Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vasiyet hangi şartlarda bozulur?

Kimi mirasbırakanlar ölümünden önce bazı nedenlerden dolayı vasiyetini bozmak isteyebiliyor. Peki, vasiyet hangi şartlarda bozulur?


Vasiyet, bir kimsenin, kendisinin ölümünden sonra yapılmasını istediği ve yerine getirilmesi gereken şey ya da şeyler olarak ifade ediliyor. Genellikle mal varlığı olan kimseler mirasının nasıl paylaşılacağına vasiyet ile şekil verebiliyor.


Vasiyet, kanunen resmî şekilde veya mirasbırakanın el yazısı ile ya da sözlü olarak yapılabiliyor. Ancak kimi mirasbırakanlar ölümünden önce bazı nedenlerden dolayı vasiyetini bozmak isteyebiliyor. Peki, vasiyet hangi şartlarda bozulur?


Vasiyet hangi şartlarda bozulur?

Vasiyetin hangi şartlarda bozulacağına ilişkin hükümler, Medeni Kanun'da açıklanıyor. Yasal olarak yeni vasiyetname ile ya da yok etme ile mevcut vasiyetname bozulabiliyor.


Yeni vasiyetname ile vasiyetten dönme

Mirasbırakan, vasiyetname için kanunda öngörülen şekillerden birine uymak suretiyle yeni bir vasiyetname yaparak önceki vasiyetnameden her zaman dönebilir.

Vasiyetnamenin tamamından veya bir kısmından dönülebilir.


Yok etme ile vasiyetten dönme

Mirasbırakan, yok etmek suretiyle de vasiyetnameden dönebilir.

Kaza sonucunda veya üçüncü kişinin kusuruyla yok olan ve içeriğinin aynen ve tamamen belirlenmesine olanak bulunmayan vasiyetname hükümsüz kalır. Tazminat isteme hakkı saklıdır.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com