Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vefa Küçük kimdir?

Onu herkes Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticisi olarak tanır. 1998'de FB başkanlığını Aziz Yıldırım'a 1 oy farkla kaptırması çok konuşuldu. Ama o, aslında bir inşaatçı.Küçük, aslında bir avukat ve demir çelikle girdiği ticaret hayatına şimdi inşaatla devam ediyor. 


Dinamik Yapı Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Küçük, akşam evine dönebilsin diye İstanbul çevresinde inşaatlar yapma prensibini SADECE 2008'de başladığı Romanya yatırımları için bozmuş. Romanya hükümetiyle ortak Doğu Avrupa'nın en büyük alışveriş ve yaşam merkezini inşa etmişler.


OTOBİYOGRAFİ
Vefa Küçük kendisi anlatıyor

Vefa Küçük kimdir?


1943 yılında Nevşehir'de doğdum. Ben 9 yaşındayken de İstanbul'a geldik. İlkokuldan sonra Vefa Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdim. Üniversiteye kadar kötü bir öğrenciydim. İkmale kalmadan geçirdiğim bir yılı hatırlamıyorum.


Vefa Lisesi'ne başlayınca aynı okuldan gelen arkadaşlarla bir karar birliğine vardık. Ben sınıf mümesilliğine aday olacaktım, onlar da destekleyeceklerdi. Sınıf arkadaşımız olan Uğur Dündar, o yıl sınıfta kalmıştı. Öğretmenimiz `Sınıf mümessili seçeceğiz. Uğur mümessil olsun, o abiniz' dedi. Hevesim kursağımda kalmıştı. İlk yıl öyle geçti. İkinci sınıfa geldiğimizde ise ben hep mühendis olmayı istediğimden fen bölümünü seçtim, Uğur da edebiyata yöneldi. Rakip gitmişti, artık mümessil olabilirdim. Planımızı uygulayabilecektik. Bu kez de, şimdi Eyüboğlu okullarının sahibi olan Rüstem Eyüboğlu ile aynı sınıftaydık. Kendisi bizden 5 yaş büyüktü. Yine aynı şey oldu, öğretmen `O abiniz mümessil olsun dedi'. O sırada beni destekleyen arkadaşlardan biri `başka adaylar da var' dedi. Oylama yapıldı ve sonuçta başkan seçildim. Rüstem de elektrik mühendisi oldu, hala görüşürüz. Ve her seferinde bu olay için bana takılır.


Üniversite birinci sınıftaydım. Hoca kürsüde anlattığı konuyu tekrar etmem için beni çağırdı. Dizlerimin bağı çözülmüştü. Bin kişilik sınıfa karşı mikrofonla ders anlatacaktım. Kelimesi kelimesine anlattım. Hoca beni örnek gösterdi `herkes Vefa gibi olsun' dedi. Hocanın her an beni kürsüye çağıracağı korkusuyla hep çok çalıştım.


Fakülteyi bitirdikten sonra kaymakam olacaktım. Ya da hakim, savcı olabilirdim. Ama Anadolu'ya gitme ve ailemi burada bırakma mecburiyeti nedeniyle son anda vazgeçtim. Son çare bitirdiğim okulla alakalı avukatlık yapmaya başladım. 7 yıl avukatlık yaptım. O zamanın keyfini hiç bir şeyde bulamadım. O dönemde arabamı aldım. İlk arabam ikinci el Murat 124'tü. Evlendim, 2 yıl kiradan sonra kendi evimi aldım. O lezzet başkaydı. 


Avukatlığa başlamıştım. 7 yıldan sonra demir çelik sektörüne girdim, kayınpederimin sayesinde. 1994'te fabrikalarımızı sattık ve şimdi inşaatla devam ediyoruz.


