Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vahit Okumuş kimdir?

Osmanlı'dan bugüne ulaşan tarihi eserlerin mimarı Sinan'ın matematiğini çözmeyi başaran Vahit Okumuş kimdir? İşte Prof. Dr. Vahit Okumuş..


Vahit Okumuş, 1946 yılında Rize'nin Çayeli ilçesi, Aşıklar Köyü'nde doğdu. Vahit Okumuş, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Yüksek İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu.


Vahit Okumuş, 1991 seçimlerinde SHP'den milletvekili adayı oldu. O dönemde, deprem ile ilgili çalışmalara imza attı.  Halka "deprem olacak" şeklinde uyarılarda bulunarak kamuoyunda "Deprem Vahit" olarak tanındı.


1980'lerden sonra eski eser onarımları ile ilgilendi. Uzun yıllar gerek müteahhit gerekse proje şefi, danışman olarak eski eserler üzerinde çalıştı.


"Bir eser, strüktürü, yani taşıyıcı sistemi onarım görmeden 500 yıldır sağlam duruyorsa bu eserin yapılış mantığı mutlak doğrudur. Bu, tesadüf olamazdı. Sinan"ın buna benzer bir sürü eseri duruyor. Öyleyse bunun mantığı doğru, benim bilgilerim yanlış mı?" diyerek 500 yıldır ayakta olan ve hiç bozulmayan Süleymaniye'yi 2003'ün sonlarında incelemeye başladı. 


Eski Eserler Uzmanı Prof. Dr. Vahit Okumuş, bugün Türkiye'nin pek çok ilindeki tarihi eserlerin restorasyonuna danışmanlık yapıyor.


Vahit Okumuş kitapları:

1. Sinan - 2006

2. Yığma Yapılar ve Kubbeler Statiği - 2012

3. Evrenin Mantığı Einstein Yanılıyor mu Acaba? - 2013