Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Unkapanı – Fatih – İstanbul

İstanbul’un Fatih İlçesi’nin bir semtidir. Unkapanı, daha sonra plakçılarıyla ün yapan manifaturacılar çarşısı (İMÇ), Unkapanı Köprüsü ve son olarak Haliç Metro Geçiş Köprüsü ile gündemdedir.Unkapanı – Fatih – İstanbul


Unkapanı nerededir?


İstanbul’un Avrupa yakasındaki ilçesi Fatih’in Cibali Mahallesi’nin semtidir. Haliç Körfezi kıyısında bulunan Unkapanı, İstanbul Manifaturacılar Çarşısı (İMÇ) ve Plakçılar Çarşısı ile meşhurdur. Unkapanı adı nereden gelir?


Unkapanı, İstanbul´da bir semt. Osmanlılar zamanında bazı satış yerlerinde Arapça´da Kabban adını taşıyan büyük teraziler bulunduğundan, bu tip yerlere Kapan denirdi. O dönemde un ve tahılların muhafaza edildiği hanlar burada bulunuyordu. Bugünkü Unkapanı sahiline buğday ve arpa yüklü gemiler demirlediğinden, semt 19. yüzyılda bu ismi almıştır. Ayrıca kapanlara getirilen ürünlere göre yağkapanı ve balkapanı (Sirkeci'de Balkapanı Hanı) adını alan çeşitleri de vardır.Unkapanı – Fatih – İstanbul


Unkapanı semtinin bağlı olduğu Cibali Mahallesi’nin genel özellikleri nelerdir?


Cibali, İstanbul, Fatih İlçesi'nde, Unkapanı'ndan Eyüp'e doğru Haliç'in batı kıyısındaki mahalle. Karşı yakasında Kasımpaşa semti yer alır.


Bizans döneminde, İstanbul'un Haliç'i de çevreleyen surlarının bugünkü Cibali semtinde bulunan kapısına “Porta Puteae” veya “Porta del Pozzo” dendiği söylenir. Pierre Gilles, aynı kapıya “Porta Jubalica” dendiğini söyler. Bu adlar 18. yy'a kadar semtte oturmuş olan İspanya kökenli Yahudilerden almış olmalıdır.


Rivayete göre İstanbul'un, II. Mehmed tarafından 29 Mayıs 1453'te fethedildiği gün, Bursa Subaşısı Cebe Ali Bey bu semtteki sur kapısını kırıp şehre girmiş, bu kapı ve çevresindeki semt, daha sonra bu kişinin adı ile anıla gelmiş, sonradan halk arasında Cibali şeklinde değişmiştir.


Haraççı Kara Mehmed ile Küçük Mustafa Paşa mahallelerinin eteklerinde Haliç kıyısında kurulmuş bir semttir. Kuzeyinden Haliç'e paralel Abdülezel Paşa Caddesi (Kadir Has Caddesi) geçmektedir.


Bugün Cibali orta-alt katmanların, küçük esnaf, işçi ve asıl iç göçle gelenlerin yerleştiği bir semttir. Göçle gelenlerin çoğu Rizelidir. Gelenekçi ve muhafazakar bir toplumsal yapıya sahiptir. Semtin Haliç kıyısı tarafındaki mezbelelikler ve tersane 1985-1989 döneminde kaldırılmış, yerlerine çocuk parkı ve park yapılmıştır. 1884'te üretime başlayan Cibali Tütün Fabrikası, 1995'te faaliyetine son verdi. Bugün Kadir Has Üniversitesi'nin merkez kampüsü olarak kullanılmaktadır.Haliç metro geçiş köprüsü ne zaman açılacak?


Haliç metro geçiş köprüsünün 2014 yılının Ocak ayında hizmete girmesi bekleniyor. 180 milyon liraya mal olan köprü, Unkapanı ve Azapkapı viyadükleri ile 936 metreye ulaşıyor....


Haliç metro geçiş köprüsü ile ilgili projeler 2005 yılında onaylandı. Haliç metro geçiş köprüsü 2008 yılında 147 milyon euro+KDV bedelle ihale edilmiştir. 2009 yılında yer tesliminin yapılmasıyla başlayan projede uzunluğu 936 metre olan Azapkapı Viyadüğü + Çelik Köprü + Mobil Köprü + Unkapanı Viyadüğü'nün imalatı yapıldı.


İstanbul Metrosu’nun en önemli aşamalarından biri olan Haliç metro geçiş köprüsü inşaatı tamamlandığında, Hacıosman’dan metroya binen yolcular kesintisiz olarak Yenikapı aktarma istasyonuna ulaşabilecekler. Burada Marmaray bağlantısıyla, Kadıköy-Kartal, Bakırköy-Atatürk Havalimanı veya Bağcılar-Olimpiyatköyü- Başakşehir’e de kısa sürede ulaşma imkanı bulunuyor.


Haliç metro geçiş köprüsünden geçecek olan Taksim-Yenikapı metro hattı toplam 5,2 km uzunluğunda 4 istasyondan oluşuyor. Taksim metrosu, Şişhane eteklerinde Azapkapı’da yeryüzüne çıkarak köprü ile Haliç’i geçtikten sonra Süleymaniye eteklerinde tekrar yer altına girecek. Köprünün üzerinde hem metro istasyonu hem de yaya yürüyüş yolları bulunuyor. Haliç’in 13 metre üstünde Tarihi Yarımada’yı seyrederek yürüme imkanı sağlayan köprünün Karaköy ayağında kafeler yer alacak.


Haliç metro geçiş köprüsünün deniz üzerindeki uzunluğu 460 metre. 180 milyon liraya mal olan köprü, Unkapanı ve Azapkapı viyadükleri ile 936 metreye ulaşıyor. Denizden 13 metre yükseklikte yapılan köprüyü 5 ayak taşıyor. 


Zemini balçık olan köprüde herhangi bir çökme yaşanmaması için köprünün ayaklarının altına onlarca kazık çakıldı. Denizin 110-120 metre altına çakılan 36 kazık köprüyü taşıyor. Polonya’da özel olarak hazırlanan çelik kazıklar milimetrik hesaplarla yerleştirildi. Her bir kazık için arkeolojik kazılar yapıldı. Haliç metro geçiş köprüsünün 2014 yılının Ocak ayında hizmete girmesi bekleniyor.Unkapanı Köprüsü ne zaman bakıma alındı?


1936 yılında inşa edilen Unkapanı'ndaki Atatürk Köprüsü, eski olduğu için geçici bakım onarım çalışmalarından geçiriliyordu. Köprünün taşıyıcı ve zeminindeki yıpranmaların giderilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihaleye çıkılacak. 23 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak ihale sonrasında 6 ay çalışma yapılacak. Trafiğin etkilenmemesi için çalışmalar ağırlıklı olarak gece yürütülecek. Unkapanı Plakçılar Çarşısı kongre merkezi mi olacak? 


İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB), Unkapanı Plakçılar Çarşısı'ndaki arazisinde de yeni kongre merkezi inşa edecek...

Milliyet Gazetesi’nin 5 Temmuz 2013 tarihli haberine göre; 52 yıl süreyle Nejat Ekrem Basmacı'nın başkanlığını yaptığı dönemde adeta "kapalı kutu" olarak görülen İSTİB'in yeni başkanı Ali Kopuz, icraatlarına hızlı başladı. Göreve gelmesinin ardından ilk kez basının karşısına çıkan Kopuz, Unkapanı'ndaki Plakçılar Çarşısı'nın hemen al- Ali Kopuz tındaki bulunan kendilerine ait araziye kongre merkezi inşa edeceklerini açıkladı. Kopuz, "Şu anda plan ve projelerimizi hazırlıyoruz. Kongre merkezimizi Anıtlar Kurulu'ndan bir sorun çıkmazsa 2014'te başlatarak üyelerimize daha iyi hizmet vereceğiz. Unkapanı'ndaki mekanımızı kendi tarihi dokusuna uygun bir yapı olarak inşa edeceğiz. 


İçinde toplantılar için 50,100,200 ve 1000 metrekarelik salonlar olacak" diye konuştu. Dört dönümlük arazi İSTİB'in, 1960'ta İMÇ'nin yapımı sırasında büyük değirmeni yıkılan tarihi "değirmen kompleksinde 4 dönümlük arazisi bulunuyor. Değirmen yapılarının olduğu bu parsel İSTİB tarafından 1980'de satın alındı. 


Bir süre otopark olarak kullanılan arazi boşaltılırken, bu alan için daha önce hazırlanan plan revize edilerek Anıtlar Kurulu'na sunuldu. İSTİB'in şu anda Eminönü'nde eski medresede bulunan binasının ise otel, üniversite ya da müze olması planlanıyor. Unkapanı’nın posta kodu kaçtır? 


Unkapanı’nın posta kodu şöyledir; 34134Unkapanı’nın dahil olduğu Cibali Mahallesi Muhtarlığı’nın iletişim bilgileri nelerdir? 


Adres: Haydar Cd, Cibali/İstanbul - Avrupa

Telefon:(0212) 533 7833
Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı