Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Üretici fiyat endeksi oranları Kasım 2016!

Üretici fiyat endeksi oranları, kira artış hesaplamalarında kullanılıyor. İşte üretici fiyat endeksi oranları Kasım 2016..


Üretici fiyat endeksi oranları, kira artış hesaplamalarında kullanılıyor. Açıklanan ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak kira bedeline zam yapılıyor.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ ÜFE), belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksi olarak tanımlanıyor. 


Kasım 2016 dönemine ait veriler 5 Aralık 2016 tarihinde açıklandı. Açıklanan verilere göre, yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 2,00 arttı.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Kasım 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 2,00 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre  yüzde2,00, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,76, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,41 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 3,93 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 2,45 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 2,41 artış, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 3,16 düşüş ve su sektöründe yüzde 0,84 artış olarak gerçekleşti.


Aylık en fazla artış ham petrol ve doğal gazda gerçekleşti


Bir önceki aya en fazla artış; yüzde 10,61 ile ham petrol ve doğal gaz, yüzde 10,13 ile ana metaller ve yüzde 4,41 ile diğer mamul eşyalar alt sektörlerinde gerçekleşti. Buna karşılık elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme yüzde 3,16, giyim eşyası yüzde 0,10 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.


Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Kasım ayında aylık en fazla artış ara mallarında ve yıllık en fazla artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.