Dinamik Yapı diye bir şirketimiz var. Alışveriş merkezi ve lojistik üzerinde yoğunlaştık. İzmit'te konut yapıyoruz. Çarşı, iş merkezi, hiper marketler yaptık. Lojistik projeleri olacak, bunları yabancı fonlara satacağız. Akşam evime dönebilmek adına sadece Bolu ve Tekirdağ arasında çalışacağım dedim. Ama bunu yurt dışıyla bozduk.


Yurt dışında Polonya, Kuveyt ve Romanya'ya gittik. Polonya ve Kuveyt'te umduğumuzu pek bulamadık. Romanya daha farklıydı. Ama Romanya'da iktidar değişti. Enka da dahil 20 civarındaki proje incelemeye alındı. 2 yıl kaybettik. Sonra orada İsrailli bir grupla ortaklık yaptık. 


Yakında emekliliğimi isteyeceğim. Hayattayken çocuklara işlerin devredilmesi gerektiğini düşünüyorum. Zaten oğlum ve kızım şimdi de benimle çalışıyor.


Fenerbahçe konuşmam. Ama şunları söyleyeyim. 1998 yılında Aziz Yıldırım'la sandığa gittim. Aziz Yıldırım 1 oyla başkan seçildi. Bundan sonra bana düşen ya körü körüne muhalefet ya da onun yanlışlarını medeni bir şekilde dile getirmekti. 


ALİ ŞEN'İ AFFETMİYOR

21 Mart 2012 tarihli bir haber:


A Haber'de yayınlanan Bi Sormak Lazım programına konuk olan Fenerbahçe Eski Asbaşkanı Vefa Küçük, 1998'deki başkanlık süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ali Şen'in kafasına koyduğu rakı kadehi nedeniyle özür dilese de bu hareketi affetmeyeceğini söyleyen Küçük, bu olayın 1998'deki başkanlık seçimlerini de etkilediğini ifade etti. 


Vefa Küçük kimdir?


Vefa Küçük, "Fenerbahçe seçimleri öncesi ve sonrasında aleyhime kullanılan tek şey odur. Fenerbahçe kongre üyelerinde o da etkili olmuştur… Günahsız olan ben günah işleyen Ali Şen'dir" dedi. 


İçki içmediğini söyleyen Küçük, Ali Şen'in kendisinden özür dilemesiyle ilgili olarak ise "Ali Şen bunu kötü niyetle yapmadı, ona inanıyorum. Ama yaptığı yanlış bir hareket. Ali Şen milyon kere de özür dilese karşıma çıkan tek kare odur. Benim Ali Şen'i bağışlamama gibi bir lüksüm yok. Hakkımızı helal etmeyecek bir durum yok. Ama Ali Şen'in yaptığı hareketi affetmiyorum." diye konuştu.


"KULÜBÜ SADECE ALİ ŞEN YÖNETMEDİ"


Ali Şen ile kader birliği yaptıklarını ve 4 yıl kulübü beraber yönettiklerini kaydeden Vefa Küçük, "Dışarıdan görüldüğü gibi sadece Ali Şen kulübü yönetmemiştir. Hep beraber yönetmişizdir" ifadelerini kullandı.


"AZİZ YILDRIM AVUKATI ADINA ÖZÜR DİLEDİ"


Fenerbahçe Eski Asbaşkanı Küçük, şike davası sürecinde Aziz Yıldırım'ın avukatı ile girdiği tartışmayı da değerlendirdi. Konunun Yıldırım ile cezaevindeki görüşmesinde de gündeme geldiğini belirten Küçük, "Başkanımızın bir avukatı metaneti koruyamadı, bazı beyanlarda bulundu. Ben de bu görüşlere katılmadım. Tenkit ettim. Bu nedenle biz avukatla birkaç kez karşılıklı suçlamalarda bulunduk: O bana kişisel suçlamalarda bulundu. Cezaevinde başkanı ziyaret ettiğimde kendi avukatını bana karşı olan sözlerinden dolayı rahatsızlığını, özrünü beyan etti. " diye konuştu.