Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

ÜFE oranları Haziran 2016!

Kira artış hesaplamalarında üretici fiyat endeksi hesaplamaları kullanılıyor. ÜFE oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.


Kira artış hesaplamalarında üretici fiyat endeksi hesaplamaları kullanılıyor. ÜFE oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ ÜFE), belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksi olarak tanımlanıyor.


Bu oranlardan on iki aylık ortalamalar baz alınarak kiraya zam yapılıyor. Buna göre Haziran ayında kiracıya yüzde 5,19 oranında zam yapılacak.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Mayıs 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,48 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,48 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 2,77 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,25 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,19 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 2,43 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 1,87 artış, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 3,25 düşüş ve su sektöründe yüzde 0,49 artış olarak gerçekleşti.


En yüksek aylık artış kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti


Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; kok ve rafine petrol ürünleri (yüzde 14,58), ham petrol ve doğal gaz (yüzde 10,00), ana metaller (yüzde 5,93) alt sektörleridir. Buna karşılık elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme (yüzde -3,25), giyim eşyası (yüzde -0,78), kağıt ve kağıt ürünleri (yüzde -0,69) bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış ara mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Mayıs ayında en yüksek aylık artış ara mallarında ve en yüksek yıllık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com