Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vekalet Kaba

İstanbul Finans Merkezi alanında Sarphan Finans Park projesini hayata geçiren Sarp Group İnşaat Genel Koordinatörü’dür.
Vekalet Kaba

Sarp Group İnşaat Genel Koordinatörü Vekalet KabaVekalet Kaba kimdir?Vekalet Kaba, Sarp Group İnşaat’ın Genel Koordinatörlük görevini yürütmektedir. Vekalet Kaba hangi haberlere konu olmuştur?Finans Merkezi’nde altın buldu (Zaman Gazetesi, Şubat 2013)


Sarphan İnşaat, İstanbul Finans Merkezi alanında 518 konut, ofis ve rezidanstan oluşan bir gökdelenin inşa ve satışına devam ediyor.


Projenin arsa sahibi ve hasılat ortağı TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO. Sarphan İnşaat’ın genel koordinatörü Vekalet Kaba, dün emlak muhabirleriyle yaptığı toplantıda, 164 milyon lira hasılat öngörüsü ve Emlak Konut’a hasılattan 37,5 milyon liralık pay verme karşılığında ihalesini kazandıkları bu projede cirolarının, 4 kat artışla 600 milyon liraya ulaşacağını açıkladı. Kaba, Emlak Konut’un payının da ciroya bağlı olarak 4 kat artacağını (150 milyon lira olacağını) ifade etti. “Bütün hasılat projeleri mi böyle, oranlar dörde katlıyor mu?” sorusuna karşılık ise Vekalet Kaba şunları söyledi: “Bizim buraya tabii özel bir durum oldu. Bölgenin finans merkezi olması durumuyla da dörde katlaması söz konusu oldu. Sadece bölge olarak da düşünmeyin. Arazide ilk öngördüğümüz projemizin çok üzerinde bir proje yaptık. Bu hasılatı da artırdı.” Projenin maliyetiyle ilgili olarak da Kaba, “Maliyeti arsayla birlikte 450-500 milyon lira civarında. Proje yüzde 10-15’ler mertebesinde kâr normaldir.” dedi. Kaba, ilk satışa çıktıklarında 4.500 lira olan metrekare fiyatların şu anda 8-9 bin lira olduğunu söyledi. Samsun Canik, Eskişehir Odunpazarı, Diyarbakır Üçkuyular ve Gebze’de 4.500 konutluk taahhüt işlerinin devam ettiğini belirten Kaba, bunların inşasının yüzde 80 oranında bittiğini dile getirdi. Kaba, 2013‘te 5 bin konutluk taahhüt işi almayı planladıklarını kaydetti.


KC KONUSUNA AÇIKLIK GETİRDİ


Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Alaattin Akar’ın yaptığı Sarp Group İnşaat şirketiyle ilgili olarak, eski KC müşterilerinin internet ortamında yaydığı bazı konular da toplantıda gündeme geldi ve Vekalet Kaba bu konuda da açıklamalar yaptı. Bir internet sitesi muhabirinin, “KC Grup’la bir bağlantınız var mı? Tebernüş Kireçci com.tr’ye çok geliyor o soru.” sorusu üzerine Vekalet Kaba şu cevabı verdi: “Bizim herhangi bir bağlantımız yok. Yani firma olarak bir organik bağlantımız yok. Ama bütün firmalarla nasıl herhangi bir x firmasıyla bağlantımız varsa sonuçta onlar da bir müteahhittir. Ama herhangi bir bağlantımız yok onunla ilgili.” “Sarphan’ın sahibi kim? KC’nin eski ortağı değil mi Alaaddin Bey?” sorusu üzerine ise Kaba, “O sadece kardeş. Herhangi bir ortaklık yapısı yok.” cevabını verdi. Vekalet Kaba, “KC’de bir ortaklığı var mıydı Alaaddin Bey’in?” sorusunu ise şöyle cevapladı: “Alaaddin Bey’in orada bir ortaklığı yoktu. Herhangi bir ortaklığı söz konusu değil. Onunla ilgili bazı çevreler onu kendilerine göre bir menfaat doğrultusunda çıkartmak için belki öyle bir şey çıkartıyor. Onunla herhangi bir bağlantımız yok.”Boğaziçi imara açılabilir mi? (Taraf Gazetesi, Mart 2013) 


Gayrimenkul şirketlerinin patronları yanıtladı! 1974’ten beri doğal sit alanı olan Boğaziçi’nin imara açılması zaman zaman gündeme gelen bir konu.

  

1974'ten beri doğal sit alanı olan Boğaziçi'nin imara açılması zaman zaman gündeme gelen bir konu. En son geçtiğimiz kasım ayında tekrar konuşuldu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “asla” diyerek bir anlamda son noktayı koydu.


“Yapılacak her proje çok iyi düşünülmeli” Vekalet Kaba – Sarp Group İnşaat Genel Koordinatörü:

Boğaz ve her iki yakası doku olarak çok hassas bir bölge. Neredeyse dünya mirası. Dolayısıyla yapılacak her türlü proje çok iyi düşünülmeli. Yapılaşmaya açılması beton yığını haline getirilmesi anlamına gelmez. Eminim bunu kurallar içerisinde yapmak için gereken yaptırımlar belli olmuştur. Görüntü bozulmadığı sürece çok şık işler yapılabilir.Vekalet Kaba 1-7 Mart Deprem Haftası'na vurgu yaptı (Emlakkulisi.com, Mart 2013)


Sarphan Finans Park ve farklı illerde projeler üreten Sarp Group İnşaat Genel Koordinatörü Vekalet Kaba’nın 1-7 Mart Deprem Haftası ile ilgili konuştu.


‘’Türkiye maalesef depremsellik açısından dünyanın en önemli ve hareketli coğrafi kuşağı üzerinde yer alıyor. 

Bu gerçeği defalarca birçok bilim adamı dile getirdi. 


Hatta verilerle ve araştırma raporları ile ortaya koydu. Bu durum tespiti, Türk toplumu olarak hepimize önemli sorumluluklar yüklüyor; özellikle de biz inşaatçılara. Yaptığımız her projeyi bu gerçeği bilerek inşa etmemiz ve standartları dünya verileri seviyesinde tutmamız gerekmektedir. Yaptığımız işlere yatırım yapan herkes bu standardı aramalıdır; aslında bu konuda yatırımcılar son yıllarda daha bilinçli davranıyor ve standartları sorguluyor. 

Yatırımcılar inşaat projelerinde lokasyon, mimari ve mühendislik konularında proje orjinalliği, bunun yanısıra kurumsal olma özelliğini de bekliyor. Zira, altyapısı güçlü, kurumsallaşmış bir inşaat şirketi dünya standartlarını uygular ve bunu projelerine yansıtır. Aksi takdirde geçmişte yaşadığımız acı dolu trajik günleri yaşamak zorunda kalırız. 


SARP GROUP, uygulamaya koyduğu her proje için, deprem gerçeğini göz önüne alarak; zemin, proje, proje statiği, malzeme teknolojisi gibi konularda kurumsal altyapısı gereği kalite standardını hep yukarıda tutmaktadır. Artık ülkemiz eskisi gibi değil, kurumsal olan her inşaat şirketi bu sorumluluğu yerine getirmektedir. Bizler çıtayı yükselttikçe beklentiler ve kalite artacaktır. Bu da doğal olarak riskten uzak, deprem korkusu olmadan yaşama keyfini vatandaşlarımıza sunacaktır


Rahmetli Ahmet Mete Işıkara hocamızın dediği gibi “Deprem öldürmez, bina öldürür!”Bu vesileyle kendisini de rahmetle anarken, bize ezberlettiği bu gerçeği bir kez daha hatırlatıyor ve yatırım yapan herkesin depreme dayanıklılık standartları sorgulamasını ve aramasını tavsiye ediyorum. İnşaat çok ciddi bir iş, gerçekleştirdiğiniz her proje insanla uyumlu olmalı. 


Her birey aynı standartta yatırım yapacak güçte olmayabilir, ama yaşama hakkı hayatta kalma hakkı bila istisna herkes için haktır. Sorumsuzlukla yapılan her inşaat ülke için zarar ve maalesef depremle gelen ölüm anlamını taşır. Biz üzerimize düşeni yapmak için gece gündüz konunun uzmanı akademikdanışmanlarımız ve yetkin çalışma arkadaşlarımızla çok özenli bir şekilde çalışıyoruz. 


Depremle gelen acıları yaşamamak için herkes elinden geleni yapmalı. Ülkemiz insanları en güzel en teknolojik projeleri hak ediyor. Zaman değişti rekabet çok iş yapmakla olmuyor, kaliteli iş yapmakla oluyor. Sektörümüze kaliteli proje standartlarını getiren ve standartları uygulayan herkese teşekkür ediyorum. Allah bizi 99 depreminde yaşadığımız acılardan korusun. ‘’Vekalet Kaba: Sekiz milyon konut çürük! (Taraf Gazetesi, Mart 2013)


Türkiye’deki binaların yüzde 60’ının depreme dayanaksız olduğunu belirten Sarp Group Genel Koordinatörü Kaba, “Bu da 8 milyon konuta tekabül ediyor” dedi


Firma olarak kentsel dönüşümü çok önemsediklerini ve yakında bazı kentsel dönüşüm projelerinde var olacaklarını ifade eden Sarp Group İnşaat Genel Koordinatörü Vekalet Kaba, Türkiye'de mevcut yapı stoğunun yaklaşık yüzde 60'ının depreme dayanıksız olduğunu ifade ederek, “Bu da yaklaşık 8 milyon konuta tekabül ediyor. Bu çok büyük bir rakam. Kentsel dönüşüm seferberliğine bugün tam anlamıyla başlasak, tamamlamamız bir 10-15 seneyi bulur” diye konuştu.


“Hepimiz suçluyuz”


“Bugüne kadar ülkemizi çok kötü inşa ettik” diyen Kaba, “Malzemeyi iyi seçmedik. Yeri geldi kaçak yaptık. Yapılana göz yumduk. Sonuçta da ülkedeki yapı stoğunun yarıdan fazlasının yenilenmesi gereken bu duruma geldik. Bu durumu elbirliğiyle yarattık aslında. Bunda hepimizin suçu var. Benim de vardır. Ancak düzeltmek de bize düşüyor. Taşın altına herkesin elini sokmamız lazım. Artık önümüze bakmalı, ‘Şu kişi şu zaman şöyle yaptı' demektense bundan sonra ne yapılması gerektiğini konuşmalıyız” dedi.


Bir deprem olsa...


Kentsel dönüşümü adeta bir memleket meselesi olarak gördüklerini belirten Kaba, kentsel dönüşüm için getirilen eleştirilere de şöyle yaklaştı: “Her ülkede, her konu hakkında muhalefet edecek insanlar olacaktır. Olması da gerekir. Olmaması anormal olurdu zaten. Ancak gördüğüm kadarıyla işin özüne değil yöntemlerine muhalefet var. Çünkü kentsel dönüşümün ülkeye verebileceği olası zararlar, Allah saklasın, olabilecek büyük bir depremin vereceği zararlar yanında adeta devede kulak kalır.”


Kentsel dönüşümü, “bedeli ne olursa olsun yapılması gereken bir olay olarak değerlendiren Kaba, “Bunu bir çeşit trafik kazası gibi düşünmek lazım. Malum, bir trafik kazası olduğunda yol trafiğe kapatılıyor. Orada bekleyen insanlar varmış, geç kalıyorlarmış, vakit kaybediyorlarmış, aslında o kadar önemli değil. Çünkü orada kaza yapan aracın içindeki insanın hayatı söz konusu” ifadelerini kullandı.


Dönüşüm bu değil


Halihazırda uygulanan kentsel dönüşüm sisteminin gerçek manada bir kentsel dönüşüm olmadığını savunan Kaba, “Biz aslında kentsel dönüşüm adı altında bina yenilemesi yapıyoruz. Eski, depreme dayanıksız binaları yıkıp yeni ve dayanıklısını yapıyoruz. Baktığınız zaman gerçek manada kentsel dönüşüm bu değil. Gerçek kentsel dönüşümle sadece binayı değil, semtin yapısını da değiştirirsiniz. Bölgeyi baştan aşağı yenilersiniz. Ama varsın olsun” dedi.


Türkiye maalesef depremsellik açısından dünyanın en önemli ve hareketli coğrafi kuşağı üzerinde yer alıyor. Bu gerçeği defalarca birçok bilim adamı dile getirdi. Hatta verilerle ve araştırma raporları ile ortaya koydu.Sarp Group 25 bini aşkın kişiyi ev sahibi yapacak! (Emlakkulisi.com, Ocak 2013) 


31 Ocak'ta Armada Otel'de bir basın buluşması düzenleyen Sarp Group, basın mensuplarına 2012 yılı faaliyetleri, 2013 yılı projeleri, inşaat sektörünün mevcut durumu ve yıl içi beklentileri hakkında bilgi aktardı..


Sarp Group 2012 yılında 600 milyon TL ciro yaptı! (Emlakkulisi.com, Ocak 2013)


Bugün Arma Otel'de gerçekleşen basın toplantısında Sarp Group İnşaat Genel Koordinatörü Vekalet Kaba, Sarp Grop'un 2012 yılında 600 milyon TL ciro yaptığını belirtti...


Cankurtaran'da yer alan Armada Otel'de bugün gerçekleştirilen basın toplantısında Sarp Group'un 2012 yılı değerlendirme, 2013 yılı öngörüleri konuşuldu.


Sarp Group İnşaat Genel Koordinatörü Vekalet Kaba, Sarp Group'un 2012 yılında 600 milyon TL ciro yaptığını ifade etti. Sarphan Finanspark projesinin yüzde 80'inin satıldığını belirten Vekalet Kaba, Sarphan Finanspark projesinin lansman metrekare fiyatının 4 bin 500 TL olduğunu fakat şimdilerde 8 bin TL'ye kadar ulaştığını vurguladı.


Sarphan Finanspark projesi 500 milyon yatırım bedeli ile inşa ediliyor. 2014 yılında teslim edilecek olan projenin inşaatının yüzde 40'ı tamamlandı. 


Ayrıca Sarp Group, Anadolu'da 4 bin 500 konut inşa ediyor. Armada Otel'de yapılan toplantı saat 10.15'te kahvaltı ile başladı. 


Konutta yatırıma yabancı kaldılar (Hürriyet Gazetesi, Mart 2013)


Ataşehir’de kurulan İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan, Sarphan Finans Park’ı Emlak Konut GYO ve Emlak Pazarlama İnşaat (EPP) işbirliğiyle inşa eden Sarp Group, yeni projeler için hazırlıklara başladı. Sarp Group İnşaat Genel Koordinatörü Vekalet Kaba, bu yıl içinde İstanbul ve Ankara toplam 3 bin 500 konutluk iki projenin çalışmalarına başladıklarını söyledi. Bu projeler için toplam 1.5 milyar liralık yatırım yapılacak.


25 BİN EV SAHİBİ


Sarp Group’un Sarphan Finans Park dışında Türkiye genelinde üstlendiği altı proje toplam 166 blok ve 6 bin 462 konuttan oluşuyor. Tamamlanan Atatürk Orman Çiftliği ve Kayabaşı projelerinin yanı sıra inşaası devam eden Gebze, Eskişehir, Diyabakır ve Samsun’daki projeler kapsamında iki ilköğretim okulu binası, bir lise binası, bir sağlık ocağı, bir kreş, bir ticaretmerkezi ve üç cami de yer alıyor. Sarp Group İnşaat Genel Koordinatörü Vekalet Kaba projelerin bu yıl teslim edileceğini, projeler tamamlandığında 25 bini aşkın kişinin ev sahibi olacağını belirtti.Londra'dan birincilikle döndü (Hürriyet Gazetesi, Aralık 2011)


Ataşehir Finans Merkezi'nin ilk projesi olan Sarphan Finans Park, Londra'da düzenlenen 'Kıtalararası Gayrimenkul Ödülleri' finalinde karma kullanım alanında birinci oldu.


Aldıkları ödülü düzenledikleri bir basın toplantısı ile duyuran Sarp Group İnşaat Genel Koordinatörü Vekalet Kaba, Türkiye'nin inşaat alanında dünya devleri ile yarışır hale geldiğini ve aldıkları ödülden dolayı büyük mutluluk duyduklarını kaydetti.


Anadolu Yakası için sembol olabilecek bir proje imza attıklarını kaydeden Kaba, "Burası Ataşehir Finans Merkezi'nin ilk projesi. İçerisinde rezidanslar, ofisler ve bir otel yer alacak. Toplam 340 konut, 123 ofis var. Konut satışlarının yüzde 70'ini bitirdik" dedi.


450-500 MİLYON TL GELİR


TOKİ ile hasılat paylaşımı modeli ile geliştirdikleri projeden 450-500 milyon TL civarında bir gelir beklediklerini anlatan Kaba, şöyle devam etti:


"Metrekare fiyatları ortalama 4 bin 500 ile 8 bin lira arasında değişiyor. Şimdiye kadar ki satışların ortalama metrekare fiyatı da 7 bin lira oldu. Projeyi 2013 nisan ayında teslim etmeyi planlıyoruz."


Kaba, yeni projelerle ilgili çeşitli teklifler de aldıklarını ve bunları değerlendirdiklerini söyledi.Vekalet Kaba ve Sarp Group iletişim bilgileri neler? Sarp Group Merkez


Adres: Green İş Merkezi Kızılırmak Mahallesi 1443. 22/2  Çukurambar / Ankara


Telefon: +90 312 446 29 90 - 91


Faks: +90. 312. 446 29 86


İstanbul İrtibat Adresi:  Acıbadem Caddesi No:43/3 Kadıköy / İstanbul


Telefon: +90. 216. 325 58 00 - 20 - 21


Faks: +90. 216. 325 58 22


E-Posta: info@sarpgroup.com


Web Adresi: www.sarpgroup.com


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016