Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan kimdir?

Mehmet Cahit Turhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına getirildi. Peki, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan kimdir?


Bir dönem Karayolları Genel Müdürü ve Danıştay üyesi olarak da görev yapan ve son olarak Kuzey Marmara otoyolu inşaatını üstlenen konsorsiyumun CEO’luğunu icra eden Mehmet Cahit Turhan, yeni kabinede Ulaştırma ve Altyapı Bakanı oldu.


1960 yılında Trabzon’da doğan Mehmet Cahit Turhan, 1981 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mimarlık Fakültesi İnşaat Bölümü’nü bitirdi, aynı üniversitede yüksek lisans yaptı.


1985 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü’nde mühendis olarak çalışmaya başladı. Bu kurumda büro mühendisliği, kontrol mühendisliği, kontrol şefliği görevlerinde bulundu. 1997 yılından itibaren İstanbul 17. Bölge Müdürlüğü bünyesinde Otoyol Bakım İşletme Başmühendisi, Otoyol Yapım Başmühendisi, Bölge Müdür Yardımcısı ve Bölge Müdürü olarak görev yaptı.


Genel Müdür Yardımcılığı görevinin ardından 2005-2015 yılları arasında Karayolları Genel Müdürlüğü yapmıştır.


Bu görevinden emekli olduktan sonra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı, ardından Danıştay Üyesi olarak vazife yürütmüştür. Danıştay Üyeliğinden emekliliğinin ardından, Kuzey Marmara Otoyolu inşaatını üstlenen konsorsiyumun CEO’luğuna getirilmiştir.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, evli ve üç çocuk babasıdır.


 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan oldu!