Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vedat Aşçı

Astaş Holding ve Astaş Gayrimenkul’ün kurucusu ve patronudur. Vedat Aşçı, İstanbul’da AstoriaAVM ve Bodrum’da Mandarin Oriental Resorts projesini hayata geçirmesiyle bilinir.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!


Vedat Aşçı
Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vedat AşçıVedat Aşçı kimdir? Vedat Aşcı, 1960 Samsun doğumlu. Eğitimini Almanya’da devam ettirmek üzere 1978 yılında Almanya’ya gitti. 70’li yılların sonunda 80’lerin başında Almanya’nın ekonomisinin güçlendiği, ülkenin genç beyinlere, yeni iş imkanlarına açık olduğu zamanlarda, bir yandan eğitim alırken, bir yandan da Türkiye ve Almanya başta olmak üzere globalleşen iş fırsatlarını görerek ticaret ile uğraşmaya başladı. Vedat Aşcı, 1980 yılında Almanya kurduğu Ascı GmbH şirketi ile dünyanın birçok ülkesindeki tekstil ve hazır giyim sektörüne sanayi tipi konfeksiyon makineleri pazarladı. 1983 yılında da Türkiye’deki ilk şirketi ASTAŞ’ı kurdu. Öncelikle Türkiye ile Almanya olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesine büyük çaplı tekstil makineleri ithalat ve ihracatı yapan Astaş, dünyanın en büyük endüstriyel tekstil makineleri üreticisi, Japon kökenli Juki’nin dünya çapındaki en büyük distribütörü olmasının yanı sıra Assyst, Topcut Bullmer, Maier ve Veit gibi konfeksiyon makineleri sektöründe dünya markası olmuş yirmiyi aşkın markayı Türkiye ve Türki Cumhuriyetler’e ulaştırıyor.


Vedat Aşçı gayrimenkul sektörüne ne zaman girdi?


Vedat Aşcı, gayrimenkul sektöründeki faaliyetlerine ise 2004 yılında başladı. Kempinski Residences Astoria ve Astoria Alışveriş Merkezi ile başlayan gayrimenkul yatırımlarını 2008 yılında Bellevue Residences Managed by Kempinski’yi hizmete açarak devam ettirdi. Uluslararası gayrimenkul trendlerinin Türkiye’deki öncüsü olan Astaş,  2010  yılında   yatırım  kararı   aldığı   Maçka  Residences  Interior  Design by Armani / Casa Managed by Kempinski projesini 2012 Aralık ayında hizmete açtı. 


Astaş’ın, ayrıcalıklı yaşamlar  sunduğu markalı projelerinin bir diğeri ise The Residences at Mandarin Oriental, Bodrum ve Mandarin Oriental, Bodrum. Bodrum Göltürkbükü Cennet Koyu’nda 600 dönüm arazi üzerine projelendirilen, 98 lüks tatil villası ile 116 lüks tatil evinin yer aldığı The Residences at Mandarin Oriental, Bodrum 2013 yılında tamamlanacak. Astaş’ın Bodrum Cennet Koyu yatırımı aynı zamanda Mandarin Oriental, Bodrum otelini de kapsıyor. Proje, dünyanın en önemli otel zinciri markası Mandarin Oriental’in Türkiye’ye Bodrum’dan giriyor olmasıyla da önem kazanıyor. İstanbul Boğazı’nda bulunan 15.000 m2’lik ve 200 metreye yakın Boğaz cephesine sahip olan Kuruçeşme Arena arazisine yapacağı Mandarin Oriental Bosphorus, Istanbul oteli yine Mandarin Oriental Hotel Group tarafından işletilecek.   


Eğitime de son derece önem veren Vedat Aşcı, 30 yıldır birçok eğitim kurum ve kuruluşlarına destek veriyor. Vedat Aşcı, Astaş Holding olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bafra Hacı Şevket Aşcı Turizm Fakültesi'nin yapımını da üstlenmiştir. Temeli 2012 yılının Haziran ayında atılan ve 5000 öğrenci kapasitesine sahip olacak fakülte, bölgedeki ilk Turizm Fakültesi olma özelliği de taşıyor. Bafra Hacı Şevket Aşcı Turizm Fakültesi, 2000 öğrenci ile bu sene eğitime başlayacak, Türkiye’de ve özellikle Karadeniz bölgesinde turizmin gelişimine önemli katkılarda bulunacak.


ASTAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşcı, Almanca ve İngilizce biliyor.


Vedat Aşçı hangi kuruluşlara üyedir?


