Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

ÜFE oranları Eylül 2017!

Eylül 2017 döneminde kira artış hesaplamalarında kullanılacak Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi verileri, dün belli oldu. İşte ÜFE oranları Eylül 2017..


Eylül 2017 döneminde kira artış hesaplamalarında kullanılacak Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi verileri, dün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı.


Açıklanan verilere göre meskendeki kiracıya bu ay yüzde 12,05 oranında zam yapılabilecek. Bu oranın üzerinde yapılan zamlar kanun önünde geçerli olmayacak. Tarafların anlaşmazlık yaşamaları halinde isteyen kira tespit davası açabilecek.


TÜİK tarafından açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi verileri şu şekilde sıralanıyor:


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Ağustos 2017


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,85 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,85, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,52, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,34 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,05 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,89, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,86, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,77 ve su sektöründe yüzde 0,36 artış olarak gerçekleşti.


Aylık en fazla artış kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti


Bir önceki aya göre en fazla artış; yüzde 5,33 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 4,03 ile ana metaller, yüzde 3,63 ile ham petrol ve doğal gazda gerçekleşti. Buna karşılık tütün ürünleri yüzde 1,65, deri ve ilgili ürünler yüzde 0,39 ve tekstil ürünleri yüzde 0,24 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış enerji mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2017 yılı Ağustos ayında aylık en fazla artış enerji mallarında ve yıllık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com