Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

ÜFE oranları Şubat 2016!

ÜFE oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Bu oranlar, kira artış hesaplamalarında kullanılıyor. İşte ÜFE oranları Şubat 2016..


ÜFE oranları Şubat 2016!


ÜFE oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Bu oranlar, kira artış hesaplamalarında kullanılıyor.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ ÜFE), belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksine deniyor.


Ocak 2016 dönemine ait veriler 3 Şubat 2016'da açıklandı. Güncel üretici fiyat endeksi oranları şu şekilde sıralanıyor:


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Ocak 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,55 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,94 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,50 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %1,20 düşüş, imalat sanayi sektöründe %0,56 artış, elektrik ve gaz sektöründe %0,96 artış ve su sektöründe %2,20 artış olarak gerçekleşti.


En yüksek aylık artış diğer ulaşım araçlarında gerçekleşti


Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; diğer ulaşım araçları (%5,85), kömür ve linyit (%4,73), diğer mamul eşyalar (%4,41) alt sektörleridir. Buna karşılık ham petrol ve doğal gaz (%-26,05), kok ve rafine petrol ürünleri (%-11,67) ve tütün ürünleri (%-3,23) bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Ocak ayında en yüksek aylık ve yıllık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.


  

Kiracılara bu ay ne kadar zam yapılacak?

http://emlakansiklopedisi.com/wiki/kiracilara-subat-ayinda-ne-kadar-zam-yapilacakIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com