Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tüketici mahkemesi para sınırı 2016!

Tüketici mahkemesi parasal sınır 20 Aralık 2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile açıklandı. Peki, tüketici mahkemesi para sınırı 2016 yılına ne kadar oldu?


Tüketici mahkemesi para sınırı 2016!


Tüketiciler yaşadıkları uyuşmazlıklar için belirlenen para sınırına göre ya tüketici hakem heyetine ya da tüketici mahkemesine müracaat edebiliyor.


Tüketici mahkemesi para sınırı, her sene yeniden belirleniyor. 2016 yılına ait tüketici mahkemesi parasal sınır da 20 Aralık 2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile açıklandı. 


Peki, tüketici mahkemesi para sınırı 2016 yılına ne kadar oldu?


Tüketici mahkemesi parasal sınır 2016

Tüketici hakem heyetlerinin, uyuşmazlıklara bakmakla görevli olmalarına ilişkin parasal sınırlar;


a) İlçe tüketici hakem heyetlerine başvuru için üst parasal sınır, 2.320 Türk Lirası,


b) Büyükşehir statüsünde olan illerdeki il tüketici hakem heyetlerine başvuru için parasal sınır, 2.320 Türk Lirası ile 3.480 Türk Lirası arası,


c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerindeki il tüketici hakem heyetlerine başvuru için üst parasal sınır, 3.480 Türk Lirası,


ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde, il tüketici hakem heyetlerine başvuru için parasal sınır, 2.320 Türk Lirası ile 3.480 Türk Lirası arası, olarak tespit edilmiştir.


Yukarıdaki parasal sınırın üstündeki uyuşmazlıklar için tüketici mahkemelerine müracaat edilebiliyor. 


2016 yılı için belirlenen bu sınırların altındaki uyuşmazlıklar için ise yukarıda da belirttiğimiz gibi başvurular tüketici hakem heyetine yapılıyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com