Vedat Aşcı, gelişmekte olan ülkelerde, etkin girişimcileri destekleyerek ekonomik gelişime katkıda bulunmak amacıyla kurulmuş Endeavor Türkiye üyesidir. Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde kurulan Türkiye’nin ilk CEO Topluluğu CEO Club ve Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı TEMA’nın Avrupa Kurucularından olan Vedat Aşcı  aynı zamanda Avrupa Türk İş Adamları ve Sanayicileri Derneği’nin (ATİAD) ve Türk Dış Ticaret Vakfı’nın (TDV) da kurucularındandır. Vedat Aşcı’nın diğer üyesi olduğu vakıf ve kulüpler aşağıda yer almaktadır.KÜSAV                               Kültür ve Sanat Varlıklarını Koruma ve Tanıtma VakfıTOG Toplum Gönüllüleri Vakfı TURMEPA Deniztemiz TurmepaTOHUM OTİZM VAKFI Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı TOGEM Toplumsal Gelişim MerkeziTAYK Türkiye Açıkdeniz Yarış KulubüÇEV Çağdaş Eğitim VakfıÇEKÜL Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Ve Tanıtma VakfıTOÇEV Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim VakfıTİKAD Türkiye İş Kadınları DerneğiTGSD Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği 


Vedat Aşcı’nın kurucusu ve büyük hissedarı olduğu şirketler hangileridir? Astaş Holding A.Ş. 
Astaş Gayrimenkul Yatırım ve Turizm A.Ş.
AGT Gayrimenkul Yatırım ve Turizm A.Ş.
Astoria Turizm ve Gayrimenkul İşletmeciliği A.Ş.
Astoria AVM Turizm ve Sinema İşletmeciliği Ltd. Şti.
Astaş Endüstri Tekstil Makinaları San. Ve Tic. A.Ş.
Esta Gayrimenkul Yatırım İşletmecilik A.Ş.


Astaş Holding ne zaman kuruldu?Vedat Aşçı tarafından 1980 yılında Almanya’da endüstriyel tekstil makineleri ticareti yapmak üzere kurulan Astaş, devam eden tekstil makineleri faaliyetlerinin yanı sıra 2000 yılından bu yana dünyanın en iyi markaları ve tasarımcıları ile Türk gayrimenkul sektöründe markalı ve uluslararası projeler geliştirerek alanında lider ve öncüdür. Astaş Holding önde gelen uluslararası mimar, tasarımcı, ve lüks otel işletme markalarının bilgi ve tecrübelerini bir araya getirip işbirliği yaparak ayrıcalıklı konumlarda sofistike projeler geliştirmektedir. 2007 yılında Kempinski Residences Astoria, 2008 yılında Bellevue Residences Managed by Kempinski projelerini hizmete açan Astaş Holding, 2010 yılında yatırım kararı aldığı Maçka Residences Interior Design by Armani / Casa Managed by Kempinski projesini 2012 yılının yazında hizmete açacak. Astaş Holding, inşaat ve tekstil makineleri sektöründe doğrudan 3.500 kişiye dolaylı olarak da 10.000 kişiye istihdam sağlamaktadır. Holding bu güne kadar 1,5 milyar dolarlık proje hayata geçirmiştir. Gelecekte de markalı ve lüks rezidans, ofis, otel ve niş gayrimenkul yatırımlarıyla sofistike beklentileri olanlara hitap etmeye devam edecek olan Astaş Holding, önümüzdeki dört yıl içerisinde özellikle İstanbul olmak üzere üç milyar ABD dolarlık proje geliştirerek Türk ekonomisine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.


Vedat Aşçı iş hayatında kendisini nasıl anlatıyor?


* Neden Almanya’ya gittiniz?


Samsun’da okurken, Almanya’da yaşayan abim bizi ziyarete geldiğinde oradaki imkanlarından sürekli bahsederdi. Abimin Almanya’da bulunmasını fırsat bilerek, kendimi daha çok geliştirmek için Almanya’ya gittim.


* Almanya yılları size ne öğretti, neler kattı?


Genç bir yaşta bambaşka bir kültürün içine girmiştim. Bir yandan eğitim alırken, bir yandan da Türkiye ve Almanya başta olmak üzere globalleşen iş fırsatlarını görerek ticaret ile uğraşmaya başladım. ASTAŞ’ı 1980’lerde Almanya’da, 1983 yılında Türkiye’de kurdum. 1983’ten bu yana dünyanın en büyük endüstriyel tekstil makineleri üreticisi; Japon kökenli Juki’nin ve Assyst Bullmer, Union Special, Maier, Meyer, Schönenberger gibi konfeksiyon makineleri sektöründe dünya markası olmuş, yirmiyi aşkın markayı Türkiye, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Asya’da temsil ettim. Ve anahtar teslim tesisler kurdum. Bu alanda 11 şubesi ile doğrudan 600 kişiye, dolaylı olarak bayiliklerle 5 bin kişiye iş imkanı sağlayarak ülkemizin gelişmesine destek vermeye devam ediyoruz.


