Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Van'da 3 Boyutlu Kent Bilgi Sistemi devreye girdi!

Van Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığının uzun zaman önce hizmete alınan ve bir türlü vatandaşın kullanımına sunulamayan ‘3 Boyutlu Kent Bilgi Sistemi’ni devreye soktu.


Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, kent için önemli olan bir projenin uygulamasının gerçekleştirildiği bildirildi. Açıklamada, “3 Boyutlu Kent Bilgi Sistemi, 2015 yılında 1 milyon 170 bin liraya alınmış, ancak geçen süre zarfında halkın hizmetine sunulamamıştı. 

Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İbrahim Taşyapan’ın göreve gelmesinden sonra yüklenici firma ile yapılan görüşmeler sonucunda ‘3 Boyutlu Kent Bilgi Sistemi’, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğünün bünyesinde gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra Vanlının hizmetine sunuldu. Vatandaşın belediyeye uğramadan kentin 3 boyutlu modeline internet ortamında ulaşabileceği uygulama, beraberinde birçok yeniliği de getiriyor. 

Yeni uygulamada Van’ın cadde ve sokaklarında sanal turlar atılabilecek, kent gelişimi uydu görüntüsü üzerinden 3 boyutlu izleyebilecek, ulaşım sistemine erişim ve otobüs güzergahları ile durakları sorgulanabilecek. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları, dernekler, okullar, sağlık tesisleri, eczaneler, muhtarlıklar, oteller, kültür ve turizm varlıklarına ait bilgi, adres ve iletişim bilgilerine de ulaşılabilecek. Uygulamada herhangi bir noktayı işaretleyerek o konumun adres bilgisi ekrana yansıyabilecek, koordinat bilgisi girilerek koordinata gidebilecek, 3D üzerinden alan ve mesafe ölçümü, profil ve görüş analizi de yapılabilecek. Coğrafi bilgi sistemi platformu üzerinden uygulamaya 3 Boyutlu Kent Rehberi ve Turizm Atlası, MIS-GIS Entegrasyonu, Fen İşleri Uygulaması, Park Bahçeler Uygulaması, İstek-Şikâyet Uygulaması, Planlama Bilgi Sistemi, AYKOME Bilgi Sistemi, UKOME Bilgi Sistemi, Hukuk Bilgi Sistemi, Karla Mücadele Bilgi Sistemi, İtfaiye Bilgi Sistemi, Taşınmaz Bilgi Sistemi, Mezarlık Bilgi Sistemi, Sosyal Hizmetler Bilgi Sistemi, Araç Takip Bilgi Sistemi, Altyapı Bilgi Sistemi, Sağlık ve İlaçlama Bilgi Sistemi, Numarataj Bilgi Sistemi, İşyeri Ruhsatları Bilgi Sistemi, İnşaat Ruhsatları Bilgi Sistemi, Kent Tarihi ve Kültürel Mirası Bilgi Sistemi, Uydu ve Hava Görüntüsü Arşiv Bilgi Sistemi, Kaza Yerleri Bilgi Sistemi, Pazar Yerleri Bilgi Sistemi, Temizlik İşleri Bilgi Sistemi ve Kent Mobilyaları Takip Bilgi Sistemleri entegre olacak. Halkın kullanımına sunulan 3 Boyutlu Kent Bilgi Sistemine www.van.bel.tr adresinden ulaşılabilir” denildi.


Milliyet