Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Üsküdar-Ümraniye Metrosu hizmete açıldı!

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu olma özelliğini taşıyan Üsküdar-Ümraniye Metrosu açıldı. 126 vagondan meydana gelen metro 1.622 yolcu kapasitesine sahip..


Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu olma özelliğini taşıyan Üsküdar-Ümraniye Metrosu açıldı. Metronun açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal açılış töreninde açıklamalarda bulundu. 


Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu 16 istasyondan meydana geliyor. olup, 20 kilometre uzunluğunda. 


126 vagondan meydana gelen metro 1.622 yolcu kapasitesine sahip. Saatte tek yönden 65 bin, günde ise ortalama 700 bin yolcu taşınması hedefleniyor.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Metronun birinci etabı olan Üsküdar-Ümraniye bölümü yani sürücüsüz kısmın uzunluğunu ise 10,5 kilometre. Bu bölüm; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler olmak üzere 9 istasyondan meydana geliyor. 


Ayrıca hat, Üsküdar'dan Marmaray, Marmaray'dan Yenikapı-Hacıosman ve diğer metrolara entegre ediliyor. Bu hattı kullananlar, Üsküdar'da Marmaray, Altunizade ise metrobüs ile yolculuk yapabilecek.


Hizmete girecek metroyla Sancaktepe'den Üsküdar'a 27 dakikada,Ümraniye'ye 15 dakikada, Kartal'a 62 dakikada, Yenikapı'ya 39 dakikada, Taksim'e 47 dakikada, Hacıosman'a 71 dakikada, Havalimanı'na 71 dakikada ve Olimpiyat Stadı'na 81 dakikada ulaşılabilecek.


Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu'nun ince işleri tamamlandı. Metronun diğer kısımları 2018 yılınınHaziran ayında hizmet vermeye başlayacak.


Açılış törenine; Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bazı AK Parti genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları katıldı.
Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı