Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Turgut Işık kimdir?

"Hayat mücadele değil, mücadele hayattır" diyen, inşaat yan sektörü sanayicisi...1932 yılında Bartın' da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bartın'da tamamladıktan sonra bir süre dedesinin ve babasının firmalarında çalıştı ve 1952 yılında babası Ali Rıza Işık ile beraber Işıklar Kollektif Şirketi'ni kurdu.

Turgut Işık kimdir?1959 yılında babasının vefatıyla işleri üstlenen Turgut Işık, 1964 yılında Sezai Türkeş - Fevzi Akkaya ikilisiyle Işıklar Limited Şirketini kurdu ve uzun yıllar satış şirketi olarak faaliyet gösteren bu şirketini de Anonim'e dönüştürerek Işıklar Bartın Tuğla fabrikasıyla beraber sanayiye girdi.


Fevzi Akkaya, Sezai Türkeş, Turgut Işık 1970 - 1981 yılları arasında sırasıyla Baksan Bartın Kağıt, Işıklar Bartın Tuğla, Meytaş Kireç ve Çumra Kağıt Torba Fabrikalarını kurarak işletmeye açtı.


1976 yılında Denizcilik grubunu oluşturdu.


Özışık İnşaat ve Taahhüt A.Ş ile Genta Sanayi Tesisleri ve Taahhüt A.Ş'nin kurulmasıyla birlikte inşaat ve taahhüt sektörüne girdi.


1974 yılında kuruluşlarının devamlılığını sağlamak amacıyla tüm şirketlerini IŞIKLAR HOLDİNG A.Ş. adı altında topladı.


Turgut Işık ve Ailesi 26 Mart 1990 tarihinde aramızdan ayrılan Turgut Işık ömrü boyunca "Hayat mücadele değil, mücadele hayattır." İlkesini benimsemiş Türk Özel Sektörünün bir mensubu olarak, yurdumuzun ekonomik kalkınmasına katkıda bulunabilmek için yurtiçi ve yurtdışında payına düşen görevleri üstün gayreti, titiz, çalışmaları ve tükenmez dinamizmiyle sonuna kadar yerine getirmeyi bir borç bilmiştir.


Turgut Işık, ölümünden birkaç yıl önce eğitim ve sağlık alanında bir vakıf kurmak istemiş ve bununla ilgili çalışmaları başlatmıştı.


Sağlığında gerçekleştiremediği bu isteği, ölümünden sonra 1991 yılında, eğitim ve sağlık amaçları doğrultusunda ailesi tarafından gerçekleştirildi.


Işıklar Holding'in kurucusu Turgut Işık iş dünyasının ünlü bir simasıydı. Özellikle de STFA'nın kuruluş yıllarında Fevzi Akkaya ve Sezai Türkeş'le Bartın'da geliştirdiği dostluk yakından bilinirdi. 


Öyle ki, Fevzi Akkaya'nın STFA Holding'in yönetiminden ayrılırken hisselerini devrettiği eğitim vakfının başkanı da Turgut Işık'tı. Turgut Bey'in ölümünden sonra geride iki genç oğlu kaldı. 


Babalarının mirası olan 6 fabrikaya, 14 tane de kendileri eklediler. Hem de Amerika'dan Bulgaristan'a, Mısır'dan Kazakistan'a kadar... Kağıt torba, tuğla, mermer, beton direk ve döküm yatırımlarını sürekli geliştiren kardeşlerden büyüğü Rıza Işık holdingin başkanı. Uğur Işık ise başkan yardımcısı. Uğur Işık öğrenim gördüğü sırada Amerika'da kurduğu 4 tuğla fabrikasının da başında. Işık ailesinin iş hayatı böyle...


Işık hız düşkünü bir işadamı. 20 kadar otomobili bulunan aynı zamanda da Formüle 3 yarışcısı olan Uğur Işık aynı zamanda bir denizci de...