Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tuzluçayır Mahallesi

Mamak'ın 66 mahallesinden biridir. Tuzluçayır Mahallesi, İzzettin Doğan ve Fethullah Gülen’in ortak fikrinden çıkan Cami-Cemevi projesinin temelinin atılmasıyla gündeme geldi.Tuzluçayır Mahallesi

Tuzluçayır MahallesiTuzluçayır Mahallesi nerededir?Ankara’nın ilçesi Mamak’ın 66 mahallesinden biri olan Tuzluçayır’ın kuzeyinde Harman Mahallesi, 

doğusunda Misket Mahallesi, güneyinde General Zeki Doğan Mahallesi, batısında Aşık Veysel

Mahallesi bulunuyor. Muhtarı Güzel Öcal'dır. Tuzluçayır hangi olayla gündeme geldi?


Mamak’ta Alevi nüfusun çoğunlukta olduğu Tuzluçayır Mahallesi, Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan ve cemaat lideri Fethullah Gülen’in ortak fikrinden çıkan cami-cemevi projesiyle gündeme geldi. Cami-cemevi projesi nedir?

Cami-cemevi projesi hakkında detaylı bilgiler için tıklayın! Cami ve cemevi projesinin temeli ne zaman atıldı? Ankara'da Mamak Cami ve Cemevi'nin temeli 08 Eylül 2013’te atıldı. Tören öncesi protesto gösterisi düzenleyen gruba polis müdahale etti.


Radikal Gazetesi’nin haberine göre; Ankara'da Sünni ve Alevilerin birlikteliğine önemli katkı sağlaması beklenen 'Mamak Cami-Cemevi Kültür Merkezi'nin temeli törenle atıldı. Temel atma töreni öncesinde gösteri düzenleyerek yolu trafiğe kapatan gruba polis müdahale etti.


Sünni ve Alevilerin birlikteliğine önemli katkı sağlaması beklenen 'Cami-Cemevi Kültür Merkezi'nin temeli törenle atıldı. Ankara'nın Mamak ilçesinde hayata geçirilecek olan proje, Hacı Bektaş Veli Kültür Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı ile Cem Vakfı tarafından yürütülecek. Projenin finansmanını ise Alevi ve Sünni iş adamları üstlenecek. Tuzluçayır’daki cami-cemevi projesi ne zaman hizmete açılacak?Projenin bir yıl içinde bitirilmesi, merkezin seneye Muharrem ayında açılması planlanıyor. Temel atma törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, CHP Milletvekili Sinan Aygün, bazı AK Parti milletvekilleri ile kalabalık bir halk kitlesi katıldı. 


Bakan Çelik ile Doğan, temel atma butonuna basmadan önce beyaz güvercin uçurdu. Daha sonra hep birlikte temel atmak için butona bastılar. 


3 bin 264 metrekare alan üzerine inşa edilecek kampüsün içinde cami ve cemevi yan yana olacak. 


Kampüs içinde dede odası, imam odası, zakir odası, 350 kişilik konferans salonu, 350 kişilik aşevi, cenaze hizmetleri için gasilhane ve morg, kurban tığlama alanı, fakir aile çocukları için okuma salonu, misafir kabul salonları, çay ve sohbet salonları yer alacak.