Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vedat Arslan

Aremas Gayrimenkul’un kurucusu ve genel müdürüdür. Vedat Arslan, daha önce Tulip Gayrimenkul ve Regnum Gayrimenkul’de görev aldı. Arslan, Türkiye’nin bir numaralı emlak sitesi Emlakkulisi.com’da yazarlık da yaptı.Vedat Arslan
Aremas Gayrimenkul'ün Kurucusu ve Genel Müdürü Vedat ArslanVedat Arslan kimdir? Vedat Arslan, Kabataş Erkek Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. Profesyonel çalışma yaşamına 1994 yılında başlayan Vedat Arslan, 2001 yılına kadar Cenajans, Tribeca gibi Türkiye’nin büyük ajanslarında görev almış, sonrasında pazarlama ve kurumsal iletişim faaliyetlerinden sorumlu olarak İzocam'a katılmıştır. Vedat Arslan Regnum Gayrimenkul’de ne zaman çalışmaya başladı?İzocam’da tüm reklam, organizasyon ve basınla ilişkiler faaliyetlerini yürüten Vedat Arslan,2007 yılında gayrimenkul sektörünün yeni firmalarından Regnum’a Pazarlama Müdürü olarak geçmiştir.


Regnum’da görev aldığı dönemde gerçekleştirdiği kampanyalarla Astrum Towers (İstanbul) ve Bargylia (Bodrum) projelerinin tamamına yakınının satışı tamamlanmıştır. Ayrıca, Antalya’da bulunan Carya Golf Club’ın %100’e yakın bir dolulukla açılması için gerekli pazarlama faaliyetlerini planlamış ve yürütmüştür. Vedat Arslan, Tulip Gayrimenkul’de neler yaptı?Regnum sonrasında Satış&Pazarlama Grup Başkanı olarak katıldığı Tulip Gayrimenkul’de, geliştirdiği alternatif pazarlama yöntemleriyle oldukça kısa sürede 300’den fazla daire satışına imza atan Vedat Arslan, kurucusu olduğu Aremas’ta da gayrimenkul sektöründe konut pazarlamasına yeni bakış açıları getirmeyi hedeflemektedir.


Vedat Arslan, ULI Türkiye (Urban Land Institute), IPRA (Uluslar arası Halkla İlişkiler Derneği) ve TUHID (Türkiye Halkla İlişkiler Derneği) üyesidir. Vedat Arslan, Aremas’ı ne zaman kurdu? Kurucusunun 17 yıllık pazarlama ve iletişim tecrübesinden aldığı güçle 2010 yılı mayıs ayında kurulan AREMAS, konut projelerinin satış ve pazarlama süreçlerinin operasyonu ve yönetimi konularında hizmet vermektedir.Aremas, hangi alanlarda hizmet veriyor? Sektörün ihtiyaçlarına cevap veren,esnek ve etkin konut pazarlama çözümleri sunan AREMAS,kuruluşunun ilk yılında yedi ayrı inşaat ve gayrimenkul geliştirme şirketinin projelerinin satış ve pazarlamasını üstlenmiştir.


Aremas; konutu sadece reklamla pazarlamayan, alternatif satış ve pazarlama modellerini sürekli geliştiren, müşteri ilişkileri yönetimini ileri düzeyde uygulayan, araştırma ve geliştirmeye öncelik veren, görev aldığı projelerin her biri için özel çözümler ve pazarlama planları üreten genç ve dinamik bir şirkettir.Vedat Arslan hangi konularda haber oldu?Tebernüş Kireçci Vedat Arslan’ı Emlak Kulisi programında ağırladı! Tıklayın ve izleyin!


Vedat Arslan: Gayrimenkulde oyunun şekli değişiyor! (Emlakkulisi.com, Mayıs 2013)


Aremas Gayrimenkul Pazarlama Genel Müdürü Vedat Arslan gayrimenkulde oyunun şeklinin  değiştiğini söyledi...

Aremas Gayrimenkul Pazarlama Genel Müdürü Vedat Arslan: Son 1 – 1,5 yıllık periyodda Hükümet’in gayrimenkul sektörüne yönelik adımları her seferinde bizleri ya şaşırtıyor, ya sevindiriyor veya zaman zaman ne yapacağımızı bilemez bir hale getiriyor. 


Önce kentsel dönüşüm hamlesi ile yola çıktık – bütün gayrimenkul geliştiriciler gizli veya açık bayram etti, çünkü özellikle İstanbul’da artık arsa sorunları kalmayacaktı. Sonra, mütekabiliyet kanunu çıktı yine bütün gayrimenkulcüler mest oldu, çünkü satışlardaki sıkışmayı bir şekilde aşmaları gerekiyordu. 


Sonrasında her şey çok güzel olacak derken, bu sefer yeni KDV düzenlemesi ile sektör bir anda alt-üst oldu. Bu kanunun, elinde konut stoku birikmiş olanlar için çıkarıldığı da söylendi, bambaşka şeyler de... Ama bir gerçek var ki, eski veya yeni kimseyi hareketlendirmedi.


Tüm bunlar olurken ve bizler, tipik birer Türk gibi davranıp, her duruma kısa sürede uyum sağlarken bu sefer sessiz sedasız bir gelişme daha oldu: BDDK, Ticari Gayrimenkul alımlarında kredi kısıtlamasını ortadan kaldırdı – yani bir müşteri olarak ticari imarlı herhangi bir yer almak isterseniz (ofis, mağaza vb.) ve kredibiliteniz varsa, banka size %100’e kadar kredi verebilecek.


Peki bu durum neye işaret?


Bundan sonraki süreçte, home-ofis kavramı artık yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. Eğer, projeniz kentsel dönüşüm alanında değilse veya üzerinde riskli bina olan bir arsaya proje yapmıyorsanız, zaten %18 KDV’ye tabisinizdir. Üstelik, banka kredisi konusunda ticari gayrimenkule göre bir avantajınız yok, hatta müşterinizin kredibilitesi yüksekse, dezavantajınız bile var demektir. 


Dolayısıyla, bundan sonraki süreçte gerçek ofis projelerinin sayısında artış olacaktır. Bununla birlikte, ticari imarlı mağazaların/iş merkezlerinin yer aldığı sanayi siteleri, kuyumcu/galerici merkezleri gibi alanların sayısında da bir artış beklenebilir.


Şu anda, bankalar bile bu yeni düzenlemenin yeni yeni farkına varmış durumda ve gelen taleplere nasıl cevap vereceklerini kararlaştırıyorlar. Prensip olarak alınan kararlarda, bireysel alıcıların ticari gayrimenkul alımlarında %75, kurumsal alıcıların ticari gayrimenkul alımlarında ise %100’e kadar kredi kullandıracaklar. Ancak, kredibilitesi yüksek bir bireysel alıcıya %90-100 oranlarında kredi verilmesinin önünde de hiçbir engel bulunmamaktadır. Hatta, önümüzdeki dönemde bu durumları kullanarak ortaya çıkacak yeni kampanyalar görülürse, şimdiden kimse şaşırmasın.


Son bir yorum da piyasanın mevcut durumu için yapmak istiyorum: Herkesin bildiği gibi mortgage kredisi faiz oranları reel olarak %0,68-70 oranlarına gelmiş durumda. Bu durum da, potansiyel alıcıların gayrimenkule yeniden yoğunlaşmasını sağlamaktadır. Son 1 ay içerinde, özellikle yeni gayrimenkul projelerindeki hareketliliğin temel sebebi de budur. 


Mevcut mevduat faizi oranını gayrimenkul kira geliri ile kıyasladığımızda, bugüne kadar parayı bankada tutmak daha avantajlıydı – ancak artık kira gelirine yatırmak daha avantajlı hale gelmiş durumda. Yatırımın önemli bir kısmının mevcut mortgage kredisi ile yapılması durumunda da hem gayrimenkule sahip olma imkanı daha kolaylaşmış olacak, hem de kira geliri ile mortgage kredisinin karşılanması imkanı olacaktır. Üstelik gayrimenkulün değer artışından elde edeceğimiz gelir de, kira gelirinin yanında ek ve önemli bir avantaj olarak duruyor. 


Bu aşamada, bankaların krediyi daha düşük gelir seviyesine de yaymak için yapması gereken son bir iş daha kalmıştır: Banka kredisi vadesini 180 aya kadar uzatmak. Bu durumun da yapılması durumunda, özellikle C segmentine yönelik projelerdeki hareketlilik en üst seviyeye ulaşabilir!Vedat Arslan ve Aremas Gayrimenkul iletişim bilgileri nelerdir?Adres: Ebulula Mardin Cad. 4. Gazeteciler Sitesi B13 Blok K:2 D:4 Levent İstanbul 


Telefon: +90 212 283 93 94


E-Posta: vedat@aremas.net


Faks: +90 212 283 93 53


Web Adresi: www.aremas.net