Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

ÜFE oranları Nisan 2016!

Taşınmaz mal kiralamalarında kira sözleşmelerinin yıllık olarak yenilenmesi durumunda kiracıya yapılacak zam hesabında ÜFE oranları kullanılıyor. İşte ÜFE oranları Nisan 2016..


Taşınmaz mal kiralamalarında kira sözleşmelerinin yıllık olarak yenilenmesi durumunda kiracıya yapılacak zam hesabında ÜFE oranları kullanılıyor. 


Üretici fiyat endeksi, geçmişte Toptan Eşya Fiyat Endeksi (TEFE) ve ÜFE olarak adlandırılan endeks oluyor. Bu oranlar her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.


Mart ayına ait veriler Nisan ayında kullanılıyor. 3 Mart 2016 tarihinde açıklanan bilgilere göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,20 düştü.


Kira artış hesaplamalarında on iki aylık ortalamalar baz alınıyor. Buna göre kira artış oranı ise yüzde 5,64 oldu.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Mart 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,40 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,40 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde0,75 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,80 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,64 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,26 düşüş, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,63 artış, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 1,80 düşüş ve su sektöründe yüzde 0,06 artış olarak gerçekleşti.


En yüksek aylık artış kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti


Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; kok ve rafine petrol ürünleri (yüzde 9,31), temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları (yüzde 2,95), ana metaller (yüzde 2,17) alt sektörleridir. Buna karşılık ham petrol ve doğal gaz (%-2,28), elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme (yüzde -1,80) ve diğer mamul eşyalar (yüzde -1,02) bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Mart ayında en yüksek aylık artış dayanıksız tüketim mallarında ve en yüksek yıllık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com