Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

ÜFE oranları Mayıs 2016!

ÜFE oranları (Üretici fiyat endeksi), Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. İşte kira hesaplamasında kullanılan ÜFE oranları Mayıs 2016..


ÜFE oranları (Üretici fiyat endeksi), Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Bu oranlar, geçmişte Toptan Eşya Fiyat Endeksi (TEFE) ve ÜFE olarak adlandırılan endeks oluyor. 


Konut kira sözleşmelerinin yenilenmesi durumunda kiracıya yapılacak yıllık artış hesaplamasında ÜFE oranları kullanılıyor. 


Üretici fiyat endeksi oranları, 3 Mayıs'ta açıklandı. Nisan ayına ait veriler Mayıs ayında kullanılıyor. Açıklanan verilere göre, yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,52 arttı. Kiracıya yapılacak zam oranı ise yüzde 5,47.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, 


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,52 arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,52 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,27 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,87 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,47 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %1,37 artış, imalat sanayi sektöründe %0,58 artış, elektrik ve gaz sektöründe %0,53 düşüş ve su sektöründe %0,13 artış olarak gerçekleşti.


En yüksek aylık artış ham petrol ve doğal gazda gerçekleşti


Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; ham petrol ve doğal gaz (%9,80), ana metaller (%2,64), kok ve rafine petrol ürünleri (%2,43) alt sektörleridir. Buna karşılık bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (%-1,90), ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) (%-1,56) ve metal cevherleri (%-0,99), bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Nisan ayında en yüksek aylık ve yıllık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com