Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Üretici fiyat endeksi oranları Temmuz 2016!

Üretici fiyat endeksi oranları, her ayTürkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. ÜFE oranları gayrimenkul kira zam hesaplamalarında kullanılıyor. İşte Üretici fiyat endeksi oranları Temmuz 2016..


Üretici fiyat endeksi, belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksi olarak tanımlanıyor.


Bu oran her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. TÜİK tarafından açıklanan ÜFE oranları gayrimenkul kira zam hesaplamalarında kullanılıyor.


ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılıyor. 4 Temmuz'da açıklanan Üretici fiyat endeksi oranları şu şekilde;


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Haziran 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,41 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,41 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,19 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,41 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %4,91 artış gösterdi.

 

Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %2,56 artış, imalat sanayi sektöründe %0,29 artış, elektrik ve gaz sektöründe %0,83 artış ve su sektöründe %0,90 artış olarak gerçekleşti.


En yüksek aylık artış ham petrol ve doğal gazda gerçekleşti


Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; ham petrol ve doğal gaz (%17,38), kok ve rafine petrol ürünleri (%5,61), metal cevherleri (%2,19) alt sektörleridir. Buna karşılık ana metaller (%-1,00), mobilya (%-0,66), giyim eşyası (%-0,57) bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış enerji mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Haziran ayında en yüksek aylık artış enerji mallarında ve en yüksek yıllık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com