Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

ÜFE oranları Ekim 2017!

Türkiye İstatistik Kurumu, bugün enflasyon oranlarını açıkladı. Açıklanan ÜFE oranları ile meskendeki kiracıya yapılacak zam oranı da belli oldu..


Ekim ayında kira sözleşmesi yenilenen kiracılara yapılacak senelik zam oranı belli oldu. Bugün TÜİK tarafından açıklanan verilere göre yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,24 arttı.


Bilindiği üzere ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak konut kiracısına zam yapılıyor. Buna göre, Ekim ayında kiracılara en fazla yüzde 13,26 oranında zam yapılabilecek. 


TÜİK tarafından açıklanan ÜFE oranları şu şekilde sıralanıyor:


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,24 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %0,24, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9,78, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,28 ve on iki aylık ortalamalara göre %13,26 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %0,72 artış, imalat sanayi sektöründe %0,35 artış, elektrik ve gaz sektöründe %1,57 düşüş ve su sektöründe %0,34 artış olarak gerçekleşti.


Aylık en fazla artış ham petrol ve doğal gazda gerçekleşti


Bir önceki aya göre en fazla artış; %4,31 ile ham petrol ve doğal gaz, %3,90 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %3,08 ile ana metallerde gerçekleşti. Buna karşılık basım ve kayıt hizmetleri %4,61, gıda ürünleri %1,80 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme %1,57 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2017 yılı Eylül ayında aylık ve yıllık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti.