Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

ÜFE oranları Şubat 2017!

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ ÜFE) verilerini her ay Türkiye İstatistik Kurumu açıklıyor. İşte bugün açıklanan ÜFE oranları Şubat 2017..


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ ÜFE), belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksi oluyor.


Bu verileri Türkiye İstatistik Kurumu her ay ayın 3'ünde açıklıyor. Ocak ayına ait veriler bugün açıklandı. Buna göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %3,98 arttı.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Ocak 2017


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %3,98 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %3,98, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,98, bir önceki yılın aynı ayına göre %13,69 ve on iki aylık ortalamalara göre %4,96 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %6,58 artış, imalat sanayi sektöründe %3,87 artış, elektrik ve gaz sektöründe %4,12 artış ve su sektöründe %3,72 artış olarak gerçekleşti.


Aylık en fazla artış ham petrol ve doğal gazda gerçekleşti


Bir önceki aya göre en fazla artış; %29,26 ile ham petrol ve doğal gaz, %12,00 ile kok ve rafine petrol ürünleri ve %7,61 ile ana metaller alt sektörlerinde gerçekleşti. Buna karşılık tütün ürünleri %2,29 ile bir ay önceye göre endekslerin düştüğü tek alt sektör oldu.

 

Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış enerji mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2017 yılı Ocak ayında aylık en fazla artış enerji mallarında ve yıllık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti.