Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tüketici Mahkemesi'nden evi zamanında teslim edilmeyenlere müjde!

Tüketici Mahkemesi, satın aldığı ev zamanında teslim edilmeyen vatandaşlara, müteahhit ve kredi veren bankanın tüketicinin ödediği parayı faiziyle iade etmesi gerektiğini kanaatine vardı...


Uluslararası bir şirketin CEO'su olarak görev yapan Özge Göktekin, Dumankaya İnşaat San. AŞ'nin Esenyurt'taki bir projesinden ev almak istedi. Taraflar, 29 Mart 2015 günü sözleşme imzalayarak dairenin bedeli 141 bin TL olarak belirledi. 


Hürriyet Gazetesi'nden Dinçer Gökçe'nin haberine göre, 34 bin 250 lirayı peşinat bedeli olarak şirkete ödeyen Göktekin, şirket ile konut projesi finansmanı anlaşması yapan bankadan da 105 bin 750 TL kredi çekti. Dumankaya'nın ödemesi tamamlanırken, Göktekin bankaya aylık ödemelerini yapmaya başladı. Noter huzurunda yapılan sözleşme kapsamında dairenin teslim tarihi ise 31 Ağustos 2017 olarak belirlendi.


Firma iki bloktan oluşan projenin temelini attı ve inşaat sürecine başladı. Ancak 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Dumankaya İnşaat'a, kayyum atandı; şirket TMSF yönetimine girdi. Göktekin, bankaya ödemelerini yapmasına rağmen, bir süre sonra inşaata hiç bir ilerlemenin olmadığını anladı. Krediyi veren banka, geçen Eylül ayında, Göktekin'in yaptığı ödemeler için 6 aylık ‘dondurma' kararı aldı. Göktekin, satın aldığı dairenin teslim edilemeyeceğini düşünüp dava açtı. İstanbul Anadolu 2. Tüketici Mahkemesi'nde görülen davada, inşaat şirketi ile yapılan konut satış sözleşmesi ve banka ile yapılan kredi sözleşmesinin iptalini istedi.


Dumankaya İnşaat adına dosyaya sunulan savunmada "Davacının hak sahipliği sürüyor. Sözleşmenin feshi yoluna gidilmesi iyi niyet kurallarına aykırı" ifadelerini kullandı. Davalı banka adına yapılan savunmada şu açıklamada bulunuldu: "Bankaya husumet yöneltilemez."


Proje yarım kaldı


Şirkete yapılan ödemeden sorumlu olmadıkları kaydedilen Göktekin'in ödediği 42 bin 362 liralık kısımdan sorumlu tutulabileceği ifade edildi. Mahkeme, dosyayı bilirkişi heyetine gönderdi. Heyet, Göktekin'e toplamda, faizi ile birlikte 91.527 TL ödenmesi gerektiği belirtildi. Mahkeme, tarafların savunma ve delillerini topladıktan sonra geçen 27 Eylül'de kararını verdi. Mahkeme, 81 bin 214 liranın Göktekin'e yasal faizi ile ödenmesine hükmetti. Mahkeme, yargılama masraflarını da davalıların üzerine bıraktı. 


Emsal niteliğinde


Mahkeme, dosyayı bilirkişi heyetine gönderdi. Heyet, Göktekin’e toplamda, faizi ile birlikte 91.527 TL ödenmesi gerektiğine karar verdi. Tarafların savunma ve delillerini topladıktan sonra geçen 27 Eylül’de kararını veren mahkeme, 81 bin 214 liranın Göktekin’e yasal faizi ile ödenmesini kararlaştırdı. Yargılama masraflarını da davalıların üzerine bırakan mahkeme,  gerekçeli kararında, Göktekin’in zamanında teslim edilmeden daire için, sözleşmeden dönmekten haklı olduğunu ifade etti.


Binlerce kişiyi ilgilendiriyor


Karar hakkında açıklamalarda bulunan Av. Şenol Saltık, “Tüketici Mahkemesi kararında, darbe girişiminin ve inşaat sektöründeki yavaşlamanın mücbir sebep olamayacağı ve yüklenicinin taahhütleri yerine getirmek zorunda olduğuna hükmetti. Mahkeme, aksi takdirde tüketici tarafından ödenen bedelin tüketiciye iade etmek zorunda olduğa karar verdi. Bağlı kredi veren bankanın da iade yükümlülüğü konusunda, kredi tutarı kadar sorumluluğu olduğu mahkeme hüküm altına alındı. Karar benzer durumda olan binlerce kişiyi ilgilendiriyor” ifadelerini kullandı.