Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Uyanık ev sahipleri fiyatları artırdı!

Kamu bankaları tarafından faiz oranlarını düşürmesiyle 0,99 faiz ile 120 ay vadeli konut kredisinde 45 bin TL'nin cepte kalacak. Düşen kredi oranlarını ev fiyatlarına yansıtan uyanık ev sahipleri ise tespit edilecek.


Kamu bankalarının başlattığı ve katılım bankaları tarafından destek verilen konut kredi faizleri oranlarındaki indirim seferberliği vatandaşlara umut verdi. 0,99 faizle konut sahibi olmak isteyen birçok kişi inşaat firmaları ile emlakçıların kapısını çalarken sektör temsilcileri ise fiyatlar konusunda uyardı.


VATANDAŞLAR HAYALLERİ İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Faiz indirim kararını emlakçı esnafı olarak uzun süredir planladıklarını söyleyen Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, “Neredeyse 1 yıldır bu çağrıyı devlet yetkililerinden talep ettik. Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte birçok vatandaşımız talepte bulunarak ev aramaya girişti. Bu oranlar biraz daha düşmeli, mevduat faizlerinin de düşmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.


SEKTÖR CAN ÇEKİŞİYORDU

İndirim kararı öncesinde faiz oranlarının çok yüksek olması sebebiyle konut satış rakamlarının azaldığını sözlerine ekleyen Çayır, “Son açıklanan konut satış istatistiklerine göre ülke genelinde Haziran ayında 61 bin 355 konut satışı gerçekleştirildi. Haziranda satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 33,26, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 48,6 geriledi. Sektörümüz çok zorda idi. Adeta can çekişiyordu” dedi.

 

45 BİN TL CEPTE KALACAK

Faiz indirim kararının kredi kullananlara sağladıkları hakkında konuşan Çayır, “Yüzde 0,99 ile 100 bin liralık bir konut kredisinde 10 yılda ödenecek olan 116 bin liralık faiz bedeli 71 bin liraya kadar iniyor. Bu da iki oran arasında 45 bin liralık faiz bedelinin cepte kalacağı anlamına geliyor. Beklentimiz 0,70 ama buna şükür deyip ev alacakların bu oranları iyi değerlendirmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. 


UYANIK EV SAHİBİ DEŞİFRE EDİLECEK

Faiz indirim kararını fırsata dönüştüreceklerini söyleyen Çayır, “Kredilerin düşmesiyle gerek mal sahipleri gerekse müteahhit firmaların yoğun talep karşısında fiyatları artırması halinde tekrardan eski günlere yeniden döneriz. Fırsatçıların karşısında olacağımızı ve eski fiyatlar ile yeni fiyatları takip ederek bu kişileri deşifre edeceğimizi belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.