Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tozkoparan Mahallesi - Güngören – İstanbul

İstanbul’un Güngören İlçesi’nde kentsel dönüşüm çalışmalarının başlayacağı mahalledir. Tozkoparan Mahallesi’nde 58 hektar alan üzerinde yükselen Güngören Tozkoparan kentsel dönüşüm projesinde toplam 5 bin 560 konut depreme dayanıklı hale getirilecek.Tozkoparan Mahallesi - Güngören – İstanbul

Tozkoparan Mahallesi, Güngören, İstanbulTozkoparan Mahallesi nerededir?


İstanbul’un Avrupa yakasındaki ilçesi Güngören’in bir mahallesidir. E-5 karayoluna cephesi olan mahalle Merter, Topkapı ve Davutpaşa semtleri arasında bulunur.


Kuzeyinde Eski Londra Asfaltı Caddesi ve Yıldızteknik Üniversitesi Davutpaşa Kampusu, doğusunda E-5 Karayolu ve Seyitnizam Mahallesi, güneyinde Abdurrahman Nafiz Gürman Mahallesi, batısında Mehmet Nesih Özmen Mahallesi vardır.


Tozkoparan semtinde 3 ilköğretim okulu [(Tozkoparan ilköğretim, Ali Fuat Cebesoy, Dr. Lütfi Kırdar), 1 endüstri meslek lisesi (Tozkoparan Endüstri Meslek Lisesi), 2 Anadolu lisesi (Ergün öner-Mehmet Öner Lisesi, Osman Ülkümen Anadolu Lisesi) bulunmaktadır. Merkezi yerde olması ve ağaçlık alanlarının çokluğu yüzünden küçük modern bir köyü anımsatır. Tozkoparan Mahallesi - Güngören – İstanbul


Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm projesi, kaç konutu dönüştürecek?


İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan Güngören’de kentsel dönüşüm Tozkoparan Mahallesi’nden başlıyor. Nisan 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kanun çerçevesinde riskli alan ilan edilen Tozkoparan Mahallesi’nde dönüşüm TOKİ ve Güngören Belediyesi ortaklığında yürütülüyor. 


Emlakkulisi.com’da 11 Kasım 2013 tarihinde Şengül Kırmızıtaş imzasıyla yayımlanan habere göre; Güngören Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm kapsamında toplam 58 hektar alan yeniden dönüşecek. Dönüşümle birlikte gecekondulardan arındırılacak olan bölgede çalışmalar Güngören Belediyesi ve TOKİ ortaklığında yürütülüyor. 

58 hektar alan üzerinde yükselecek Güngören Tozkaparan Mahallesi kentsel dönüşüm projesinde toplam 5 bin 560 birim yer alıyor. Bölgede Nisan ayından bu yana dönüşüm çalışmaları hızlı bir şekilde ilerliyor. Erdoğan Bayraktar, Güngören’de Tozkoparan Mahallesi için neler söyledi?


Güngören Belediye Başkanı Ş. Yücel Karaman Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ı ağırladı. Öncelikli kentsel dönüşüm bölgelerinden biri olan Güngören’le ilgili projeleri inceleyen Bayraktar, dönüşümün başlayacağı noktalar hakkında belediye başkanından bilgi aldı.


Güngören, kentsel dönüşümün önemli merkezlerinden biri ve 308 bin nüfusuyla İstanbul'un metrekareye düşen kişi sayısı bakımından en kalabalık ilçesi konumunda. Güngören’deki yerinde ve ada bazlı dönüşümle hakkında bilgi veren Başkan Karaman, Tozkoparan Mahallesi’nde de Kentsel Dönüşüm Projesi hazırladıklarını belirtti. 


Tozkoparan, 60 hektarlık bir alanı kapsıyor. Alanda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1960’lı yıllarda Roman vatandaşların konut sorununu çözmek amacıyla “Gecekondu Önleme Projesi” adı altında yaptığı sosyal konutlar yer alıyor. Yüzde 86’sı devlet arazisi, geri kalanı özel mülkiyet olan arazide, 4 bin mülk sahibinin hakkı bulunuyor.

Bakan Bayraktar, kademe kademe ilerleyecek proje çerçevesinde, önce boş alanlarda belirli sayıda yeni konutlar inşa edeceklerini belirtti. Tozkoparanlıların boşalttığı eski yapıların yıkılarak yerine daha modern ve kullanışlı konutlar inşaa edileceğini belirten Bayraktar, bu şekilde ilerlemesi düşünülen proje sonucunda bölgede yaklaşık 10 bin konutluk yeni bir mahalle oluşacağını söyledi.Tozkoparan Mahallesi - Güngören – İstanbul


Güngören Belediye Başkanı, Tozkoparan Mahallesi için neler diyor?


Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde “İnşaat Mühendisliğinde 100. Yıl Teknik Kongresi” kapsamında Kentsel Dönüşüm masaya yatırıldı. Güngören Belediye Başkanı Ş. Yücel Karaman’ın konuşmacı olarak katıldığı kongrede Güngören’deki kentsel dönüşümün avantaj ve dezavantajlarını katılımcılarla paylaştı.

İstanbul’da kilometrekareye düşen insan sayısı bakımından en yoğun ilçesi olan Güngören’deki kentsel dönüşüm çalışmaları Yıldız Teknik Üniversitesi’nde ele alındı. Kentsel dönüşümün bir süreç olduğunu ve süreklilik arz ettiğine değinen Belediye Başkanı Karaman, “Geçmişte o günün şartlarına uygun geliştirilen çözümler, bugünün sorunlarını çözmemektedir. Şehirlerin daha yaşanabilir yerler olması için çağı yakalayan ve ilerisinde çözüm üreten projeler geliştirilmelidir. İlçemizde kentsel dönüşüm bazı bölgelerde kolay gerçekleşebilirken bazı mahallelerimizde bunu başarmak oldukça güçtür. Dönüşüm yaparken, donatı alanlarını, ulaşımı, kamu binalarını, yeşil alanları, kentin yaşan kalitesini arttıracak uygulamaları göz önünde bulunduruyoruz. İlçemizde, şişman ada, sosyal konutlar gibi projeler geliştirdik. Bu projeleri uygularken, mahalle kültürünün yaşanmasına, ekolojik ve yeşil bina olmalarına özen göstereceğiz. En büyük kentsel dönüşüm bölgemiz ise Tozkoparan mahallemizdir. Bu mahallemizde kentsel dönüşüm tamamlandığında İstanbul’un en büyük dönüşüm projelerinden birisi gerçekleşmiş olacak” diye konuştu.

İlçeyi tek parsel uygulamasından, bitişik nizam yapılaşmasından, plansız veya plana aykırı yapılaşmalardan kurtararak projeler hayata geçtiğinde, çağdaş, sağlıklı, altyapısı sağlam, planlı yaşam alanları oluşmuş olacak. Kentsel dönüşümün sadece bina bazında yaşanmayacağına değinen Karaman, dönüşümle birlikte altyapı, ulaşım yaya ve bisiklet yollarının da günümüze uygun hale getirileceğini söyledi.


22-24 Kasım tarihleri arasında devam edecek olan Teknik Kongre’de Güngören Belediye Başkanı Ş. Yücel Karaman’a, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Coşkun tarafından ilçeye ve üniversiteye sağladığı katkılardan dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.Karaman, ‘Tozkoparanlıların içi rahat olsun’  

 

Güngören Belediye Başkanı Ş. Yücel Karaman, Kentsel dönüşümün gerçekleşeceği Tozkoparan Mahallesi’ne ekibiyle birlikte çıkarma yaptı. Mahalle sakinleri ve esnafın sorularını dinleyen Başkan Karaman, ‘Spekülasyonlara kesinlikle inanmayın. İçiniz rahat olsun, kimse mağdur olmayacak, önce yeni evleri yapacağız sonra dayanıksız yapıları yıkacağız” diye konuştu.


Esnaf gezisi süresince Tozkoparan mahalle sakinlerinin ve esnafının içine su serpen Karaman, kararlı duruşlarının devam edeceği, Hükümetin kentsel dönüşüm konusundaki adımlarını da desteklediklerini dile getiren Karaman, “Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yoğun nüfus yapısına sahip ilçesi bilindiği gibi Güngören’dir. Bu yoğunluğu azaltma ve binaları depreme dayanıklı hale getirme çalışmalarımız devam ediyor. Bu amaç doğrultusunda kentsel dönüşüm konusuna önem veriyoruz. Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesinin bütün ayakları tamamlandı. Yakın zamanda hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda Tozkoparan Mahallesi’nde, 1960’larda gecekondulaşmayı önlemek amacıyla yaklaşık 4 bin konut yapılmıştı. Zaman içerisinde yıpranan ve olası depreme karşı tehlike arz eden bu binalar TOKİ ve İBB’nin desteğiyle yıkılarak bölgede yeni bir kent yapılması hedefliyoruz. Kademe kademe ilerleyecek proje çerçevesinde, önce boş alanlarda belirli sayıda yeni konutlar inşa edilecek. Tozkoparanlıların boşalttığı eski yapılar yıkılacak ve yerine daha modern ve kullanışlı konutlar yapılacak. Bu şekilde ilerlemesi düşünülen proje sonucunda bölge yaklaşık 10 bin konutluk bir kente dönüşecek. Bu sayede Güngören’deki sıkıntılı ve çok sıkışık alanlar da Tozkoparan’a kaydırılarak ilçede yeni yeşil alanlar ve meydanlar açılması planlıyoruz. Hazırlıkları tamamlanan proje çerçevesinde konut sahipleriyle her konuda uzlaştık. Kentsel dönüşüm yasasının bütün ayakları belli olduğunda, yeni projeyi Tozkoparan halkının onayı durumunda hayata geçirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.


Tozkoparan Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, 60 hektarlık bir alanı kapsıyor. Alanda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın 1960’lı yıllarda Roman vatandaşların konut sorununu çözmek amacıyla “Gecekondu Önleme Projesi” adı altında yaptığı sosyal konutlar yer alıyor. Yüzde 86’sı devlet arazisi, geri kalanı özel mülkiyet olan arazide, 4 bin mülk sahibinin hakkı bulunuyor.Tozkoparan Mahallesi’nin posta kodu kaçtır?


Tozkoparan Mahallesi posta kodu şöyle; 34200Tozkoparan Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir? 


Adres: Tozkoparan Mah. Cevat Açıkalın Cad. 75.Yıl Parkı İçi 6/A Güngören, İstanbul, Türkiye

Tel: (0212) 481 1270


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016