Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ukrayna konut fiyatları

Ukrayna’da 2008 yılındaki krizin ardından yükselişe geçen konut fiyatları, ülkeyi bu sıralamada dünya 10’unculuğuna taşıdı.Ukrayna konut fiyatları

Ukrayna - Kiev


Ukrayna’da konut fiyatları ne kadar arttı?Dünya genelinde 2008 yılı sonbaharında patlak veren mali krizde konut fiyatların dibe vurduğu Ukrayna'da fiyatlar yeniden artmaya başladı. Knight Frank şirketi, dünya çapında değişik ülkelerde konut fiyatlarındaki artışı derecelendirildiği 'Küresel Konut Fiyat Endeksi'ni yayımladı.


Türk medyasında Eylül 2013’te yayınlanan habere göre; söz konusu reytinglerde Ukrayna konut fiyat artışında dünya genelinde 10'uncu sırada yer aldı. Son yıl içerisinde ülkede fiyatların yüzde 10,9 arttığı kaydedildi.

Reytinge göre konut artışında lider şehir ise Dubai oldu. Dubai'de son bir yıl içerisinde konut fiyatları yüzde 21,7 yükseldi. Konut fiyatları artışında ikinci sırada yüzde 19,1 artışla Hong Kong yer alırken, üçüncü sırada yüzde 15,4 ile Tayvan geldi.Ukrayna’da konut kredilerindeki durum ne?Ukrayna’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti’nden yayın yapan Kırım Haber Ajansı’nın (QHA)  11 Temmuz 2013 tarihli haberine göre; konut kredilerindeki azalma Ukrayna ekonomisini olumsuz etkileyecek… 


Haber şöyle; Ukrayna’da bankaların ipotek kredilerini azaltmasının emlâk piyasasını kötü yönde etkilemesi, GSYİH artış hızını ve toplanan vergi miktarını azaltması bekleniyor.


Konut Kredilerini Yeniden Finanse Etme Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Sergey Volkov, ipotek pazarındaki gerilmenin konut piyasası ve Ukrayna ekonomisini olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.


Sergey Volkov, “Bankaların bu alandaki etkinliğini azaltmasının ardından emlak piyasasında likidite azalıyor. Buna orantılı olarak yapı malzemeleri talebi, inşaat işlerinin hacmi azalıyor. Bu ise GSYİH’yi ciddi olarak etkiliyor ve toplanan vergileri azaltıyor. Bu ise sosyal odaklı toplu konut projelerini olumsuz şekilde etkileyebilir.” dedi.

Ukrayna bankalarının şu anda Mortgage kredilerini hemen hemen durdurduğunu belirten Volko, söz konusu kredilerde faiz oranlarının çok yüksek seviyede olduğunu, 2007 yılında yıllık yüzde 14,8 iken 2013 yılının ilk çeyreği sonunda yüzde 21,7’ye yükseldiğini kaydetti. 2008-2013 yılları arasında Mortgage kredisi hacmi 109 milyardan grivnadan (13,6 milyar dolar) 62,9 milyar grivnaya(7,8 milyar dolar) düştü.


Sergey Volkov, “Bu, genel ekonomik durumun kötüleşmesi ve düşük gelirli nüfus dolayısıyla ortaya çıkmıştır. Ukrayna, diğer ülkelerden farklı olarak, ipotek borçlarının kritik şekilde büyümesinin arka planında arz ve talep arasındaki keskin bir düşüşten kaynaklanan piyasa çöküşü görülüyor. Böyle bir etki, teminatlı menkul kıymetler dolaşımına dayalı uzun vadeli konut finansmanı sistemi olmamasının sonucu görüldü” dedi.


Volkov, teminatlı menkul kıymetlerin dolaşıma sunulması ve banka kanyaklarının çeşitlendirilmesiyle ipotek piyasasının dengeye ulaşabileceğini belirtti.Ukrayna'da konut vergisi ne zaman yürürlüğe girdi?QHA’nın 3 Ocak 2013 tarihli haberine göre; Ukrayna’da 1 Ocak 2013 itibarıyla konut vergisi yürürlüğe girdi.

Ukrayna Vergi Kanununun 265. maddesi uyarınca konut vergisi toplam alanı 120 metrekareden büyük daireler ve 250 metrekareden büyük müstakil evler için uygulanacak. Konut vergisi miktarını yerel şuralar belirleyecek.


Vergi, bağ evlerine ve yazlıklara, en az 3 çocuklu ailelere uygulanmayacak. Bu vergiyi Ukrayna kanunlarına uygun olarak kurulan ve faaliyet gösteren özel ve tüzel kişiler ödeyecek. 


Yukarıda belirtilen kriterlerden farklı özelliklere sahip olan ve toplam konut alanı 240 metrekareden az olan daireler için asgari maaşın yüzde 1'i, alanı 500 metrekareye kadar olan evler için ise asgari maaşın yüzde 2,7 oranında konut vergisi uygulanacak. Verginin miktarını vergi daireleri hesaplayacak.


Özel kişiler, vergi tebliğini aldığı tarihten itibaren geçen 60 gün içinde vergi ödemek zorunda olacak.Konut fiyatlarının artışı karşısında Ukrayna devleti ne yapıyor? QHA’nın internet sitesi www.qha.com.ua da 28 Eylül 2012 tarihinde yayımlanan habere göre; Ukrayna devleti 14 bin daireyi kiraya verecek…


Devlet Konut Kredisi Kurumu Başkanı Valentin Rıbaçuk, Makul Fiyatlı Konut Programı kapsamında, zaman içinde satın alma hakkı sağlanan 14 bin daireyi kiraya vermeye hazır olduklarını açıkladı.


Valentin Rıbaçuk, ucuz konut programının uygulanması için sadece inşaatı tamamlanmış dairelerin kullanılacağını söyledi. Rıbaçuk, Makul Fiyatlı Konut Programına katılmak isteyenlerin ikamet kayıtlarının bulunduğu yerdeki sıraya kaydolmaları gerektiğini belirtti.


Rıbaçuk söz konusu programının gerçekleştirilmesi için ne kadar fon ayrılacağını söylemek için henüz erken olduğunu kaydetti.


Valentin Rıbaçuk “Bugün itibarıyla program çerçevesinde verebileceğimiz 14 bin daire var.” dedi.Ukrayna’nın başkendi Kiev'de hangi semtte konut fiyatları ne durumda?Kriz sonrası emlak pazarının canlanmasıyla konut fiyatlarındaki hareketlilik sürüyor. İşte, Ukrayna Emlak Uzmanları Birliğinin (ACNU) verilerine göre başkentte yeni ve ikinci el dairelerin ortalama metrekare fiyatlarında son durum:

Kiev’de farklı semtlerde ikinci el dairelerin metrekare fiyatları (Ocak 2011 verileri. Kaynak: Ukrayna Emlak 

Uzmanları Birliği (ACNU)


Şevçevkovskiy Rayon: 2094 $


Solomenskiy Rayon: 1701 $


Darnitskiy Rayon: 1464 $


Podolskiy Rayon: 1815 $


Obolonskiy Rayon: 1784 $


Svyatoşinskiy Rayon: 1634 $


Dneprovskiy Rayon: 1599 $


Desnyanskiy Rayon: 1396 $


Goloseyevskiy Rayon: 1715 $


Peçerskiy Rayon:  3105 $


Kiev’de farklı semtlerde yeni dairelerin metrekare fiyatları (Ocak 2011 verileri. Kaynak: Ukrayna Emlak Uzmanları Birliği (ACNU)


Şevçevkovskiy Rayon: 2650 $


Solomenskiy Rayon: 1702 $


Darnitskiy Rayon: 1390$


Podolskiy Rayon: 2257 $


Obolonskiy Rayon: 2608 $


Svyatoşinskiy Rayon: 1452 $


Dneprovskiy Rayon: 1374 $


Desnyanskiy Rayon: 1258$


Goloseyevskiy Rayon: 2033 $


Peçerskiy Rayon:  3131 $