Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

ÜFE oranları Ocak 2016!

ÜFE oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. ÜFE oranları, kira artış hesaplamalarında kullanılıyor. İşte ÜFE oranları Ocak 2016..


ÜFE oranları Ocak 2016!


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ ÜFE), belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçüyor.


Bu oranlar her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. ÜFE oranları, kira artış hesaplamalarında kullanılıyor.


4 Ocak 2016 tarihinde açıklanan verilere göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,33 düştü. Kiracılara ise yüzde 5,28 oranında zam yapılacak.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Aralık 2015


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,33 düştü


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,33 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,71 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,71 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,28 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,92 düşüş, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,27 düşüş, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,52 düşüş ve su sektöründe yüzde 1,05 artış olarak gerçekleşti.


En yüksek aylık düşüş kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti


Bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler; kok ve rafine petrol ürünleri (yüzde -9,75), ham petrol ve doğal gaz (yüzde -7,73), metal cevherleri (yüzde -1,99) alt sektörleridir. Buna karşılık tütün ürünleri (yüzde 2,23), suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması (yüzde 1,05) ve içecekler (yüzde 0,97) bir ay önceye göre endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.


Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık düşüş enerji mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Aralık ayında en yüksek aylık ve yıllık düşüş enerji mallarında gerçekleşti.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com