* Türkiye’de hazır giyime ivme kazandıran bir kişisiniz, Türkiye’de ne kadar tekstil fabrikası varsa hemen hemen hepsinin makinelerini siz verdiniz. Bu yönünüzü kimse bilmiyor. Herkes sizi son dönemde gayrimenkul piyasasındaki elit projelerle tanıyor. Oysa siz yıllardır, tekstil makinelerini satar ve tekstil fabrikalarını donatırsınız...


30 yıldır tekstil makineleri ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteriyor, tesisler kuruyoruz. 1980 ile 2010 yılları arasında Türkiye’deki tekstil ve hazır giyim sektörünün gelişimi için birçok üniversite, meslek liseleri yanı sıra İTKİB, TGSD gibi kurumlarla işbirlikleri yaptık. Dünya çapında uzman eğitimcileri Türkiye’ye getirerek sektörün yöneticilerine eğitim seminerleri düzenleyerek Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün dünyadaki rakipleri ile aynı platformda yer alması için destek verdik. İTKİB ile birlikte prefabrik gezer okullar (dikim atölyeleri) kurduk. Türk tekstil ve hazır giyim sektörüne yüksek teknolojiler transfer ederek Türkiye’yi, Armani, Gucci, Prada, Louis Vuitton, Hugo Boss gibi birçok uluslararası markanın üretim üssü haline getirdik.


* Gayrimenkul piyasasına girmek nereden aklınıza geldi? Bu işe nasıl başladınız? Şimdi de emlak projelerinizde yeni bir yaşam tarzı getiriyorsunuz.


Seyahatler sırasında farklı şehirlerdeki binaları, yüksek yapıları ve gökdelenleri görme imkanım oldu. Bu güzel projeleri gördükçe, bir gün Türkiye’ye ve özellikle İstanbul’a yakışan projeleri geliştirip hayata geçirmeye özendim. İlk başlarda iş merkezleri inşa ederek başladık işe. ASTAŞ için beş iş merkezi yaptık. Son 10 yıldır, Türkiye’nin dünya ülkeleri arasına girmesini sağlayacak değerde projeler yaptık.


* Projelerinizi tamamladıktan sonra, yönetim aşamasında da bizzat işin başında durarak projenize sahip çıkıyorsunuz, neden?


Marka olmanın en önemli unsuru, kalite standartlarının devamlılığıdır. Yüzyılı aşkın geçmişi olan uluslararası Kempinski ve Armani gibi dünyanın en ünlü markalarıyla yaptığımız işbirlikleri ile elde ettiğimiz birikimlerimiz, her yeni projede, kalite standart çıtasını yükseltmemizi sağlıyor. Tüm bu bilgi birikimimizi, projelerimizin hayata geçirilme aşamasının yanı sıra, proje tamamlandıktan sonra da yüksek kalite standardının sürdürülmesinde de kullanıyoruz. Bu aşamaların içinde yer almaktan da ayrıca müthiş bir keyif alıyorum.


* Projeleriniz için özel lokasyonları nasıl buluyorsunuz?


Hayata geçirdiğimiz seçkin projelerden dolayı, özel konumda yer alan birçok arsa ve proje teklifi tarafımıza geliyor. Profesyonel bir ekip ve yoğun çalışma ile bu projeleri hassasiyetle inceleyip, değerlendiriyor ve markamıza yakışacağına inandığımız en doğru projeyi birçoğunun arasından seçiyoruz. Sadece ayrıcalıklı ve özel projeleri hayata geçiriyoruz.


Yaz tatili için Bodrum’u tercih ederim


* Tatillerinizi nerelerde geçirirsiniz? Ne sıklıkta tatil yapabiliyorsunuz? Daha çok Bodrum mu?


Bugüne kadar tatil amacıyla pek çok ülkeye gittim. Yazın ise daha çok Bodrum’u tercih ediyorum.


* Spor yapar mısınız?


İşim ister istemez hareketli olmamı gerektiriyor. Yoğun iş tempom düzenli olarak spor yapmama engel olsa da, fırsat buldukça Kempinski Residences Astoria ve Bellevue Residences’da yer alan Luxury Fitness’lardaki havuza giriyor ve aletlerle çalışıyorum.


* İstanbul’daki rezidanslarınız SPA’larıyla ön plana çıkıyor. Herhalde siz de SPA’ya düşkünsünüz? Bu ilgi nereden kaynaklanıyor? SPA mı, hamam mı?


Her ikisini de çok seviyorum. İkisinin de ayrı ayrı faydaları olduğuna inanıyorum. SPA’nın günümüzdeki önemini bildiğimden tüm projelerimde mükemmel SPA’lar yarattım. Astoria ve Bellevue’de yer alan Anantara SPA Orta Doğu’nun en iyisi. Maçka Residences Interior Design by Armani/Casa’da ise SPA’ya 5 bin m2’lik yer ayırdım.


* Hobileriniz neler?


İşim aynı zamanda hobim.


* Hangi takımı tutuyorsunuz? Fanatik misiniz?


Galatasaraylıyım. Fanatik değilim.


TATİLDE DE İŞE DEVAM


Vedat Aşçı Bodrum’da bir yandan deniz ve güneşin tadını çıkarırkenbir yandan da yeni projeleriyle ilgileniyor. Aşçı, Bodrum’un doğası, denizi ve tarihiyle birçok etkileyici özelliği bir arada bulundurduğunu söylüyor.


Bodrum 5 yıl içinde dünya jet sosyetesinin uğrak yeri olur


* İstanbul için yeni Dubai demişsiniz, Bodrum’u nereyle kıyaslarsınız?


İstanbul’un tarihi ve eşsiz konumunun hiçbir şehirle kıyaslanamayacağını ifade etmek isterim. Bodrum’u geleceğin Cote d’Azur’u olarak görüyorum. İnsana huzur veren muhteşem doğası, denizi; tarihi ve çağdaş gelişmeleri bir arada barındırması; kültür ve ihtişamı ile Bodrum, her şeyi aynı anda içinde barındıran muhteşem bir tatil, eğlence ve dinlenme mekanı. Günün 24 saatini dolu dolu yaşadığınız Bodrum’un, önümüzdeki beş yıl içinde uluslararası birçok seçkin markanın yapacağı turizm yatırımları ile Sardunya, Capri ve Malpler gibi adalardan çok daha fazla tercih edileceğine ve dünya jet sosyetesinin uğrak yeri olacağına inanıyorum. Çünkü Bodrum, Türkiye’nin yer aldığı bölgedeki ülkelerin iki ile dört saat arasında ulaşabilecekleri bir konumda.


* Şehir dışı yerine, yaşamın kalbinin attığı yerlerde, Lifestyle projelerle dikkat çekiyorsunuz. Önce İstanbul Esentepe’de Kempinski Residences Astoria ardından da Etiler’de Kempinski’nin işlettiği Bellevue Residences, şu anda Armani markası ile büyük sükse yapan yine Kempinski’nin işlettiği Maçka Residences Interior Design by Armani/Casa. Sırada ne var. Sizi sık sık Bodrum’da görüyorum. Yoksa Bodrum’da bizim bilmediğimiz yeni bir proje mi geliyor?


Bodrum’u ve Çeşme’yi beğeniyor, tatillerim için tercih ediyorum. Benim için Bodrum’un yeri çok ayrı. Burada fark yaratacak, ünlü markalarla girmek istiyorum. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Masmavi denizi, muhteşem koyları ve benzersiz doğası olan Bodrum’da uluslararası markalarla işbirliği yapacağımız eşsiz bir projeyi hayata kazandırmayı planlıyorum.


Dünyaca ünlü mimar ve markalarla İstanbul’a 7 yıldızlı hizmet sunuyoruz


* Gençlere iş hayatında neler tavsiye edersiniz?


Seçmek istedikleri mesleğe genç yaşta karar vermeliler. Sevdikleri, zevk aldıkları bir mesleği seçip yaşamlarının bir parçası haline getirsinler, bu onların başarılı olmasını sağlayacaktır.


* Kempinski Residences Astoria, Bellevue Residences Managed by Kempinski ve Maçka Residences Interior Design by Armani/Casa gibi üç büyük projeniz var. Bu üç dev yatırımın nasıl gerçekleştiğini öğrenebilir miyiz?

ASTAŞ’ın, gayrimenkul sektöründeki faaliyetleri; 2000’li yıllarda Güneşli, Çatalca ve Mersin Serbest Bölgesi’nde iş merkezleri inşaatlarından sonra, 2003 yılında, şu an Astoria binasının bulunduğu arsayı satın alarak başladı. 30 ay gibi bir sürede Astoria Binası’nı tamamlayarak, Kempinski Residences Astoria ve Astoria Alışveriş Merkezi olarak hizmete açtık. 2006 yılında Bellevue Residences Managed by Kempinski projesinin inşaatına başladık. 2 yılda tamamlayarak 2008 yılında hizmete soktuk. Üçüncü projemiz olan Maçka Residences Interior Design by Armani/Casa arsasını 2006 yılında satın aldık. Burada dünyaca ünlü mimarlarla ve Giorgio Armani’ye ait Armani/Casa ile birlikte özel lokasyon ve tasarımı olan, olağanüstü Boğaz, Adalar ve Sarayburnu manzarasına hakim olan, dünyanın en prestijli projesini hayata geçiriyoruz. Projemiz Mart 2012’de hizmete açılacak ve projemizi Kempinski işletecek.


* Sizin hayata geçirdiğiniz markalı yatırımları diğer firmalardan ayıran en belirgin özellikleri neler?


İstanbul’un çok özel lokasyonlarında, dünyadaki en iyi markalarla, 7 yıldız ve üstü teknik özellikleri ve şartları dikkate alarak dizayn ettiğimiz yatırımlarımızın lüks ve konforu ile A ve A+ müşterilere hitap eden projelerde örnek teşkil ediyoruz. Şu ana kadar Türkiye’de 7 yıldızlı Kempinski markası gibi işletilen uluslararası standartlarda bir proje hayata geçirilmedi. Bu anlamda ilk ve tek uluslararası rezidans projelerini hayata geçiren şirket olma özelliğimizi sürdürüyoruz. Yeni projemiz Maçka Residences Interior Design by Armani/Casa ile, dizayn ve iç dekorasyonda uluslararası bir marka olan Armani/Casa, rezidans hizmetlerinde ise Kempinski ayrıcalığı ile sektörde kalite standartları konusunda dünyanın ilkleri arasında olmaya devam edeceğiz.


Singapur, Hong Kong Tokyo, Dubai bana ilham veriyor


* İstanbul’daki iki projeniz de ikiz kuleler tarzında... Dışarıda hangi şehirler size ilham veriyor? Dubai mi, Manhattan mı?


Singapur, Hong Kong, Tokyo, Miami ve Dubai gibi şehirlerdeki projeler çok ilham verici. Özellikle son yıllarda Dubai ve Şanghay’daki inşaat sektörü muazzam bir ivme kazandı. Projelerdeki farklılık ve ihtişam insanı çok etkiliyor.


* Onlarca proje arasından doğrusunu seçerken neye dikkat ediyorsunuz?


Bizim için hayata geçireceğimiz projelerde en dikkat ettiğimiz hususlar, denenmemişi denemek, farklı ve benzersiz olanı yaratmak. Bunun yanında kullanışlı, rahat, konforlu ve ayrıcalıklı mekanlar yaratmak da büyük önem taşıyor.

Başarılı olacağımıza ekibimi inandırırım


* Yaratıcı pazarlama yöntemleriyle tanınıyorsunuz. Örneğin Astoria’ya gelenlere çekilişle uçak verdiniz, Grease Müzikali’ni Türkiye’ye getirdiniz ve birçok kültürel faaliyette bulundunuz. Bu fikirler sizden mi çıkıyor, yoksa bu konuda size fikir veren danışmanlarınız mı var?


Profesyonel bir ekiple çalıştığım bir gerçek. Ancak yeni fikirlere açık, denenmemişi deneyen ve pazar beklentisini doğru gözlemleyebilen bir yapım var. Eğer herkesin uygulamalarını kendinize örnek olarak alıp küçük değişiklikler yaparak uygulamaya giderseniz, günü kurtaran ama uzun vadede iz bırakmayan çalışmalarınız olur. Önemli olan rakiplerinizin bugüne kadar hiç düşünmediği, sektörün denemediği uç örnekleri yakalamaktır. Üçüncüsü de tüm ekibinizi yapacaklarınıza inandırmak.


Hedefim yeni projelerle 10 bin kişiye iş imkanı yaratmak


* Bundan sonraki hedefiniz, hayaliniz nedir?


Moskova, Dubai, Abu Dhabi, Katar ve bazı Avrupa şehirlerinden işbirliği ve ortaklık teklifleri alıyoruz. Ama uzun yıllar yurt dışında yaşamamdan dolayı vatan sevgim ağır basıyor. Tüm yatırımlarda önceliği ülkeme tanımak istiyorum. Gelecekteki yeni projelerimizle birlikte 10 bin kişiye iş imkanı yaratmayı hedef koyduk. (Kaynak: Vatan Gazetesi, Aydın Ayaydın)Vedat Aşçı hangi konularda haber oldu? SUUDİ ARABİSTAN KRALİYET AİLESİ BİZİM PROJEDEN 2 VİLLA ALDI


Vedat Aşçı'nın Bodrum'daki Cennet Koyu'nda 600 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirdiği Mandarin Orieantal projesinden villa alan son isim Suudi Arabistan'ın Kraliyet ailesinden Mohammed S. H. Alsoleiman oldu. Üstelik tam da biz röportaj yaparken. Röportajın ardından izin isteip Al Soleiman ile görüşmeye giden Aşçı dönünce gelişmeleri anlattı: "Bodrum'a gelip 3 gün geçiren aile Cennet Koyu'nu görünce de teknesiyle koya demir atmış. Şimdi görüştüm ve AlSoleiman ile eşi bizden iki villa almak üzere anlaştı. Körfez Ülkeleri ve Avrupa'dan da birçok müşterimiz oldu. Dünyanın en büyük şirketlerinin sahipleri gelip bizden villa aldılar. Ama onların birçoğu için gizlilik o kadar önemli ki. O nedenle şimdilik isim açıklayamıyoruz."


Hâlâ net değil mı yani Kuruçeşme Arena'nın yerine yapacağınız oteli kimin işleteceği?


Mandarin'le görüştük. Büyük ölçüde anlaşmaya da vardık..Mandarin'e hisse almasını teklif ettik. Bunu Türkiye'ye yabancı para çekmek için milliyetçi bir duyguyla yaptım. Onlarla yürümek istiyoruz. Görüştüğümüz hisse oranı yüzde 30 ile 50 arasında. Bulgari'yle de görüşüyoruz işletmeleri konusunda. Bulgari de çok istekli. Mandarin'le yürüyüp Bulgari'yle kırıştırıyoruz.


İnşaat ne zaman başlıyor?


Bayramdan sonra ünlü tasarımcı ve mimarlarla görüşeceğiz. Proje için hazırlıklara başlayacağız. Herşey 3-4 yıl içinde biter. 35 bin metrekare inşaat izni var.


SULTANAHMET'TE ARAZİ ARIYOR


Sultanahmet'te de otel yapacağınızı açıkladınız. Arazi hazır mı?


Hayır değil. Yer arıyoruz. Elinde uygun arazisi olan da bize gelebilir. Boğaz'da ve Sultan Ahmet'de otel yapacaktık. Boğaz'da bulduk. Sultanahmet'te de arıyoruz. Orada da Mandarin, Armani ya da Bulgari'yle devam edebiliriz.


TÜRKİYE'YE BODRUM'DAN GİRECEK MARKA VAR


Hangi markaların mağazası olacak burada?


Birçok marka geldi, mağaza açmak istiyor. Bunlardan birisi daha önce Türkiye'de yoktu. Resortlarda çok ünlü, çok zenginlerin kullandığı sportif elbiseler yapan bir giyim markası.. O Türkiye pazarına ilk kez Bodrum'dan, bizim resorttan girmek için kapımızı çaldı. Bu gibi birçok değişim bekliyoruz Bodrum'da.


Vedat Aşçı Maçka Residence'taki penthouse daireyi kendine ayırdı! (Emlakkulisi.com, Şubat 2013)


Endeavor yönetiminde yer alan Vedat Aşçı, Maçka Residence'ın 13. katında yer alan 700 metrekarelik penthouse daireyi kendine ayırdı...


Endeavor Türkiye'nin 2013 yılı planlarını paylaşmak için gazetecilerle yaptığı toplantı Maçka Residence'ta gerçekleşti. Endeavor'un yönetiminde yer alan Vedat Aşçı 2 yıl sonra taşınacağı 700 metrekarelik penthouse dairesine ilk misafirlerini ağırlamış oldu. 13. katta bulunan daire, 180 derecelik İstanbul manzarası sunuluyor. Aşçı, kendine ayırdığı çatı katının altındaki iki daireyi de kızlarına ayırdı. Aynı zamanda Aşçı'nın üst katında Wesley Sneijder oturacak. 


Astaş Bodrum Turizm Gayrimenkul Anonim Şirketi kuruldu! (Emlakkulisi.com, Ocak 2013)


Astaş Bodrum Turizm Gayrimenkul İşletmeciliği Anonim Şirketi, 1 Şubat 2013 tarihinde, 500 bin TL sermaye ile, Hasan Kaya Aşçı, Tuncay Aşçı ve Vedat Aşçı ortaklığıyla kuruldu...


500 bin TL sermaye ile kurulan şirket faaliyet alanları arasında, alışveriş merkezi projelerinin geliştirilmesi genel planlarının gerçekleştirilmesi kiralama kiraya vermek ve işletilmesine ve buna yönelik faaliyetlerde bulunulması ve anasözleşmesinde yazılı olan diğer işler bulunuyor.


Şirketin merkezi, Şişli Büyükdere Caddesi NO:127 Astoria B Blok Kat:25 adresinde faaliyete geçirildi. 1 Şubat 2013 tarihinde faaliyete geçen firma, Hasan Kaya Aşçı, Tuncay Aşçı ve Vedat Aşçı ortaklığıyla kuruldu.Vedat Aşçı: Kuruçeşme’de geceliği 50 bin Euro’ya otel yapacağım! (Ekonomist Dergisi, Ağustos 2012)


Kuruçeşme Arena’nın arazisini satın alan Astaş'ın patronu Vedat Aşçı, Kuruçeşme’de geceliği 50 bin Euro’ya odası olan bir otel olacağını söylüyor.


Astaş Holding'in Bodrum'daki Cennet Koyu'nda yaptığı villalara ünlülerin ilgisi yüksek.


