Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

ÜFE oranları Kasım 2015!

ÜFE oranları, kira sözleşmelerinin yenilenmesi halinde kirada yapılacak artış hesaplamasında kullanılıyor. Bu oranlar her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. İşte ÜFE oranları Kasım 2015...


ÜFE oranları Kasım 2015!


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ ÜFE), belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksi olarak tanımlanıyor.


ÜFE oranları, kira sözleşmelerinin yenilenmesi halinde kirada yapılacak artış hesaplamasında kullanılıyor. TÜİK'e göre ÜFE oranlarından bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranının hesaplamada kullanılması öngürülüyor, Yargıtay'a göre ise on iki aylık ortalamaların hesaplamada kullanılması gerekiyor.


Kasım 2015 dönemine ait Üretici Fiyat Endeksi oranları, 3 Aralık 2015 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. 


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Kasım 2015


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,42 düştü


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,42 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,06 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,25 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,33 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,37 düşüş, imalat sanayi sektöründe yüzde 1,26 düşüş, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 3,69 düşüş ve su sektöründe yüzde 1,11 artış olarak gerçekleşti.


En yüksek aylık düşüş kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti


Bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler; kok ve rafine petrol ürünleri (yüzde -7,21), elektrik, gaz üretim ve dağıtımı (yüzde -3,69), diğer mamul eşyalar (yüzde -3,68) alt sektörleridir. Buna karşılık tütün ürünleri (yüzde 4,64), ham petrol ve doğal gaz (yüzde 2,03) ve ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) (yüzde 1,29) bir ay önceye göre endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.


Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık düşüş enerji mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Kasım ayında en yüksek aylık ve yıllık düşüş enerji mallarında gerçekleşti.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com