğiz. Aldığı ödüllerle uluslararası arenada da başarısını kanıtlayan Mall of İstanbul ve Esentepe’deki Torun Tower ofis projemiz de önümüzdeki dönemde tamamlanacak. Rezidans ve ofisten oluşan, Ali Sami Yen arazisi üzerinde yükselen  İstanbul’daki bir diğer prestij projemizi de Ağustos 2015’de sahiplerine teslim edeceğiz. Paşabahçe arazisinde hayata geçirmeyi planlandığımız otel projemiz için ise ulusal ve uluslararası danışmanlar ile proje geliştirme çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Bu yılın sonunda inşaatına başlamayı düşündüğümüz bu projemiz İstanbul Boğazı’nın güzelliği ile yarışacak. 2012 yılında projelerimiz için 313 milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirdik. Hem devam eden, hem de geliştirdiğimiz projelerimiz için 2015 yılı sonuna kadar 1 milyar TL daha inşaat harcaması yapmayı planlıyoruz” dedi.


Torun: “Projelerimizdeki konutlar yüzde 1 KDV ile satılıyor”

2012 yılında şirketin projelerine ve hissesine kayda değer bir yabancı talebi gözlemlediklerini belirten Torun, “Yabancıya mülk alımını kolaylaştıran mütekabiliyet yasası ile birlikte projelerimize yabancıların ilgisi arttı. Özellikle Mall of İstanbul projemiz yoğun ilgi görüyor. Şu an itibarıyla projenin yüzde 20’sini yabancılara sattık. Mecidiyeköy’ün çehresini değiştirecek Ali Sami Yen arazisi üzerinde yükselen projemiz için de ön talep toplamaya başladık. Tabii ki bütün bu projelerimizde yüzde 1 KDV avantajı olacak” dedi. 


Şirketin yüzde 50 temettü dağıtma politikasını da vurgulayan Aziz Torun, “Başarılı finansman modeli ve yüzde 43’ü AVM, yüzde 28’i devam eden projelerden oluşan dengeli, çeşitlendirilmiş portföy yapısı sayesinde, Torunlar olarak “değer”li projeler hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Amacımız hem ülkemize, hem sektörümüze, hem de yatırımcılarımıza “değer” katan işlere imza atmak ve bu yaratılan değerle ortaklarımıza sürekli ve iyi bir temettü dağıtmak” dedi.


Kazanç: “2013’de 762 milyon TL satış geliri, 380 milyon TL VAFÖK ve 5 milyar TL’yi aşan portföy büyüklüğü hedefliyoruz”


Torunlar GYO’nun 2012 yılı finansal rakamlarıyla ilgili bilgi veren Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazanç, “Şirketimiz güçlü özsermayesi, uzun vadeli ve düşük maliyetli finansman yapısı ile yatırımlarını kesintisiz sürdürmektedir. Torunlar GYO olarak faaliyetlerimizin yüzde 60’ını öz kaynaklarımız ile finanse ediyoruz” dedi. Projelerin iş planına uygun şekilde gerçekleştiğini ve buna paralel yabancı yatırımcının hisseye talebinin arttığının altını çizen Kazanç, “İnşaatı devam eden ve geliştirme sürecindeki projelerimizin gerçekleşmesiyle Torunlar GYO’nun net aktif değerinin mevcut 2.8 milyar TL’den 2015 sonuna kadar 4.6 milyar TL’ye çıkmasını bekliyoruz. Bu beklentimizin gerçekleşmesi durumunda yabancı yatırımcının ilgisinin ve hisse performansımızın daha da artacağına inanıyoruz. 2011 yılı sonunda Torunlar GYO’nun serbest dolaşımdaki hisselerinde yüzde 23,7 olan yabancı yatırımcı payı, 2012 sonunda yüzde 40,9’a yükseldi. Bunun da katkısıyla hisse değerimiz yüzde 81 oranında arttı. Torunlar GYO’nun İMKB’de işlem gören GYO’lar arasındaki pazar payı ise yüzde 8,2’den yüzde 10,2’ye yükseldi” dedi. Şirketin 2013 projeksiyonu ile ilgili de bilgi veren Kazanç, “2013’te 762 milyon TL satış geliri, 380 milyon TL VAFÖK ve 5 milyar TL’yi aşan portföy büyüklüğü hedefliyoruz” dedi.


Torunlar GYO


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları