Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vasi nedir, nasıl atanır?

Vasi, Medeni Kanun gereğince vesayet makamı tarafından atanıyor. Peki, Vasi nedir, nasıl atanır?


Vasi, bir yetimin ya da akılca zayıf birinin malını, mülkünü yöneten kimse olabildiği gibi ölen birinin vasiyetini yerine getirmekle yükümlü olan kimse oluyor.


Medeni Kanun gereğince vesayet makamı, bu görevi yapabilecek yetenekte olan bir ergini vasi olarak atıyor. Gereken durumlarda, bu görevi birlikte veya vesayet makamı tarafından belirlenen yetkileri uyarınca ayrı ayrı yerine getirmek üzere birden çok vasi atanabiliyor. Rızaları bulunmadıkça birden çok kimse vesayeti birlikte yürütmekle görevlendirilemiyor.


Eşin ve hısımların önceliği

Haklı sebepler engel olmadıkça, vesayet makamı, vesayet altına alınacak kişinin öncelikle eşini veya yakın hısımlarından birini, vasilik koşullarına sahip olmaları kaydıyla bu göreve atar. Bu atamada yerleşim yerlerinin yakınlığı ve kişisel ilişkiler göz önünde tutulur.


İlgililerin isteği

Haklı sebepler engel olmadıkça, vasiliğe, vesayet altına alınacak kişinin ya da ana veya babasının gösterdiği kimse atanır.


Aşağıdaki kişiler vasi olamazlar:

1. Kısıtlılar,

2. Kamu hizmetinden yasaklılar veya haysiyetsiz hayat sürenler,

3. Menfaati kendisine vasi atanacak kişinin menfaati ile önemli ölçüde çatışanlar veya onunla aralarında düşmanlık bulunanlar,


Vasi nasıl atanır?

Vesayet makamı, gecikmeksizin vasi atamakla yükümlüdür. Gerek duyulduğunda henüz ergin olmayanların da kısıtlanmasına karar verilebilir; ancak, kısıtlama kararı ergin olduktan sonra sonuç doğurur. Kısıtlanan ergin çocuklar kural olarak vesayet altına alınmayıp velâyet altında bırakılır.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com