Ekonomist Dergisi'nden Sibel Atik'in haberine göre, Bodrum Cennet Koyu’nda 3 ile 5 milyon Euro’yu bulan villaları alanlar arasında pek çok ünlü isim var


Ferit Şahenk’in  üç villa aldığı koyun sakinleri arasında Suzan Sabancı, Ethem Sancak, Yıldırım 

Demirören Cem Yılmaz ve Mustafa Koç yer alıyor. Bu isimleri yanı sıra Suudi Arabistan kraliyet ailesi temsilcileri ve önde gelen ailelerinden de isimler yer alıyor.


Son yıllarda gayrimenkul alanının en butik ve lüks projelerini hayata geçiren Astaş Holding, Kuruçeşme Arena’nın arazisini de satın aldı.


Astaş'ın patronu Vedat Aşçı, Kuruçeşme’de geceliği 50 bin Euro’ya odası olan bir otel olacağını söylüyor. Aşçı, “Kuruçeşme her şeye layık bir yer. 3 yıl içinde de tamamlanır. İstanbul’un en güzel eseri olacak. Hem Türkiye, hem yurt dışından mimarlarla çalışmak için bir yarışma yapacağız. Lüksü kaliteyi, buraya yakışır bir yer olacak” diyor.

Aşçı, Ekonomist Dergisi'nin sorularını yanıtladı:


Kuruçeşme arazisi artık sizin, fakat biz en baştan başlayalım. Temelleri Almanya’da atılan Astaş Holding nasıl bu kadar büyüdü?


Ben 18 yaşımda Bafra’dan çıktım ve Almanya’ya geldim. Babamın süpermarketinde büyüdüm. Ticaretle iç içeydim yani. Markete en fazla sahip çıkan da bendim, bütün rafları pırıl pırıl yapardım. Bu heves Almanya’da disiplinle birleşince daha verimli hale geldi yaptığım işler.


Ailenizden kalan bir para yok, Almanya’da ne kadar birikim yaptınız?


6 bin mark ile başladım. Tekstil ürünleri satıyordum. Sonra bu parayı 10 bine 20 bine taşıdım. Şirketsiz  böyle yürüdüm. Sonra şirket kurmam gerekti 1980 yılında 50 bin marka ulaştığımda şirketimi Almanya’da kurdum. Sonra tabii abi ve yeğenlerimi de ortak ettim, onların da katkısı çok fazla oldu.


Türkiye’ye gelme kararınız nasıl oldu?


2001 krizinden sonra mali anlamda güçlü yapımız olmuştu ve kriz döneminde Türkiye’de başka sektörlerde de araştırmalar yaptık. Tekstil, otomotiv, turizm ve değişik sanayi sektörlerinde araştırmalar yaptık ve turizmde karar kıldık. İstanbul’da da kriz nedeniyle birçok yer satılıktı ve ilk adımı Mesut Toprak ile Astay şirketini kurarak attık. Four Seasons satın alma işlemleri başlatıldı. Ortağım Mesut Toprak, o dönemde otelcilikte kalmayı tercih etti. Ben ise hep gayrimenkulde de olmamamız gerektiğini düşündüm. Böylece otel yatırımlarını Mesut Toprak’a devrettik.


Şu an nasıl bir portföyünüz var?2 milyar dolarlık bir değer var.  Astoria Alışveriş Merkezi, Bellevue İş Merkezi’ni yaptık. Maçka Rezidans’ın ise iki ay sonra açılışı yapılacak. Bodrum Cennet Koyu’nda da devam ediyor projemiz.


Maçka’da  satışlar bitti mi?


Yüzde 90’ı satıldı, geri kalanı ise bizde.  Biz değişik katlarda yer ayırdık kendimize. Zaten genellikle kendimize yer bırakıyoruz ve açıldıktan sonra satmayı tercih ediyoruz. Çünkü ortalama karlılığı daha olumlu etkiliyor. İlk çıkış fiyatıyla tamamlanmış fiyat politikası aynı değil. Başlangıç ile bitişte yüzde 100’leri bulan bir prim artışı yakalanabiliyor.


Kuruçeşme’de de yine büyük bir tasarımcı devrede olur mu?


Dünyanın en iyi markalarıyla, en projelerini, en iyi lokasyonlarda yapma gibi bir vizyonumuz var. Otel lüksünü yansıtan rezidanslar yapıyoruz. Mandarin,  Kempinski, tasarımda Armani gibi isimlerle çalışıyoruz. Bu isimler lüksün standartlarını belirliyorlar. Biz de bunu yönlendiren isimlerle çalışıyoruz. Fazla proje değil, değerli projeler yapıyoruz. Bunun için de değerli arazileri takip ediyoruz.


Kuruçeşme de bunlardan biri, orada kimle çalışacaksınız?


Kuruçeşme Arena, Avrupa’nın en önemli arazisi. Çünkü Boğaz’da 15 bin metrekare tapulu bir arazi yok diyebiliriz. Boğaz’daki Four Seasons ve Kempinski gibi otellerin hepsinin arsaları 49 yıllığına kiralık. Ama burası tapulu ve kendi mülkümüz. Bu arsanın Avrupa’da eşi yok. İki yıl mücadele ettik.


