Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Uğur Dumankaya

Dumankaya İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı’dır. 1970 yılı doğumludur. Şirket yönetiminde ikinci kuşağı temsil etmektedir. Şirket kurucularından Halit Dumankaya'nın oğludur.


Uğur Dumankaya


Uğur Dumankaya neler yaptı?


İstanbul Kartal’da 1970 yılında doğdu. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesinden mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi’nde İşletmecilik İhtisas Yönetimi üzerine tamamladı.  


Uğur Dumankaya, 1994 yılında Dumankaya İnşaat bünyesinde yer aldı. Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alan Uğur Dumankaya, Gayrimenkul Yatırım Ortakları Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Üyesi, İVİAD, AMPD, ve Galatasaray Spor Kulübü üyesidir. 


Maketten konut satışları hakkında Uğur Dumankaya neler söyledi?


Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, maketten konut satışında tedbirli olunması gerektiğini söyledi.  Dumankaya sözlerine şöyle devam etti:


Hükümetin firmaları sınıflandırması şart. Maketten satış önemli. Sıfır daire alanların yüzde 60'ı yatırım amaçlı ve projenin başında alıyor. Maketten satış kalkmamalı, yalnızca gerekli tedbirler alınmalı. Yoksa yatırımcılar olumsuz etkilenir.


Uğur Dumankaya’nın mütekabiliyet yasası hakkında düşünceleri nelerdir?


11 Nisan 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Mütekabiliyet Yasası hakkında, Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya şu açıklamalarda bulundu:


Mütekabiliyet Yasasının ardından getirilen bu hak ile gayrimenkul sektörünün beklentilerinden biri daha çözülmüş oldu. Mütekabiliyet Yasası sonrası pek çok yabancı ülkemizden oturuma yönelik konut alımına başladı ancak oturum izni konut alımı yapan ya da alım yapmak isteyen yabancı alıcıların önündeki en büyük engeldi. Nihayet yabancılara satış konusunda engelleri aşmaya başlayacağız. Bu hem Türkiye ekonomisi hem de inşaat sektörü açısından çok olumlu ve mutluluk verici bir haber.


Dumankaya İnşaat nasıl kuruldu?


Dumankaya İnşaat 1963 yılında İbrahim ve Halit Dumankaya tarafından kuruldu. 1980’li yıllara kadar dönemin ihtiyacına göre konut projeleri üreten firma, 1990’lı yıllarda yeni yerleşim yerlerinde konut projeleri üretti.  Firma, son dönemlerde Tuzla ve Kurtköy’de birden fazla konut inşa etti.


Dumankaya İnşaat projeleri hangileridir?


Uğur Dumankaya

Dumankaya İkonYaşamın başladığı projeler: Dumankaya İkon, Dumankaya Modern, Adres Lobi, Adres Botanik, Dumankaya Vizyon, Dumankaya Dizayn, Dumankaya Flex, Dumankaya Minimal, Konsept İstanbul, Trend Ekstra, Gizli Bahçe Akdeniz Evleri, Dumankaya Trend, Gizli Bahçe Manzara Konakları, Gizli Bahçe Konakları, Dragos Drive 34, Dragos Drive, Kelebek Vadisi, Yenişehir Evleri, Çekmeköy Evleri, Gümüş Vadi Evleri, Bostancı Konutları, Kozyatağı Evleri, Adres.


Uğur Dumankaya

Adres KampüsSatışı tamamlanan projeler: Adres Kampüs, Adres Lobi, Adres Panoroma, Dumankaya Cadde.


Uğur Dumankaya

Dumankaya Ritim İstanbulSatışı devam eden projeler: Dumankaya Ritim İstanbul, Dumankaya Miks, Dumankaya Horizon, Modern Collection, Flex Kurtköy, Modern Vadi, Dumankaya Konsept, Adres Natura, Adres Su, Villa Gizlibahçe.


Uğur Dumankaya’nın iletişim bilgileri nedir?


Sosyal Medya: www.linkedin.com

Çağrı Merkezi: 444 7 222


Dumankaya Grubu yeni yapılanmaya gitti


Dumankaya İnşaat, kurucuları İbrahim Dumankaya ve Halit Dumankaya yeni ve farklı projelere odaklanmak stratejisi ile birlikte, 50 yıldan fazla süren birlikteliklerini, sektöre örnek olacak bir profesyonel yaklaşım ve anlaşma ile noktalayarak, ticari faaliyetlerine ayrı devam etme kararı aldılar.


31.05.2013, İstanbul- Başta inşaat sektörü olmak üzere, otomotiv, sigorta gibi pek çok alanda hizmet veren Dumankaya grubunun kurucuları, İbrahim Dumankaya ve Halit Dumankaya, gruba ait şirketlerdeki hisselerin paylaşımının ardından,  iki aile ayrı yönetim yapıları altında,  ticari faaliyetlerini sürdürecek.

Yeni yapılanmaya göre İbrahim Dumankaya, 'DKY İnşaat, DKY Otomotiv, DKY Sigorta, Dumankaya Yapı Malzemeleri şirketleri ile faaliyetlerine devam edecek.

İbrahim Dumankaya Holding ‘in yeni Yönetim Kurulu ise İbrahim Dumankaya (Onursal Başkan), Ali Dumankaya (Yönetim Kurulu Başkanı), Ömer Dumankaya (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı), Savaş Dumankaya, Orhan Dumankaya (Yönetim Kurulu Üyesi)’dan oluşuyor. 

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Uğur Dumankaya’ya devreden Halit Dumankaya, şirketin Onursal Başkanı oldu. Dumankaya İnşaat, Dumankaya Otomotiv, Dumankaya Sigorta, Dumankaya Pusula, Uniplast ve Dumankaya Rent a Car’ ın yeni Yönetim Kurulu ise şu şekilde oluştu: Halit Dumankaya (Onursal Başkan), Uğur Dumankaya (Yönetim Kurulu Başkanı), Barış Dumankaya (Yönetim Kurulu Başkan Vekili), Ayla Dumankaya, Semih S. Dumankaya (Yönetim Kurulu Üyesi). 


Uğur Dumankaya, demokratikleşme paketini nasıl yorumladı? 


Başbakan Erdoğan’ın , uzun süredir gündemde olan 'Demokratikleşme Paketi'ni açıklamasının ardından Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya konuyla ilgili değerlendirmelerde  bulundu. 


Uğur Dumankaya'nın 30 Eylül 2013 tarihinde yaptığı açıklama şöyle; 


Pakette yer alan, seçim barajı, nefret suçları düzenlemesi, köy adlarının iadesi, özel okullarda Kürtçe eğitim verilmesi, özel hayatın korunması gibi birçok maddenin Türkiye’nin gelişmiş ülkeler ligine yükselmesinde önemli bir basamak olduğunu belirten Dumankaya, sözlerine şöyle devam etti: “Bu paket ile demokrasiye yönelik önemli bir adım atılmıştır ve ülke olarak demokrasiye daha fazla yaklaşmamız sağlanmıştır. Elbette daha çok adım atılması gerekiyor. Bu paketin ileri demokrasi ve gelişmiş ülkeler ligine çıkmak için önemli bir adım olduğunu düşünüyorum.


Türkiye’nin insan hakları ve siyasi konularda güçlenmesi daha demokrtik bir toplum olma yönünde attığı adımlar ekonomimizi de olumlu etkilemektedir. Biz de ekonominin lokomotif sektöründe hizmet veren bir kurum olarak büyük bir Türkiye olma yolunda atılan bu adımları çok önemsiyoruz. On yıldır  ekonomide sağlanan başarının siyasal reformlara da aktarılması gerekiyordu.  Özgürlüklerin güvence altına alındığı bir


Türkiye, bölgesel ve küresel güç olma yolunda hızla ilerleyecektir. Güçlü ekonomi, güçlü Türkiye için atılan bu olumlu adımları desteklediğimizi belirtmek istiyorum.”