Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

ÜFE oranları Ağustos 2017!

ÜFE oranları, kanunen gayrimenkul kira artış hesaplamalarında kullanılıyor. Bu oranları her ay TÜİK açıklıyor. İşte ÜFE oranları Ağustos 2017..


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ ÜFE), belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksi oluyor.


Bu oranlar kanunen gayrimenkul kiralamalarında artış hesaplamalarında kullanılıyor. Yargıtay Kararı gereğince konutlarda ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılması gerekiyor.


Buna göre TÜİK tarafından açıklanan veriler gereğince, Ağustos ayında konuttaki kiracıya yüzde 10,94  oranında zam yapılacak. Kirası 1000 lira olan bir kiracı yeni kira döneminde 1.109 lira kira ödeyecek.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Temmuz 2017


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,72 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,72, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,60, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,45 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 10,94 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,23 artış, imalat sanayi sektöründe %0,91 artış, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 1,57 düşüş ve su sektöründe %0,56 artış olarak gerçekleşti.


Aylık en fazla artış kömür ve linyitte gerçekleşti


Bir önceki aya göre en fazla artış; yüzde 4,03 ile kömür ve linyit, yüzde 2,32 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 2,13 ile makine ve ekipmanlarda gerçekleşti. Buna karşılık ham petrol ve doğal gaz yüzde 2,64, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme yüzde 1,57 ve içecekler yüzde 1,31 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış sermaye mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2017 yılı Temmuz ayında aylık en fazla artış sermaye mallarında ve yıllık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com