Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Üretici Fiyat Endeksi nedir?

Yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Peki, Üretici Fiyat Endeksi ne demek?


Üretici Fiyat Endeksi nedir?


Taşınmaz kiralamalarında sözleşmenin yenilenmesi halinde kiraya belli oranlarda zam yapılıyor. Borçlar Kanunu gereğince tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor.


Peki, Üretici Fiyat Endeksi nedir? Üretici Fiyat Endeksi nasıl ve ne zaman açıklanır? Üretici Fiyat Endeksi ile kira nasıl hesaplanır?


Üretici Fiyat Endeksi

Üretici Fiyat Endeksi, belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksi olarak tanımlanıyor.


Bu veriler her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Açıklanan oranlardan on iki aylık ortalamaları kira hesaplamalarında kullanılıyor.


Örnek hesaplama:

"Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,42 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,06 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,25 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,33 artış gösterdi."


Buna göre mevcut kira bedeli 1000 TL olan bir kiracının yeni kira bedeli 1053,3 TL olarak hesaplanıyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com