Fiyat konusunda ne düşünüyorsunuz?


Fiyatlar borsadaki gibi her gün değişiyordu. Hacizlerden temizleyerek almak bizi yordu ama alınca yorgunluk gitti. Sonuçta arsayı değerinde bir fiyatla aldığımıza inanıyorum. Burada inşallah dünyanın en lüks otellerinden biri hayata geçecek. Geceliği 50 bin Euro olan odası bile olacak. Dünya jet sosyetesinin davetlerini yaptığı otellerden biri olacak.


İşletmeci için Mandarin Oriental’in ismi geçiyordu,  netleşti mi?


Bodrum’daki projenin işletmecisi  Mandarin Oriental. Dünyanın en iyi işletmecisi. Fakat Kuruçeşme için Mandarin Oriental dışında, yine çok önemli bir marka; Bulgari otel çok ısrarla istiyor. Şu anda öncelik Mandarin’de gibi, fakat Bvlgari de istiyor. Bvlgari Bodrum için de bize teklif vermişti. Şu an bakıyoruz. Her ikisi de çok doğru markalar. 

Dünyanın en önemli aileleri ve jet sosyeteye ev sahipliği yapacak güçteler.Astoria AVM kapanıyor, yerine ofis geliyor (Akşam Gazetesi, Ağustos 2012)


Esentepe'deki Astoria AVM'nin ofise dönüşeceği iddialarını yatırımcı Astaş'ın sahibi Vedat Aşçı yanıtladı: Aşçı, 'Bankalardan çok teklif var. Kafe, restoranları ve birkaç lokomotif markayı koruyup, AVM'nin geri kalan kısmını ofise dönüştürme üzerinde düşünüyoruz' dedi. Kiracıların ise henüz hiçbir şeyden haberi yok.


Perakende sektörü bu aralar 2008 yılında açılan Astoria AVM'nin kapanıp, ofis projesine dönüştürüleceğini konuşuyor. İddialara gore; Esentepe'de 27 katlı ikiz kulelerin altında konumlanan ve 110 mağazaya evsahipliği yapan Astoria'nın kapanış tarihi ise Haziran 2013.


İddiaları Astoria'nın yatırımcısı Astaş Gayrimenkul'ün patronu Vedat Aşçı'ya sorduğumuzda Aşçı, henüz net bir karar alınmadığını ancak 'ofis' projesine sıcak baktıklarını belirtiyor.  Esentepe, Zincirlikuyu bölgesinin İstanbul'un en önemli iş merkezi olduğunu ve yıllar içinde bölgede ciddi bir ofis ihtiyacı oluştuğunu vurgulayan Aşçı, '3 büyük banka ve 2 önemli şirketten Astoria'yı ofis yapmak için talep aldık. Bu şirketlerin tamamı ile görüşüyoruz. Yıl sonuna kadar konuyla ilgili fizibilitelerimizi tamamlayıp, karlı model hangisiyse ona karar vereceğiz' dedi.


İŞ KULELERİ MODELİ


Astoria'da İş Kuleleri modeline benzer bir sisteme geçilebileceğini ifade eden Aşçı, 'İş Kuleleri'nin altında kafeler, restoranlar ve birkaç dükkan var. Biz de bu tarz bir modele geçebiriz. İyi iş yapan bir iki dükkanı ve restoranı koruyup, AVM'nin geri kalan kısmını ofise dönüştürebiliriz' diye konuştu.


Çevresi AVM'lerle dolu


MECİDİYEKÖY, Levent, Zincirlikuyu hattı İstanbul'un alışveriş merkezleri açısından en yoğun olduğu bölge olarak dikkat çekiyor. Astoria'nın yakın çevresi ise büyük küçük AVM'lerle çevrilmiş durumda. Cevahir AVM, City's, Profilo AVM, Metrocity, Kanyon ve Akmerkez Astoria'ya 5 dakika mesafede olan bazı alışveriş merkezleri. Astoria, açıldığı yıllarda AVM enflasyonu içerisinde umduğunu bulamayıp farklı pazarlama yöntemleri de denemişti. AVM yönetimi, merkezin açılışının birinci yılında çekilişle uçak hediye ederek, gelmiş geçmiş en ilginç AVM kampanyasına imza atmıştı.Vedat Aşçı ve Astaş Holding iletişim bilgileri nelerdir?Adres: Büyükdere Cad. Astoria Kuleleri B Blok Kat:25  Esentepe 34394 İstanbul-Türkiye  


Telefon : +90 (212) 215 20 20


Fax : +90 (212) 215 20 00


E-Mail : info@astas-holding.com


Web Adresi: www.astas-holding.com