Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Üçkuyular - Karabağlar - İzmir

Metro hattı durdu diye öfke dozunun yüksek olduğu lokasyon. Karabağlar ilçesine bağlı bir semttir. Bölgede konut fiyatları 75 bin TL ile 330 bin TL arasında değişmektedir.Üçkuyular-Karabağlar-İzmir

Üçkuyular nerede yer almaktadır?

Üçkuyular; İzmir’de bir semttir. Karabağlar ilçesine bağlıdır. Semtin yeni adı Fahrettin Altay’dır. Metro hattı inşa edilmektedir. Çeşme, Seferihisar, Gümüldür ve Urla gibi yerlere bu semtten dolmuş hatları kalkmaktadır. Semt sınırları içinde hava hastanesi yer almaktadır. 

Üçkuyular adını, meydanda yer alan üç kuyudan almıştır.


Üçkuyular ev fiyatları nasıl?


İzmir Üçkuyular’da 2013 yılı itibari ile satılık ev fiyatlarının ortalaması 75 bin TL-330 bin TL arasında değişmektedir. Kiralık evlerde fiyatlar ise 500 TL ile 1.000 TL civarındadır.


Üçkuyular terminali durakları hangileridir?


Üçkuyular terminalinden hareket eden otobüs seferleri şunlardır: 

Urla, Çeşme, Karaburun, Mordaoğan, Balıklıova, Alaçatı, Seferihisar, Gümüldür, Ürkmez, Ildır, Uzunkuyu, Zeytinalanı, Çeşmealtı, Gülbahçe, Yük.Teknoloji, Küçükbahçe, Doğanbey.


Üçkuyular'da metro çalışmaları ne durumda?


2013 yılında tamamlanması planlanan metro çalışmaları durduruldu. Sebebi ise şu şekilde açıklandı: 

1'nci etap ihalesi kapsamında inşa edilen iki istasyon tünel inşaatı için İzmir Büyükşehir Belediyesi keşif artışı için İzmir Valiliği'ne talepte bulundu. Valilik, talebi Bakanlar Kurulu'na sunulmak üzere İçişleri Bakanlığı'na gönderdi. Bakanlar Kurulu'ndan onay çıkmayınca metronun çalışmaları durduruldu. 


25 TEMMUZ 2013 GÜNÜ, İZMİR BELEDİYE BAŞKANI AZİZ KOCAOĞLU'NUN, METRO HATTIYLA İLGİLİ OLARAK HABERTÜRK GAZETESİNE YAPTIĞI AÇIKLAMA İSE ŞÖYLE:


POLİGON AŞILACAK 

"Metronun Poligon'da 21 metre kayan yerini açmaya çalışıyoruz. 7-8 aydır da üniversite ile proje yapıyoruz. Uygulamalar başladı, kimyasalların tamamı basıldı. Arkasından da beton basılıyor. 

Geri kalan her tarafta betonlar, raylar döşeniyor, sinyalizasyon ihaleye verildi. 21 metre yeri açıyoruz. Onu da aşacağız. Üç tane belediye başkanımız buraya elini atmadı. Benim gibi bir cahile ihtiyaç varmış. Biz elimizi attık ama İzmir'in raylı sistemini Çeşme'ye kadar yoğunlaştırdık. 21 metreyi aştığımızda Çeşme'ye kadar olan alanı açmış olacağız" 


Üçkuyular Oyak konut projesi ne zaman teslim edildi?


Oyak İnşaat tarafından, Oyak çalışanlarına yönelik yapıldı. 1985 yılında inşa çalışmalarına başlanıldı. Proje 1990 yılında teslim edildi. Projede yer alan konutlar 1990 yılında hak sahiplerine verildi. 


Projede yer alan dairelerden bir kısmı, ikinci elde 2013 yılında 140 bin TL ile 330 bin TL arasında satışa sunuldu. 


Üçkuyular Fahrettin Altay Meydanı’na nasıl ulaşılabilir?


1.Şehir İçi Servisler 

İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminalinde ofisi bulunan otobüs şirketlerinin hemen hepsinin şehir içi servisleri Üçkuyular’a kadar hizmet vermektedir. Hatay - Üçkuyular servisine binmeniz durumunda, Üçkuyular Semt Garajı’nda inebilirsiniz.


2.Belediye Otobüsleri (ESHOT/İZULAŞ) 

a.İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali'nden Üçkuyular’a belediye otobüsleri ile ulaşmak için aşağıda numarası verilen otobüse binebilirsiniz. 

607 Ayakkabıcılar Sitesi-Balçova 

b.İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali'nden Garaj-Üçyol minibüsü ile Üçyol’a gelebilir; Üçyol’dan Üçkuyular’a aşağıda numaraları verilen otobüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz. 

970 Tınaztepe - Fahrettin Altay Akt. Mer. 

980 Fahrettin Altay Akt. Mer. - Konak 

986 Fahrettin Altay Akt. Mer. - Halkapınar Metro 

Not: Belediye otobüslerinin son durağının Üçkuyular olmayabileceğini unutmayınız. İneceğiniz yerler hakkında yolculardan ya da otobüs şoföründen bilgi almanızı öneririz.


3.Taksi 

İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali - Üçkuyular arası taksi bedeli yaklaşık 35 TL’dir.


4.Adnan Menderes Havalimanı’ndan

Havaalanı - Mavişehir servisi ile Alsancak’a ulaştıktan sonra son durak olan Grand Swiss Otel’de (eski Büyük Efes Oteli) inebilir; SGK Hizmet Binası karşısındaki duraktan aşağıda numaraları verilen otobüslere binerek Üçkuyular’a ulaşabilirsiniz. 

6 Arıkent - Halkapınar Metro 

169 Halkapınar Metro - Balçova 

554 Halkapınar Metro - Narlıdere


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı