Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Türkiye Varlık Fonu, İstanbul Finans Merkezi'ne ortak oluyor!

TVF Genel Müdürü Zafer Sönmez, İstanbul Finans Merkezi projesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sönmez, projede çalışmaların en geç Kasım ayında başlanacağını açıkladı.


Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez, İstanbul Finans Merkezi projesi hakkında önemli açıklamalar yaptı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Sönmez, ilk etapta inşaatın tamamlanması için müteahhit şirketlerle görüşmelerin yapıldığını söyledi.


TVF olarak İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesine dahil olduklarını ve projenin bir kısmında yatırıma başladıklarını söyleyen Sönmez, TVF olarak öncelikli stratejik yatırımlarından biri olan İFM projesinde yapılan gelişmelerin sürdüğünü kaydetti.


Emlak, mevzuat ve ekosistem boyutlarıyla ele aldıkları projede ilk etap inşaatının tamamlanmasıyla müteahhit şirketlerle görüşmelerde bulunduklarını ve ve her biriyle kamu yararını gözetip rayiç bedellerin altında oldukça makul meblağlar üzerinden anlaşmalar yaptıklarını söyleyen Sönmez, şu ifadeleri kullandı:


"TVF olarak 1,3 milyon metrekarelik kullanılabilir alanı olan projenin yaklaşık 465 bin metrekarelik kısmını proje, hafriyat, arsa bedelleri ve bugüne kadar tamamlanan inşaat maliyetleri dahil olmak üzere 1,67 milyar TL karşılığında devralacağız. Ofis ve çarşı alanlarını içeren bu kısımlardaki 3 yüklenici firma ile anlaşmaları imzalıyoruz. İnşaatların bir an önce başlaması için Emlak Konut GYO ile birlikte ihale düzenleyeceğiz. En geç kasım ayında vinçlerin çalışmaya başlayacağının müjdesini şimdiden verebiliriz.


İFM, Türkiye'nin vizyoner projelerine katkıda bulunma ve yatırım yapma stratejimiz kapsamında değerlendirdiğimiz bir proje. İstanbul’un, 3 saatlik uçuş mesafesindeki bölgenin finans merkezi olarak konumlanmasında çok büyük öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın vizyonu doğrultusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın desteği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi,  TOKİ  ve Emlak Konut GYO’nun iş birliğiyle proje ilerliyor."


Vizyoner projede inşaat çalışmalarının 2022 başında tamamlanacağını açıklayan Sönmez, uzlaşmacı tavır sergileyen ve kamu yararına hareket eden müteahhitlere ve tüm paydaşlara teşekkür etti.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016