Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tuna (Karabayır) Mahallesi - Esenler - İstanbul

İstanbul Avrupa Yakası’nın teksası olarak bilinen Tuna Mahallesi eski adı ile Karabayır’da kentsel dönüşüm projesi başladı. Bölgede gökdelenlerin inşa edilmesi planlandı.Tuna (Karabayır) Mahallesi - Esenler - İstanbul


Tuna (Karabayır) Mahallesi nerededir?


Tuna Mahallesi yani eski adı ile Karabayır; İstanbul’un Esenler ilçesine bağlıdır. Bağcılar ile komşudur. İstanbul’un Teksas'ı olarak bilinir. Kaçakçılık olayları ile meşhur bir mahalledir. Güneyinde TEM Otoyolu ile bağlantılıdır.

Mahalle; Oruç Reis, Havaalanı, Fatih ve Kazım Karabekir Mahalleleri ile komşudur.


Tuna Mahallesi’nde kentsel dönüşüm ne durumda?


2012 yılında Türkiye geneli kentsel dönüşüm projesi başladı. Bu proje kapsamında Esenler’de bazı mahalleler riskli alan ilan edildi. Riskli alan ilan edilen mahalleler arasında Tuna Mahallesi de yer aldı. 


Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Esenler’de toplam 1.400 konutun riskli olduğunu dile getiren Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, şu açıklamalarda bulundu:


Dönüşüm için bu adımı atarken, bakanlığın sağladığı kira ve enkaz kaldırma yardımından da yararlanmış olacağız. İki sene sonra yeni evleri teslim ederiz. Bu kararla kamulaştırmayı çabuk yapabiliyor, mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı alamıyorsunuz.


Havalimanı Mahallemiz 72 bin metrekare, Tuna Mahallesi de 20 bin metrekarelik bir alan. Bu bölgelerin yapı stoğu 1.400. Binaların hepsi ekonomik ömrünü tamamlamış. Bölgedeki en genç bina 25 yıllık. Ayrıca bölge imar sorunu, mülkiyet sorunu olan alanlar. Kararla, bu sorunları da çözmüş olacağız.


Tuna Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılması planlananlar şöyle:

Tuna Mahallesi’nde 77 binada 350 bağımsız bölüm yıkılarak yerine 28’er katlı iki kulede toplam 800 konut yapılacak. Sosyal donatılar, ticari ünitelerin de bulunacağı projenin ismi ise Tuna 2071 olacak. Kat bahçeli, geniş teraslı dairelerin de yer alacağı projede 1+1, 2+1, 3+1 ve sınırlı sayıda 4+1 daireler bulunacak.


Tuna Mahallesi’ne nasıl gidilir?


Tuna Mahallesi’ne gidebilmek için öncelikle Bağcılar yönünden İETT hatları ya da minibüsler tercih edilebilir. Mahallenin içerisine araç alınmamaktadır. Mahalleye yakın konumdan geçen toplu taşımalar kullanılabilir. Bunun dışında Esenler istikametinden geçen ve Otogar’dan kalkan minibüsler Tuna Mahallesi’nden geçmektedir.

 

Tuna Mahallesi’nde kiralık ve satılık daire fiyatları kaç TL?


Tuna Mahallesi’nde yer alan daireler ortalama 100 bin TL ile 160 bin TL arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır. Kiralık dairelerin ortalama bedeli ise 200 TL ile 700 TL arasında değişmektedir.


Tuna Mahallesi ile ilgili çıkan bazı haber başlıkları:


Tuna Mahallesi’nde kavga

Esenler Tuna Mahallesi’nde 12 Haziran 2012 tarihinde iki grup arasında bir çatışma çıktı. Kavga yaklaşık olarak 5 saat sürdü. İki aile arasında çıkan kavganın daha önce yaşanan bir tartışma sonucu çıktığı söylendi. Kalabalığı dağıtmak için çevik kuvvet ekipleri gaz bombası kullandı. 


Tuna Mahallesi’nde şafak operasyonu

2013 Mayıs ayında Tuna Mahallesi’nde 03:00 sularında operasyon düzenlendi. Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Ekiplerince gerçekleştirilen operasyon, uyuşturucu ve hırsızlık şikayetlerin artması sonucu yapıldı. Operasyonda birçok silah ve 9 otomobil ele geçirildi. Şüpheli olan 9 kişi de gözaltına alındı. 


Tuna Mahalle muhtarlığının iletişim bilgileri nedir?


Adres: Tuna Cad. No:30  Karabayır, Esenler, İstanbul - Avrupa

Tel: +90 212 430 84 30, +90 212 432 15 15
Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı