Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tuvana Büyükçınar Demir (Tasarımcı)

Moda tasarımcısıdır. Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunu Tuvana Büyükçınar Demir, Çapamarka grubun yeni yeri Süpermarket'in tasarımlarını yapmıştır.Tuvana Büyükçınar Demir (Tasarımcı)

Tuvana Büyükçınar DemirTuvana Büyükçınar Demir kimdir?1975, İstanbul doğumlu Türk tasarımcı Tuvana Büyükçınar Demir, moda alanında ilerlemeye Mimar Sinan Üniversitesi'nde Endüstri Ürünleri Tasarımı okuduğu yıllarda karar verdi. Tuvana Büyükçınar Demir, iş hayatına girdi?1991 yılında, İstanbul'un moda sahnesine ilk girişini yapmak üzere, çeşitli dergilerde moda editörlüğü yapmaya başladı. 


1996 yılında, Abdi İpekçi Caddesi'nde, A46 isimli ilk mağazasını açtı. 


2002 yılında İstanbul Nişantaşı'nda ilk atölyesini kuran Tuvana, hazırlamış olduğu gece elbiseleri ve sahne kostümleriyle kısa sürede geniş bir müşteri kitlesine ulaştı. 


2003 yılında A46 Organization'u hayata geçirdi.


2005 yılından bu güne kadar 25 ülkede 150'nin üzerinde satış noktasına ulaşacağı "Tuvanam" markasını kurarak yıllardır hayalini kurduğu dünyaya açılma projesini hayata geçirmiş oldu. 


2005 yılında "Yıldızların Altında" müzikalinin kostüm tasarımlarını üstlendi ve bu alandaki performansıyla Afife Jale tiyatro Ödülleri En İyi kostüm Tasarımı dalında aday oldu. 


2010 yılında kurduğu ve bebeklere özel tasarımlar yapmaya başladığı Tuvanam Baby Couture markasından hemen sonra Demir bu kez ev tekstili firması "Dantell"in kreatif direktörlüğünü üstlenerek, müdahil olduğu sektörlere bir yenisi ekledi. 


2011 yılında önce Range Rover Evogue modeliyle şehrin nabzını tutan City Shaper'lardan biri olan Demir, aynı yıl Aralık ayında Lübnan'ın Beyrut şehrinde açtığı ilk monobrand "Tuvanam" mağazasının gururunu yaşadı. 


2009'dan beri TMD üyesi olan ve IWF bünyesindeki altıncı defilesini gerçekleştirecek olan Tuvana Büyükçınar Demir, aynı zamanda bugüne kadar Turkcell, Kamil Koç, Efes türkiye, Nars Otel, Four Seasons Otel gibi kuruluşlara da kurumsal kostüm tasarımı desteği verdi ve sayısız sosyal sorumluluk projesinde görev aldı. Tuvana Büyükçınar hangi haberlere konu oldu?Tuvana Büyükçınar, ilk mağazasını Beyrut'ta açıyor! (Sabah Gazetesi, Mart 2012)


Türk markalarının yurtdışında mağaza yarışına modacılar da katıldı. Ünlülerin tasarımcısı Tuvana Büyükçınar, kendisine ait ilk mağazasını nisanda Beyrut'ta açıyor


ABD'den Asya'ya dünyanın bir çok ülkesinde hızla markalaşan Türk şirketlerinin ardından şimdi de moda dünyasının öncü isimleri mağaza açmaya başladı. Ünlülerin tasarımcısı Tuvana Büyükçıkar, yurtdışındaki ilk markasını kendi adıyla Ortadoğu'da açıyor. Arap dünyasının moda merkezi Lübnan'da önümüzdeki ay açılacak mağazanın Büyükçınar'ın kreasyonlarına verdiği Tuvanam oldu. Dünyanın 15 farklı ülkesinde 100'den fazla noktada ürünlerinin satıldığını söyleyen Tuvana Büyükçınar, "Paris, New York, Milano'daki Harrdos, Harvey Nichols, Bloomingdale's gibi lüksün önemli üslerinde kendi çizimlerim ve ürünlerim büyük ilgi gördü. Artık yurtdışında kendi markamızla mağaza açma zamanı geldi diye düşündüm ve Ortadoğu'nun moda merkezi Beyrut'ta ilk mağazamız Tuvanam Beirut'u açmaya karar verdik" dedi. 


Marka yüzü Avrupa güzeli 


Lübnan'ın ardından Katar, Dubai gibi bölgelerde yeni mağaza açacaklarını söyleyen Büyükçınar, "Uzakdoğu ve Rusya ile birlikte yakın zamanda 10 mağazaya ulaşacağız" dedi. Tuvanam'ın marka yüzü ise 2009 İspanya, 2011 Miss Intercontinantile Europe güzeli Gloria Martinez. Longtable By Supermarket'te Tuvana Büyükçınar imzası var! (Akşam Gazetesi, Ocak 2011)


Longtable By Supermarket, son derece değişik ismiyle sizi meraklandırıp kendine çekiyor. Nişantaşı The Sofa Hotel'in içinde yer alan Longtable By Supermarket'e geçtiğimiz günlerde ben de gittim; muhteşem bir mekan olmuş

Longtable By Supermarket, son derece değişik ismiyle sizi meraklandırıp kendine çekiyor. Nişantaşı The Sofa Hotel'in içinde yer alan Longtable By Supermarket'e geçtiğimiz günlerde ben de gittim; muhteşem bir mekan olmuş. Bu süpermarket bugüne kadar alışveriş yaptıklarımıza benzemiyor. Kapıdan girince, bir hayal alemine dalmış gibi oluyor insan. Her detay o kadar zekice işlenmiş ki ne tarafa bakacağını şaşırıyorsunuz. Dekorasyonda Tuvana Büyükçınar Demir ve A46 ekibinin imzası yer alıyormuş. Ekip, mekanı baştan yaratmakla kalmamış açık büfeden yemek sunumlarına her detayın tasarımını yapmışlar. İzzet çapa, mekanlarında hep fark yaratmayı önemsiyor ve böylece kendinden bahsettirmeyi de çok iyi başarıyor. Her salı yapılan Longtable partileri Supermarket'te yeni bir kimlikle devam edecekmiş. Tuvana Büyükçınar trafik kazası geçirdi (Radikal Gazetesi, Aralık 2010)


Hafta sonu vukuatlı geçti. İki örnek, ünlü mimar ve tasarımcılarından. Birincisi, Çapamarka grubun yeni yeri Süpermarket'in tasarımlarını yapan Tuvana Büyükçınar'dan. Başarılı tasarımcı, açılışını 10 Aralık gününe yetiştirmek için gece gündüz çalışınca, yorgunluktan ne yaptığının farkında olmasa gerek, tavana bir obje yerleştirmek için çıktığı merpenden düştü. Bu olay, kazaların ucuz kabul edilen cinsinden. Büyükçınar, gayet iyi ve çalışmalarına devam ediyor.Tuvana Büyükçınar Demir iletişim bilgileri nelerdir? Adres: Yeşilce mah. Dalgıç sok. no: 19/4 4 Levent - Sanayi Mah. İstanbul / Türkiye 


Telefon: +90 212 269 60 60 


E-Posta: info@tuvanam.com


Web Adresi: www.tuvanam.com