Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vefa Group

1990 yılında kurulan Vefa Group, 1998 yılında hafif çelik yapı sektörüne girdi. Firma 60’dan fazla ülkede hizmet vermeye başladı. Vefa Group, ilk hafif çelik sistem ile üretilen binayı ise 2000 yılında hayata geçirdi.


Vefa Group

Vefa Group Yönetim Kurulu Başkanı Turan KoçyiğitVefa Group ne zaman kuruldu?


Vefa Group; 1998 yılında prefabrike ve hafif çelik yapı sektörüne girdi. ISO 9001:2000 kalite güvence belgesine sahip olan firma, 60’dan fazla ülkede hizmet vermektedir. 6 farklı markaya sahip olan Vefa Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Turan Koçyiğit’tir. 


Firmanın toplamda 60 bin metrekare kapalı olmak üzere toplamda 105 bin metrekare üretim alanı vardır. 


Vefa Group neler yaptı?


2000 yılında ilk hafif çelik sistem ile üretilen binayı yaptı. 2004 yılında Elektrostatik toz fırın boya ile boyanmış galvanizli sacdan duvarları olan monoblok konteynerlerin üretimine başladı. Daha sonra 4 mm kalınlığa kadar profil çekebilen rollforming hattı devreye alarak kaynaksız yapı teknolojisine ise 2005 yılında geçti.


Nestavilla teknolojisini 2006 yılında kullanmaya başlayan Vefa Group, rollforming hatların kurulumunu ise 2007 yılında gerçekleştirdi. 2008 yılında Vefa Group tarafından  hafif çelik mimari detay kitabı yazıldı. İTÜ Technobee birimi ile ortak projeler yürütmeye ise 2009 yılında başladı.


Vefa Group ilk hafif çelik sistemli binaları nasıl yaptı?


Vefa Group, 1999 depreminden sonra prefabrik yapılara karşı olan yargıyı yok etmek için 2000 yılında ilk defa hafif çelik sistem ile bina üretti. Vefa Group Yönetim Kurulu Başkanı Turan Koçyiğit hafif çelik sitem ile ürettikleri binaları şu şekilde anlattı:


1999 depremine kadar prefabrik binalara karşı olumsuz bir yargı vardı. Prefabrik yaplar daha çok inşaat şantiyelerinde barınma amacı ile kullanılırdı. Bunun yanında estetik ve konfordan yoksun acil yerleşim amacına hizmet eden kullanımlar vardı. Marmara depremi ile birlikte geçici barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla prefabrike konut kullanımı yaygınlaştı. Ancak depremin hemen sonrasında çok kısa sürede çok fazla sayıda konut yapılması gerektiğinden işin ehli olmayan kurum ve kuruluşlar da prefabrike konut adı altında çeşitli üretimler ve uygulamalar gerçekleştirdi. O dönemde bu işi devletten ihaleyle alan 50'ye yakın firmadan sadece 2 tanesi prefabrike yapı üretimi yapan firmalardı. Bu kontrolsüz ve hızlı üretimler sorunlu ürünlerin ortaya çıkmasına ve kullanımında yaşanan aksaklıklar da prefabrike konut algısının olumsuz yönde gelişmesine neden oldu. 


Ahşaptan 21, betonarmeden 10 kat daha esnektir. Deprem güvenliği açısından risk taşıyan zeminli bölgelere uygundur. Hafiftir, özgül ağırlığı taşıdığı yüke oranla küçüktür. Tüm bu özellikler çeliğin sağlamlığını tartışılmaz kılar. Dolayısıyla çelik yapı sistemi kullanılarak üretilen yaşam alanlarının önemi göz ardı edilemez. Bu nedenle çelik yapıya daha fazla önem verilmeli, hatta teşvik edilmelidir. Bu da ancak sektörün alt endüstrilerinin kurulması ve yaygınlaştırılması ile mümkün olabilir. Ancak burada unutulmaması gereken nokta, hangi tür yapı sistemi kullanılırsa kullanılsın doğru proje, doğru üretim ve doğru montaj yapılmadıkça sorunların yaşanabileceğidir. Bu nedenle ürün ve hizmet alınacak firmanın seçimine de çok dikkat etmek gerekir.


Vefa Group hangi markalara sahiptir?


1. Vekon

2. STEELIFE Galvanizli Hafif Çelik Yapı Sistemi

3. NESTAVILLA Pratik Hazır Konut Çözümleri

4. PRENTA Prefabrike Çözümler

5. NEOPAN Panel Teknolojileri

6. PROFACTO Özel Yapı Profilleri


Vefa Group’un sahip olduğu belgeler hangileridir?


Marka Tescil Belgesi – Vefa, Marka Tescil Belgesi - Vefa Prefabrike Yapılar, Marka Tescil Belgesi – Steelife, Marka Tescil Belgesi – Nestavilla,  Marka Tescil Belgesi – Neopan,  Marka Tescil Belgesi – Profacto,  ISO9001 Belgesi,  Kapasite Raporu, Tucsamark Yapısal Çelik Yeterlilik Belgesi, Neopan TSE Belgesi,  Neopan Yangına Dayanıklılık Raporu, Rusya Gost-R Sertifikası ve Uygunluk Belgesi, Rusya Yangın Güvenlik Sertifikası (EPS İzolasyonu),  Rusya Yangın Güvenlik Sertifikası (Taşyünü İzolasyonu), Rusya Hijyen Belgesi, Ukrayna UkrSEPRO Belgesi, Ukrayna Hijyen Belgesi, Hizmet Yeterlilik Belgesi, Faaliyet Belgesi,  Faydalı Model Belgesi VEKONANT, Faydalı Model Belgesi Nestavilla Duvarları İçin Lata, Faydalı Model Belgesi Çimento Yonga Levhalı Sandviç Panel, Tasarım Tescil Belgesi Sandviç Panel, Tasarım Tescil Belgesi Arakat Döşeme,  Tasarım Tescil Belgesi Bağlantı Elemanları, Tasarım Tescil Belgesi H Profil, Tasarım Tescil Belgesi Makas Aşık Kulağı, Tasarım Tescil Belgesi Nestavilla Çizgisi, Tasarım Tescil Belgesi WC Duş Teknesi.


Vefa Group nerelerde projeler üretti?


Güney Amerika: Venezuela –Summa Construction, Peru.

Kuzey Amerika: Costarica, Panama, Bahamas – Joliet Technology

Afrika: Sout Africa – Magis Builders Centre Vega Yapı, Mozambique, Angola – 3A Plastik, Tanzania, Congo, Gabon, Equatorial Guinea, Nigeria – Erko Makine, Ghana, Cote Divoire, Sierra Leone, Mali, Niger, Chad, Sudan, Uganda, Somalia, Algeria, Libya.

Asya: Rusya, Tataristan, Georgia, Nakchivan, Trnc, Jordan, Suudi Arabistan, Yemen, United Arab Emirates, Afganistan, Türkmenistan.

Avrupa: İngiltere, Netherlands, Fransa, İspanya, Slovenya, Yunanistan, Makedonya, Kosova, Serbia, Romanya, Moldova, Bulgaristan, Ukrayna, Belarus, Lithunia.