Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vedat Demiröz kimdir?

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Danışmanı ve Yönetim Kurulu Üyesi’ydi. Yeminli Mali Müşavir Vedat Demiröz, 12 Haziran 2011’de yapılan genel seçimle AK Parti’nin adayı olarak Bitlis’ten 24. Dönem Milletvekili olmuştur. Demiröz, TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu Katip Üyesi’dir.


Vedat Demiröz kimdir?

AK Parti Bitlis Milletvekili, Emlak Konut GYO Eski Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vedat DemirözVedat Demiröz nerede doğdu, nerede okudu?Vedat Demiröz, 1 Mart 1956 Bitlis doğumlu. Babasının adı Mevlüt, annesinin adı Suphiye'dir. İlköğretimi Yükseliş İlkokulunda, orta ve liseyi ise Bitlis Lisesinde 1972 yılında tamamladı. Daha sonra 1976 yılında Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu.Vedat Demiröz iş hayatına nerede başladı?35 yıllık mesleki hayatında özel sektörde Yeminli Mali Müşavir ve Sorumlu Baş Denetçi olarak faaliyette bulundu. Bunun yanında Türkiye Kalkınma Bankası’nda murakıplık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlere ve İstanbul Ticaret Odası Başkanlığına Mali Danışmanlık ile TOKİ iştiraki Emlak Konut A.Ş.’nde Başkan Vekilliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği ve Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Ayrıca Mesleki konularda ulasal ve uluslararası sempozyumlara katılarak bildiriler sunmuş ve çeşitli dergilerde makaleleri yayınlanmış olup evli ve 3 çocuk babasıdır.Vedat Demiröz hangi kuruluşlara üyedir? Bitlis Eğitim ve Tanıtım Vakfı (BETAV), Birlik Vakfı, Marmara Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği (MÜMDER), İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği (İSMMMD) ve İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası (İYMMO) üyesidir. Orta düzeyde İngilizce bilen Demiröz, evli ve 3 çocuk babasıdır.Vedat Demiröz hangi haberlere konu oldu?İMKB arazisi geliri eğitime kullanılmak şartıyla TOKİ'ye! (Emlakkulisi.com, Ekim 2012)


İstinye'deki İMKB arazisinin TOKİ'ye devriyle ilgili düzenlenen tasarıyı değerlendiren AKP Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, tasarıyla ilgili çalışmaların henüz bitmediğini söyledi...


İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) mülkiyetindeki İstinye'deki arazinin TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda ''Gelirinin Milli Eğitim Bakanlığı'na eğitim ve öğretim için kullanılmak kaydı ile'' TOKİ'ye devredilmesini öngören kanun tasarısına yönelik tartışmalara hükümet cephesi de katıldı.


Konuyla ilgili olarak AKP Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, tasarının 9. meddesi ile ilgili eğitim adına önemli bir iş başarıldığını savundu. Demiröz ''Kanun, bayram sonrası Meclis Genel Kurulu'na gelecek. Bu süreçte İMKB yöneticileri bize konuyla ilgili brifing verecek. AKP grubu olarak tüm önergelerin partilerin konsensüsü ile geçmesini istiyoruz ve ona göre çalışma yürütüyoruz'' dedi.


TOKİ Eski Başkanı Erdoğan Bayraktar milletvekili olarak Meclis'e giriyor! (Emlakkulisi.com, 3 Temmuz 2011)

TOKİ Eski Başkanı Erdoğan Bayraktar, Ak Parti Trabzon Milletvekili olarak Meclis'e gidiyor. Bayraktar'ın yanı sıra Emlak Konut GYO Eski Yönetim Kurulu Danışmanı Vedat Demiröz de Ak Parti Bitlis Milletvekili olmaya hak kazandı...


TOKİ Eski Başkanı Erdoğan Bayraktar, Ak Parti Trabzon milletvekili ünvanıyla Meclis'e giriyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'ndaki (TOKİ) görevinden istifa ederek Trabzon'dan Ak Parti milletvekili aday adayı olan Erdoğan Bayraktar, Eski Bakan Faruk Nazif Özak'ın ardından ikinci sıradan aday gösterilmişti.

Erdoğan Bayraktar'ın milletvekilliği, 12 Haziran 2011 seçimlerinde Ak Parti'nin Trabzon'da yüzde 59,17 oranında oy alarak 4 milletvekili çıkarmaya hak kazanmasıyla kesinleşmiş oldu.


VEDAT  DEMİRÖZ DE MECLİS'E


Öte yandan Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Danışmanı, Yeminli Mali Müşavir Vedat Demiröz'ün de Bitlis'te Ak Parti 1. sıra adayı olarak Meclis'e girmesi kesinleşti. Demiröz, Ak Parti'nin yüzde 51,18 oranında oy aldığı Bitlis'ten milletvekili olarak Meclis'e milletvekili olarak girmeyi garantiledi.Vedat Demiröz birinci, Vahit Kiler ikinci sırada! (Emlakkulisi.com, 30 Nisan 2011)


AK Parti, milletvekili adaylarını açıkladı. Aday adaylıklarını açıklayan müteahhitler Bitlis'ten aday gösterildiler. Emlak Konut GYO'nun Divan Başkanı Vedat Demiröz'ün birinci sıradan ve Kiler GYO ortaklarından Vahit Kiler'in ikinci sıradan  adaylıkları kesinleşti.


Geçtiğmiz ay Emlak Konut GYO'nun Divan Başkanlığına seçilen Vedat Demiröz, AK Parti tarafından Bitlis 1. Sıra Milletvekili Adayı oldu. Demiröz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Özel Muhasebecisi' olarak biliniyor.

Demiröz'ün ardından ikinci sırada ise Kiler GYO ortaklarından Vahit Kiler yer aldı. Vahit Kiler aynı zamanda AK Parti Bitlis Milletvekilliği görevini yürütüyordu.  


AK Parti'nin Bitlis 3. sıra milletvekili adayı da yine bir müteahhit: Bitlis Genç İşadamları Derneği (BİGİAD) Başkanlığı yapan   Mehmet Zeki Peker.


İşte AK Parti'nin Bitlis'ten milletvekili adayı müteahhitler:


BİTLİS


1 VEDAT DEMİRÖZ 01.03.1956 YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR


2 VAHİT KİLER 24.12.1966 İŞADAMI


3 MEHMET ZEKİ PEKER 05.07.1964 İNŞAAT MÜTEAHHİTMüteahhit adaylar Bayraktar, Varlıbaş ve Demiröz kaç oy aldı (Emlakkulisi.com, 8 Nisan 2011)


Müteahhit adaylardan TOKİ'nin eski başkanı Erdoğan Bayraktar, aday adayı olduğu Trabzon'da AK Parti'nin temayül yoklamasında 1065 oy alarak ikinci; aynı partiden Süleyman Varlıbaş 903 oyla 8'inci ve Vedat Demiröz de 594 oyla 27'inci oldu


Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Eski Başkanı Erdoğan Bayraktar, AK Parti'nin Trabzondaki temayül yoklamasında 2. sırada yer aldı. Bayraktar, yoklamada 1065 oy almayı başardı.


AK Parti İstanbul İl Teşkilatı üyeleri, 12 Haziran'daki genel seçimler için milletvekili adaylarını belirlemek amacıyla sandığa gitti. Yoklama sonucunda, İstanbul 1. bölge aday adaylarından VARYAP Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş'a 903 çıktı. Varlıbaş bu oylarla 8. oldu.


Varlıbaş gibi İstanbul 1. bölgeden aday adayı olan  Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Danışmanı  Vedat Demiröz ise 594 oy alarak 27. sıraya ismini yazdırabildi.


Vedat Demiröz, Emlak Konut'ta Divan Başkanlığı'na seçildi (Emlakkulisi.com, 21 Mart 2011)

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), verilen önerge doğrultusunda; Divan Başkanlığına Vedat Demiröz'ün seçildiğini açıkladı


Emlak Konut'tan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:


'Verilen önerge doğrultusunda; Divan Başkanlığına Sn. Vedat DEMİRÖZ;   oy toplama memurluğuna en yüksek pay sahibi Toplu Konut İdaresi Temsilcisi Sn. Neslihan EROĞLU Zabıt katipliği'ne   Sn. İbrahim KESKİN'   in seçilmesi ve toplantı sonunda Genel Kurul Tutanaklarının imzalanması için Divan Heyetine yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.'Vedat Demiröz: İstanbul 'da yıkılacak 1 milyon bina var! (Emlakkulisi.com, 25 Ocak 2011)


Emlak Konut   GYO Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Demiröz TOKİ ve İBB"nin Dönüşüm Alanları Hakkında Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra İstanbul"u yeniden inşa etmek için harekete geçtiğini belirtti. 

TOKİ ve İBB’nin Dönüşüm Alanları Hakkında Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra İstanbul’u yeniden inşa etmek için harekete geçtiğini belirterek sözlerine başlayan Emlak Konut   GYO Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Demiröz , bu kapsamda öncelikle deprem riski yüksek bölgelerdeki konutların, gecekonduların ve kaçak yapıların yıkılacağını ifade etti. 


Bu binaların yerlerine yeni ve modern yerleşim birimlerinin inşasının planlandığına değinen Demiröz, İstanbul"da   bu vasıflarda yaklaşık 1 milyon 200 bin bina var. Ve bunun en az 1 milyonun yıkılması gerektiği tespit edil di diye konuştu.


Kentsel Dönüşüm " adı altında TOKİ tarafından İstanbul’un   14 ilçesinde toplam 21 yenileme projesi nin geliştiril erek bu kapsamda 6 milyon 500 bin metrekare alanda dönüşüm ve yenileme çalışmaları nın başlatıldığına değinen Demiröz, œçalışmalar İBB ve ilçe belediyeleri ile birlikte başlatıldı. Dönüşüm alanı içinde yıkılacak   bölgede ikamet edenler ve gayrimenkulü olanlar için kolaylaştırıcı tedbirler uygulandı ve 20 yıl a kadar vade imkanları tanındı” dedi.

Kentsel dönüşüm esnasında idare , hak sahipleri   ve kiracılar arasında   meydana gelebilecek konularda uzmanların sağduyulu davranılmasını tavsiye ettiğini hatırlatan Demiröz, bu uyarıların dikkate alınması gerektiğine parmak basarak sözlerini bitirdi.


Vedat Demiröz"ün dönüşüm formülü:


1.  İdare, bölge halkına hoşgörüyle yaklaşmalı, gerginlikten kaçınmalı.


2.  Sosyal sorunlar ortaya çıkarılarak sosyal sorumluluk duyguları pekiştirilmeli .


3.  Bölge halkı bilinçlendirilerek, konuya sahip çıkmaları sağlanmalı .


4.  Tarihi doku korunmalı ve tarihi dokuya uygun yapılar yapılmalı .


5.  Bölgeyi ranta dönüştürmek isteyenlere engel olunmalı .


6.  Tarihi yapıların restorasyon ve yenileme projeleri sürdürülmeli .
Vedat Demiröz iletişim bilgileri nelerdir?Adres : A Blok AZ. Kat 1 Nolu Banko Oda: 5  TBMM 06543 Bakanlıklar - ANKARA


Telefon : +90 (312) 420 61 52 +90 (312) 420 61 53


Faks : +90 (312) 420 69 45


E-Posta : vedat.demiroz@tbmm.gov.tr


info@vedatdemiroz.com.tr


Web Adresi: www.vedatdemiroz.com.tr


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, Anneler günü konut kampanyaları