Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Varlık yönetimi ikinci kez icraya verebilir mi?

Tamer Heper, bugünkü yazısında kendisine yöneltilen ''varlık yönetimi icra işlemi'' ile ilgili soruya yanıt verdi..


Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında kendisine yöneltilen ''varlık yönetimi icra işlemi'' ile ilgili soruyu yanıtladı. 


Soru: 5 yıl önce banka beni icraya vermişti. İcra dosyası 3 yıl sonra varlık yönetimine devrolmuş. 2 yıl sonra da icra dairesine sorduğumda bankanın icra dosyasının kaldırıldığını söylediler. “Şu an açık dosyan yok dediler.” Bu ne demek? Varlık yönetimi tekrar icraya verir mi? ● F.K. 

 

 

Okuyucumun durumu ilginç. Bankaya borcun varlık yönetimi şirketine devredilmesi artık olağan. Şirket bu borcu bankadan satın aldı. Yani buna para ödedi. Şimdi bu parayı karşılaması gerektiği gibi bir de kâr etmesi gerekiyor. Bu tahsilatı yapmaz ise cebinden para çıkmış olacak. Oysa amaç kâr etmek. Bu durumda da takibi devam ettirmek zorunda. Bugünkü şartlarda akla gelen ne? İcra takipleri başladıktan sonra bir takım işlemlere konu olur. Bunun halk arasındaki en çok bilinen hali haciz işlemidir. Ancak hukukçular için bunun dışında yapılabilecek birçok işlem vardır. Bunların hiçbirine başvurmadan bir yıl dosya işlemsiz bırakılırsa dosya işlemden kaldırılır, bir nevi uyumaya terk edilir. Bu dosyanın yeniden canlandırılması gerekir. Bunun için takibin yenilenmesi talebi gerekmektedir.

 

İŞLEME DEVAM EDİLEBİLİR 

Okuyucumun icra dosyasının içeriğini bilmiyorum, benim yaptığım kahve falı bakmak. İcra memurunun dosyanın kaldırıldığını söylemesi bu anlama gelir. Şayet dosyaya ödeme yapılmış olsaydı elbette başka yorumum olacaktı. Ancak anlatılan hali ile tahminde bulunuyorum ve kuvvetle muhtemeldir ki olay böyledir. Bir gün alacaklı dosyanın yenilenmesi için dilekçe verir dosya yeniden açılırsa işleme devam edilir. Bugün için dosya uykudadır. Bu arada, icra tarafından söylenen “Bankanın icra dosyasını kaldırdığı” ifadesinin anlamı yoktur. Zira temlik sureti ile varlık yönetimi şirketine devrolmuş dosyaya artık bankanın müdahalesi söz konusu olmaz. Bu noktada bir yanlış anlama veya yanlış anlatma var gibi geliyor.