Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vasi tayini dilekçesi 2018!

Vasi tayini için Sulh Hukuk Mahkemesine bir dilekçe ile başvuruda bulunulabiliyor. İşte vasi tayini dilekçesi 2018 örneği..


Bir kimsenin, vasiyetini yerine getirmek veya mallarında ya da çocuklarının işlerinde tasarruf etmek üzere tayin ettiği kişi vasi oluyor.


Medeni Kanun gereğince, haklı sebepler engel olmadıkça, vesayet altına alınacak kişinin ya da ana veya babasının gösterdiği kimse vasi olarak atanıyor. 


Vesayet altına alınan kimsenin yerleşim yerinde oturanlardan vasiliğe atananlar, bu görevi kabul etmekle yükümlü oluyor. Buna karşın, aile meclisince atanma hâlinde vasiliği kabul yükümlülüğü bulunmuyor. 


Vasi tayini için Sulh Hukuk Mahkemesine bir dilekçe ile başvuruda bulunulabiliyor. Vasi tayini dilekçesi 2018 örneği şu şekilde sıralanıyor:


Vasi tayini dilekçesi 2018 örneği................ NÖBETÇİ SULH HUKUK MAHKEMESİ’NEDAVACI                                           :Adı ve Soyadı.............T.C.No:...........Adres:.............................


DAVALI                                            :Hasımsız


KONU                                               : Vasi Atanması İstemi.


KENDİSİNE VASİ TAYİNİ İSTENİLEN:Adı ve Soyadı...................TC.No:......Adres.........AÇIKLAMALAR                      :1) Babam…………………………………kendini ve işlerini idare edemeyecek derecede sağlık sorunları vardır. Durumu doktor raporuyla da tespit edilmiştir.2) Rahatsızlığı nedeniyle fiilen ve hukuken kendi sorumluluğunu taşıyacak, medeni ve yasal haklarını kullanabilecek durumda değildir .Bu nedenlerle hala ona bakmakta olmam ve onun işlerini takip etmem nedeniyle babam…………………………………’e vasi olarak atanmam için mahkemenize başvuru zorunluluğu doğmuştur.HUKUKSAL NEDENLER : MK. ve diğer ilgili mevzuat hükümleri..DELİLLER : Nüfus Kaydı, Sağlık Kurulu Raporu, Tanık ve Her türlü yasal delil.SONUÇ ve İSTEM:

Yukarıda açıkladığım nedenler, resen nazara alınacak hususlar ışığında babam ……………………………. için vasi olarak tayin edilmem yönünde karar verilmesini arz eder, saygılar sunarım. ..../..../2018DAVACI

Adı ve Soyadı

İmzaEKİ:

1-Sağlık Raporu,

2-Kimlik Fotokopisi

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com