Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vedat Zeki Tokyay kimdir?

1993 yılında ORAN Mimarlık’ı kuran Mimar Vedat Zeki Tokyay kimdir? Vedat Zeki Tokyay bugüne kadar hangi işlerde görev aldı? İşte Vedat Zeki Tokyay..


Vedat Zeki Tokyay kimdir? Vedat Zeki Tokyay, 1976’ da, ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli firmalarda proje müdürlüğü görevlerini sürdürdükten sonra 1993 yılında ORAN Mimarlık’ı kurdu. 


İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü,  İzmir  Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tasarım derslerini verdi. İzmir Serbest Mimarlar Derneği ve Ulusal Ahşap Derneği kurucu üyesidir. 


Mimarlık ile ilgili araştırma ve eleştiri yazıları, Yapı Dergisi’nde yayınlamaktadır. “Mimarlığın Oluşumunda Saydamlığın Işığı” isimli kitabı Tasarım yayınevi tarafından yayımlanmıştır.


1990’da “Çimentaş Genel Müdürlüğü” yapısıyla Ulusal Mimarlık Yarışmasında “Gri Sanat” ödülü ile birincilik; 2000’de ise ” Taşınabilir Deprem Okulları” tasarımıyla, Köksal Anadol ile birlikte, Yapı Ödülünü almıştır. 


2000’de” Taşınabilir Deprem Okulları”, 2004’e ise, “Kemalpaşa Kültür Merkezi” yapısı Ağa Han Mimarlık Yarışması’na Türkiye adayı olarak gösterilmiştir.